Pracovní skupina věnuje svou pozornost renesančnímu filosofii, kterou ovšem nechápeme čistě jen v hranicích dané epochy, nýbrž ji pojímáme jako určitý specifický styl myšlení, kde se setkávají badatelské zájmy jejích členů. To souvisí i se skutečností, že v průběhu renesance se ustavuje novověká věda, přičemž se vymezuje proti jiným dobovým diskusím, od filosofických přes umělecké až po náboženské. Dané období přitom navazuje na předchozí antické zdroje, přičemž dochází k obnovení antických filosofických škol, čímž se podstatně rozšiřují možnosti uvažování o světě. Některé klíčové motivy, které se v renesanci rozvíjejí, zejména představy o holistické a organické povaze živé skutečnosti, budou ovšem působit i dále a stále se vracet jako aktuální témata vědecké diskuse.

Předmětem našeho zájmu je renesanční filosofie, zejména platonismus (Gemistos Pléthón, Kusánský, Ficino, Patrizi), dále renesanční astronomie a kosmologie (Koperník a Kepler), alchymie, ale i další vědecké disciplíny. Ve vztahu k antice zkoumáme otázku tzv. „staré moudrosti", dále dlouhodobě studujeme témata, v nichž se setkává filosofie, věda a náboženství, z antiky především pak presokratiky. Pozornost věnujeme rovněž pozdějším filosofickým a přírodovědným koncepcím, které na renesanční myšlení přímo či nepřímo navazovaly (např. raně novověký platonismus, naturfilosofie, Lebensreformbewegung, filosofie pojatá jako „způsob života“). Trvalou inspirací je pro nás přitom dílo historiků a filosofů, kteří se danou tematikou u nás v druhé polovině XX. století zabývali, především pak Zd. Neubauera a Zd. Horského. Dále vycházíme z podnětů tzv. francouzské epistemologie (Bachelard, Koyré, Canguilhem, Foucault, Latour), která zdůrazňuje historickou perspektivu filosofie a vědy a jejich přesahy k dalším disciplínám.

Členové skupiny:

doc. Mgr. Zdeněk Kratochvíl, Dr. – filosofie a přírodověda rané antiky.

Vojtěch Hladký, PhD (koordinátor skupiny) – antická a renesanční filosofie a kosmologie, zejména renesanční platonismus a presokratici, francouzská epistemologie

Mgr. Jacques Joseph, PhD – vztahy filosofie, vědy a náboženství v renesanci a raném novověku, Cambridgeský platonismus, raně novověká angelologie a démonologie, francouzská epistemologie

Mgr. Lenka Ovčáčková, PhD – přírodovědecko-filosoficko-religiózní kontext doby pozdního osvícenství, naturfilosofie a přelomu 19. a 20. století v Čechách, Německu a Rakousku

prof. RNDr. Vladimír Karpenko, CSc. (emeritus) – dějiny alchymie

Přátelé a spolupracovníci:

Mgr. Ing. Martin Žemla, PhD – dějiny německé mystiky a spřízněných směrů přírodní filosofie (zejm. Boehme, Parcelsus)

Mgr. Ivo Purš, PhD – dějiny alchymie

Doktorandi:

MgA. Laura Victoria Delgado

Mgr. Georgij Ivančenko

Mgr. Babeta Jurámíková

Mgr. Jindra Kubíčková

Mgr. Richard Mašek

Mgr. Klára Pivoňková

Zahraniční spolupráce:

Ovanes Akopyan (Itálie), Paul Richard Blum (Německo), Luka Boršić (Chorvatsko), Peter Forshaw (Holandsko), Robert Iliffe (Oxford, UK), John Monfasani (USA), Cornelis Schilt (Belgie), Rudolf Werner Soukup (Rakousko), Koen Vermeir (Francie), Matjaž Vesel, Sonja Weiss a David Movrin (Slovinsko).

Publikace:

Vojtěch Hladký, The Philosophy of Gemistos Plethon: Platonism in Late Byzantium, between Hellenism and Orthodoxy, Farnham, UK: Ashgate, 2014

Vojtěch Hladký, On the Gods and the World: Orpheus and the Presocratics in the Derveni Papyrus, Oxford: Oxford University Press, 2024

Jacques Joseph, Svět jako živý stroj: Filosofie Henryho Mora na rozhraní renesance a novověku, Praha: Malvern, 2021

Zdeněk Kratochvíl, The Philosophy of Living Nature, Praha: Karolinum, 2016.

Ovčáčková, L., Švorcová, J.: Metaphysics of the Organic Whole: Ehrenfels, Uexküll, and Merleau-Ponty. In Biosemiotics: Umwelt Theory and Phenomenology. https://doi.org/10.1007/s12304-024-09562-1.

Martin Žemla, Dno a bezedno. Německá mystika mezi Eckhartem a Boehmem, Praha: Malvern, 2024.

Témata závěrečných prací:

• Presokratická věda
  • Vztahy mýtu a filosofie v raném Řecku
  • Renesanční věda a její recepce
  • Pojetí staré moudrosti
  • Platonismus v renesanci a raném novověku
  • Spekulativní kosmologie
  • Věda a náboženské myšlení v renesanci a raném novověku
  • Paracelsiánství a alchymie
  • Úloha imaginace v renesančním myšlení a pozdější ohlasy
  • Koncepce jemných těl a její vliv na vědu a filosofii