Studujte doktorské studium v geografii na Univerzitě Karlově. Veškeré informace pro uchazeče o studium najdete na: www.phdingeography.com
Informace pro studenty doktorských studijních programů:
- Obecné otázky geografie
- Regionální a politická geografie
- Sociální geografie a regionální rozvoj
Důležité kontakty
Studijní oddělení, studijní referentka:
pro české studenty: Nataša Tymichová, natasa.tymichova@natur.cuni.cz
pro zahraniční studenty: Mgr. Valeria Havrdová, valerie.havrdova@natur.cuni.cz
Koordinátorka doktorského studia
Vladimíra Dzúrová, MBA, vladimira.dzurova@natur.cuni.cz
Připravuje přijímací řízení, koordinuje předmět Obecné kolokvium, státní zkoušky a obhajoby disertačních prací. Komunikuje se školiteli, garanty doktorských studijních programů a členy oborových rad. Pomáhá doktorandům s agendou spojenou s PhD studiem.
Důležité odkazy:
- Harmonogram akademického roku
- Všeobecné návody a pokyny
- Termíny státních doktorských zkoušek a obhajob disertačních prací: kontaktujte koordinátorku doktorského studia, vladimira.dzurova@natur.cuni.cz
Studijní agenda pro první ročník PhD studia
Individuální studijní plán - Α a Ω doktorského studia
Nejdůležitějším úkolem doktoranda na začátku studia je sestavení Individuálního studijního plánu (ISP). Na jeho základě je doktorand na konci každého akademického roku hodnocen Oborovou radou.
Postup:
- Školitel přidělí doktorandovi v SIS téma disertační práce
- Doktorand vyplnění ISP
- Dodržují se Požadavky oborové rady - ty určují, kolik předmětů musí doktorand absolvovat, časové rozložení povinností v průběhu studia, podmínky publikační aktivity atd.
- Pořadavky OR podle roku nástupu do studia
- ISP doktorand připravuje v úzké spolupráci se svým školitelem
Kurzy
Během prvních dvou let doktorand absolvuje předepsané kurzy a předměty. Kromě kurzů z našich kateder na Přírodovědecké fakultě si doktorand můžete vybrat kurzy z celé Univerzity Karlovy, které jsou uvedeny v SISu pod odkazem „Předměty“. Možné je vybírat i kurzy z jiných univerzit. Tento výběr řeší doktorand individuálně se svým školitelem.
Po absolvování kurzu je třeba vyplnit formulář “Potvrzení o absolvování zkoušky” a dodat na studijní oddělení nebo koordinátorce doktorského studia.
Obecné Kolokvium
Studenti doktorského studia v prvním/druhém roce absolvují předmět Obecné kolokvium. Obecné kolokvium se skládá z řady tematicky laděných seminářů rozdělených do dvou sekcí - povinné a povinně volitelné. Některé přednášky se zaměřují na obecná témata související s doktorandským studiem (jak publikovat, jak učit, jak žádat o granty,...), jiné jsou specifické pro konkrétní oblast či téma (ekonomická geografie, zdravotnictví, migrace atd.)
Rozvrh seminářů pro akademický rok 2024/2025 najdete zde.
Studijní agenda pro druhé a vyšší ročníky PhD studia
Individuální studijní plán - meziroční hodnocení studijního progresu
Oborová rada každoročně hodnotí studijní pokrok a plnění individuálního studijního plánu (ISP) doktorandů. Systém pro hodnocení ISP se otevírá vždy 1. srpna. Od této chvíle doktorand nemůže přerušit studium.
Návod, jak vyplnit ISP, naleznete zde
Státní doktorská zkouška
Doktorand v prezenční formě studia skládá státní doktorskou zkoušku ve druhém ročníku, přičemž k této zkoušce vypracovává a odevzdává Teoreticko-metodologickou rozpravu (rozpracovaný text své disertační práce).
Tipy jak zpracovat Teoreticko-metodologickou rozpravu a instrukce k podání přihlášky ke státní doktorské zkoušce naleznete ZDE.
Titul RNDr.
Ověřte si, zda po složení státní doktorské zkoušky máte nárok na udělení titulu RNDr.
https://www.natur.cuni.cz/fakulta/studium/rigorozni-rizeni/rigorozni-rizeni
V případě dotazů kontaktujte paní Kateřinu Tesaříkovou na e-mailu katerina.tesarikova@natur.cuni.cz
Obhajoba disertační práce
Doktorand v prezenční formě studia obhajuje disertační práci ve čtvrtém ročníku.
Instrukce k odevzdání disertační práce do systému s naleznete ZDE.
Financování
Doktorandi se o možnostech financování PhD studia informují u svých školitelů.
Jednou z možností dalšího financování doktorského studia je požádat o studentský grant od Grantové agentury Univerzity Karlovy (GAUK).
Cestovní fondy: Součástí doktorského studia je minimálně 30 denní zahraniční zkušenost, která výrazně přispívá ke zkvalitnění výzkumu, navazování kontaktů a mezinárodní spolupráci.
Dotazy týkající se projektu ERASMUS směřujte na RNDr. Jiřího Vágnera, Ph.D. na e-mailovou adresu jiri.vagner@natur.cuni.cz