Prosíme školitele, aby důkladně informovali studenty o všech jejich povinnostech a doporučeních, které s publikováním souvisí.
Pokud si nebudete vědět s něčím rady, neváhejte se obrátit na své zpracovatele (seznam) nebo přímo na fakultní správce OBD.
-
afiliace – plná, včetně pracoviště
– správná (podle příslušného opatření děkana) -
identifikátory – doporučeno publikovat s ORCID (mít zřízené a uvádět jej ve všech publikacích)
-
správně uvést všechno financování (čísla grantů)
-
výběr časopisu (s ohledem na hodnocení – kvartily;
na další požadavky – např. grantu, jestli bude potřeba Open Access, Open data apod.) -
práce s daty – DMP, zpřístupnění dat apod.
-
vykazování a evidence – znát správce (zpracovatele) OBD svého pracoviště (seznam)
+ dohodnout se s ním na způsobu práce (zadávání) -
ISP / SIS (řešit s dostatečným předstihem, informovat studenta o příslušných specifikách)
1. AFILIACE
Uvádějte vždy úplnou včetně pracoviště (ústav, katedra) a správnou (podle Opatření děkana č. 2/2018: K tvorbě publikací a evidenci výsledků vědy, výzkumu, inovací a další tvůrčí činnosti – Článek 3: Tvorba výsledků, odstavec 3)
Afiliace musí obsahovat text (v přesném znění) „Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta“ v české verzi nebo „Charles University, Faculty of Science“ v anglické verzi, příp. zkrácený tvar „PřF UK“ v české verzi nebo „Charles Univ, Fac Sci“ v anglické verzi. Afiliace může také navíc obsahovat název pracoviště (české a anglické názvy pracovišť jsou dány organizačním řádem fakulty, vydaným opatřením děkana, v platném znění).
– Aktuální seznam českých a anglických názvů pracovišť naleznete zde: OD 2021-34 Příloha č. 3: České a anglické názvy organizačních součástí
– Školitelům a konzultantům, jejichž studenti provádějí výzkum v rámci svých absolventských prací mimo fakultu – typicky na pracovištích Akademie věd – doporučujeme zdůraznit, aby do svých článků zadávali afiliaci také za Přírodovědeckou fakultu. (Pokud to přesto není možné, informujte, prosím, s dostatečným předstihem zpracovatele OBD vašeho pracoviště, aby tyto výsledky mohl včas do systému vložit.)
2. IDENTIFIKÁTORY
Doporučujeme při publikování používat identifikátor ORCID (mít jej zřízený a uvádět jej ve všech publikacích) – Usnadní to jednoznačnou identifikaci a dohledání autora.
Podrobné informace o personálních identifikátorech najdete na adrese:
https://www.natur.cuni.cz/veda-a-vyzkum/publikacni-cinnost/identifikatory
3. FINANCOVÁNÍ
Je také velmi důležité v článku uvést všechno použité financování (tedy např. čísla grantů) s důrazem na to, aby číslo bylo správné (aby to např. bylo číslo grantu a ne přihlášky) a bez překlepů!
4. VÝBĚR ČASOPISU
Časopis vybírejte s ohledem na různé publikační požadavky – např. na hodnocení (kvartily), grantové požadavky, jestli bude potřeba publikovat v režimu Open Access, zpřístupnit vaše vědecká data apod.
- publikování v režimu Open Access:
https://www.natur.cuni.cz/veda-a-vyzkum/open-science/open-access - podmínky poskytovatelů financí vyžadující Open Access: https://openscience.cuni.cz/OSCI-54.html
- vyhledávání kvartilů časopisů: https://jcr.clarivate.com/jcr/browse-journals
- kvartily: Do hodnocení vědeckého výkonu se již nezapočítávají publikace zařazené do třetího a čtvrtého kvartilu. Dále pak došlo k vyšší bonifikaci publikací v prvním decilu, kam spadají též tituly zařazené na Nature index.
https://www.natur.cuni.cz/fakulta/dokumenty/dlouhodoby-zamer/strategicky-zamer-prirodovedecke-fakulty-uk-2021-2025
5. PRÁCE S DATY
-
Nejvíce informaci ohledně práce s daty v současné době naleznete na stránkách věnovaných Open science (https://openscience.cuni.cz/OSCI-61.html).
-
Častým požadavkem poskytovatelů financí je mj. vypracování tzv. DMP (Data Management Plan – https://openscience.cuni.cz/OSCI-63.html), k čemuž patří také zpřístupnění vědeckých dat apod.
6. VYKAZOVÁNÍ A EVIDENCE
Je potřeba znát správce (zpracovatele) OBD svého pracoviště (odkaz na seznam: https://bit.ly/spravci) + dohodnout se s ním na způsobu práce (zadávání).
Nemusíte, samozřejmě, všechny tyto věci vědět sami a předem, můžete se poradit se svým správcem OBD. Taktéž je vhodnější s ním konzultovat, jestli máte svou práci do systému OBD zadávat sami nebo jestli to provede on za vás.
7. ISP / SIS
Pokud vaši studenti vykazují své výsledky v rámci tzv. ISP (Individuální studijní plán) v systému SIS, upozorňujeme, že je potřeba vše řešit s dostatečným předstihem a informovat příslušného zpracovatele (viz i předchozí bod). Potřeba informovat zpracovatele je obzvláště důležitá v případě, že v článku není uvedena afiliace k Přírodovědecké fakultě UK a přesto je potřeba jej vykázat a vložit do systému OBD. Nezapomeňte, prosím, tyto skutečnosti studentům dostatečně zdůraznit.