Podrobné informace o studijním programu
Nabídka témat disertačních prací:
- Alternativní přístupy ke generování těkavých sloučenin prvků pro jejich účinné vnášení a ultracitlivé stanovení metodami analytické atomové spektrometrie
- Elektrochemické biosenzory založené na netradičních elektrodových materiálech pro detekci poškození DNA a stanovení xenobiotik toto poškození vyvolávajících
- Elektromigrační separace glykopeptidů
- Exploring non-covalent interactions in molecular systems
- Hmotnostní spektrometrie s TIMS iontovou mobilitou pro separaci isomerů v mikrobiální metabolomice
- Hodnocení kvality a pravosti medu zaměřené na proteiny
- Leveraging 3D printing technology for the development of innovative electrochemical sensors
- Ultratrace speciation analysis of toxicologically relevant and technology-critical elements
- Vývoj a aplikace miniaturních plazmat pro stopovou prvkovou analýzu a atomovou spektrometrii
- Vývoj elektrochemických senzorů na bázi vodivých diamantů
Kde se uplatním
Absolventi doktorského programu „Analytické chemie“ získávají pokročilé teoretické i praktické zkušenosti v oblasti chemických i instrumentálních metod analýzy, chemometrie a znalosti k zajišťování jakosti analytických výsledků, validaci metod a akreditaci analytických laboratoří. Absolventi programu nacházejí široké uplatnění ve vývoji, optimalizaci a ověřování nových postupů
řízení analytické praxe a provádění analýz nezbytných ve výzkumu, průmyslové a zemědělské výrobě i ochraně životního prostředí a zdraví člověka ve výzkumných
ústavech, zdravotnických, farmaceutických a potravinářských podnicích, laboratořích kontrolujících pracovní a životní prostředí, klinických a toxikologických laboratořích. Absolventi programu patří k nejžádanějším a nejadaptabilnějším vědeckým pracovníkům z hlediska jejich budoucího praktického uplatnění.
Podání přihlášky
Přihláška se podává elektronicky prostřednictvím studijního informačního systému Univerzity Karlovy. Vyplněnou přihlášku je třeba ve studijním informačním systému elektronicky odeslat a platbu provést nejpozději do 30. 4. 2025 pro studium se zahájením v zimním semestru (v říjnu) a do 15. 12. 2025 pro studium se zahájením v letním semestru (v dubnu).
Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením činí 810 Kč.
Přijímací zkouška
Řádný termín přijímacích zkoušek pro všechny doktorské programy se zahájením v zimním semestru (v říjnu) je 9. - 20. 6. 2025, náhradní termín je 23. - 27. 6. 2025.
Řádný termín přijímacích zkoušek pro všechny doktorské programy se zahájením v letním semestru (v dubnu) je 4. - 5. 2. 2026, náhradní termín je 11. - 12. 2. 2026.
Žádost o náhradní termín se podává a vyřizuje prostřednictvím elektronického informačního systému univerzity.
Forma přijímací zkoušky je ústní pohovor, který se týká především problematiky plánované disertační práce a znalostí uchazeče v rámci odbornosti daného studijního programu.
Bližší informace najdete:
- v podmínkách přijímacího řízení pro studium se zahájením v zimním semestru (v říjnu)
nebo - v podmínkách přijímacího řízení pro studium se zahájením v letním semestru (v dubnu).
Důležité odkazy
Uchazeči se specifickými potřebami
Máte-li zdravotní znevýhodnění, můžete zažádat o modifikaci přijímací zkoušky. Bližší informace najdete v podmínkách přijímacího řízení.
Pracoviště podílející se na výuce
Na výuce tohoto studijního programu se podílejí následující pracoviště:
Garant programu
prof. RNDr. Jiří Zima, CSc.
jiri.zima@natur.cuni.cz
Máte dotaz?
Kompletní informace o přijímacím řízení naleznete na stránkách pro uchazeče o studium. S dotazy se obracejte na kontaktní osoby pro přijímací řízení.