Podrobné informace o studijním programu
Co se naučím
Studiem a praktickými terénními a laboratorními praxemi získáte znalosti o procesech, ovlivňujících výskyt, oběh a kvalitu povrchových a podzemních vod, stejně jako poznatky o využívání a ochraně vod. Seznámíte se se zákonitostmi hydrologického cyklu a dopadu klimatických změn na vodní složku prostředí Země, s mechanismem pohybu vody v přírodě, vlivem krajinných složek a jejich změn na oběh a složení vod a výskyt organizmů žijících ve vodách. Ovládnete základní metody hydrologického výzkumu – naučíte se měřit průtoky na tocích, odebírat vzorky vod pro laboratorní rozbory, provádět průzkumné vrty, ale i provádět odborná mapování a vyhodnocovat výsledky s využitím pokročilých informatických nástrojů.
Studijní plány (seznam přednášek) pro jednotlivé studijní programy najdete zde.
Kde se uplatním
Bakalářský studijní program Hydrologie a hydrogeologie vás připraví na praktickou i výzkumnou činnost v širokém spektru specializací vědních oborů, ve kterých voda představuje významnou složku poznání a zájmu. Absolventi se uplatňují jako specialisté v orgánech ochrany přírody (CHKO, NP), ve výzkumných ústavech AV a jednotlivých resortů (ČHMÚ, VÚV, VÚMOP, ČGS, ČÚZK), v úřadech veřejné správy (MŽP, MZe, MMR, ČIŽP) a též v komerční sféře (vodárenství, ochrana vod, vodohospodářské plánování a řízení, geoinformační technologie, pojišťovnictví). Pro získání praktických zkušeností, potřebných pro uplatnění na pracovním trhu, je důležitá možnost zapojení do výzkumných i aplikovaných projektů, kterou studenti mají během studia.
Více o tomto programu též na webových stránkách Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky.
Jaké mám možnosti navazujícího studia?
Bakalářské studium vytvoří kvalitní teoretický i praktický základ pro studium navazujících magisterských programů na Přírodovědecké fakultě UK.
Studenti mají možnost přímo pokračovat v navazujícím magisterském programu Hydrologie a hydrogeologie, kde získají hlubší poznatky potřebné pro komplexní studium povrchových a podzemních vod v jejich vzájemné provázanosti, umožňující další specializaci na různé oblasti studia povrchových nebo podzemních vod. Zároveň mohou pokračovat ve studiu i v příbuzném programu Fyzická geografie a geoekologie.
Studijní zázemí
Studenti mají k dispozici kvalitní zázemí jak pro studium na fakultě, laboratoře pro experimentální výuku, tak moderní přístrojové vybavení pro terénní praktickou výuku.
Pro výuku přímo v areálu fakulty tak jsou k dispozici moderní počítačové učebny se špičkovým specializovaným software v oblasti geografických informačních systémů, dálkového průzkumu Země nebo geostatistiky. Ve specializovaných laboratořích studenti mohou zpracovávat naměřená data a vzorky odebrané v terénu. Jedná se např. o fyzikální a chemické vlastnosti vzorků povrchové a podzemní vody, sedimentů nebo půd, jež jsou určovány s využitím laserové granulometrie, elektronových mikroskopovacích technik či analytickými postupy. Pro térénní část výuky pak jsou k dispozici moderní přístroje pro monitoring a automatický srážkoodtokových procesů, přímá měření průtoku a hydrochemismu, nebo přesné mapování využívající rozdílné technologie od mobilních geodetických stanic přes laserové skenování až po bezpilotní systémy – drony.
Podání přihlášky
Přihláška se podává elektronicky prostřednictvím studijního informačního systému Univerzity Karlovy. Vyplněnou přihlášku je třeba ve studijním informačním systému elektronicky odeslat a platbu provést nejpozději do 28. 2. 2025. Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením činí 910 Kč.
Přijímací zkouška
Řádný termín přijímacích zkoušek je pro všechny bakalářské programy 9.–13. 6. 2025, náhradní termín je 18.–24. 6. 2025. Žádost o náhradní termín se podává a vyřizuje prostřednictvím elektronického informačního systému univerzity.
Bližší informace o formě a tématickém zaměření přijímacích zkoušek najdete v podmínkách přijímacího řízení.
Možnosti upuštění od přijímací zkoušky
Pro upuštění od přijímací zkoušky je třeba splnit kritérium stanovené pro daný studijní program. Podrobné informace, tj. seznam zohledňovaných kritérií a jejich příslušnost k jednotlivým programům, náležitosti dokladů o splnění kritéria a formulář žádosti, jsou uvedeny v podmínkách přijímacího řízení.
Přípravné kurzy
Fakulta každoročně pořádá přípravné kurzy k přijímacím zkouškám. Navštěvovat můžete přípravné kurzy z chemie, cyklus přednášek Pokroky v biologii nebo přípravné kurzy z geografie a demografie.
K přípravě na přijímací zkoušky můžete využít modelové otázky z biologie, geografie, demografie, chemie a matematiky.
Matematika rozšiřující
Matematika je klíčovým předmětem pro většinu oborů, studovaných na Přírodovědecké fakultě UK. Zkouška Matematika rozšiřující není fakultou vyžadovaná a její výsledky se nijak neodrazí v průběhu přijímacího řízení. Zkouška je však doporučená pro všechny, kdo by chtěli před podáním přihlášky otestovat své znalosti.
Uchazeči se specifickými potřebami
Máte-li zdravotní znevýhodnění, můžete zažádat o modifikaci přijímací zkoušky. Bližší informace najdete v podmínkách přijímacího řízení.
Zápis a úvodní soustředění
Studentem se stanete dnem zápisu, který se v řádném termínu uskuteční v rámci úvodního třídenního soustředění. Na tomto soustředění získáte informace o předpisech a organizaci studia a fungování elektronického Studentského informačního systému (tzv. SIS), setkáte se s garanty svých studijních programů, a seznámíte se se spolužáky z vašeho i ostatních programů.
Termíny zápisů a úvodních soustředění se dozvíte z rozhodnutí o přijetí nebo na této stránce.
Pracoviště podílející se na výuce
Na výuce tohoto studijního programu se podílejí následující pracoviště:
Garant programu
prof. RNDr. Jakub Langhammer, Ph.D.
jakub.langhammer@natur.cuni.cz
Máte dotaz?
Kompletní informace o přijímacím řízení naleznete na stránkách pro uchazeče o studium. S dotazy se obracejte na kontaktní osoby pro přijímací řízení na adresu prihlaska@natur.cuni.cz.