Podrobné informace o studijním programu
Co se naučím
Během bakalářského studia lze načerpat základní teoretické i praktické poznatky z fyzické, sociální a regionální geografie, kartografie a dalších dílčích geografických disciplín. Naučíte se získávat data prostřednictvím moderních metod terénního výzkumu, dále je zpracovávat pomocí statistických metod a GIS a v neposlední řadě výsledky náležitě publikovat.
Studijní plány (seznam přednášek) pro jednotlivé studijní programy najdete zde.
Kde se uplatním
Bakalářský program Geografie a kartografie vás kvalitně připraví na praxi i na další studium v rámci jednotlivých dílčích geografických disciplín. Uplatnění naleznete jako odborní pracovníci v orgánech státní správy a samosprávy, v rezortních výzkumných ústavech či v soukromé i neziskové sféře.
Jaké mám možnosti navazujícího studia?
Můžete pokračovat ve studiu v rámci příbuzných navazujících magisterských programů (fyzická geografie a geoekologie, sociální geografie a regionální rozvoj, regionální a politická geografie, kartografie a geoinformatika, demografie, globální migrační a rozvojová studia, sociální epidemiologie, krajina a společnost).
Studijní zázemí
Studenti mají k dispozici elektronický přístup k nejvýznamnějším světovým geografickým periodikům a široké spektrum služeb (meziknihovní výpůjční služba, nákup zahraniční literatury, rešeršní služby aj.). Geografická sekce disponuje počítačovými laboratořemi zaměřenými primárně na výuku GIS a statistiky, volně přístupná je pět dní v týdnu také počítačová studovna. Geografická sekce disponuje i učebnami, které jsou vybaveny interaktivní tabulí a umožňují kvalitnější přípravu absolventů v oborech zaměřených na vzdělávání. Jednotlivá pracoviště Geografické sekce (resp. výzkumné týmy a laboratoře) disponují specializovanou technikou, která se využívá nejen k výzkumné činnosti, ale i v praktické výuce (cvičení, terénní cvičení), stejně tak i při zpracování bakalářských prací studentů.
Podání přihlášky
Přihláška se podává elektronicky prostřednictvím studijního informačního systému Univerzity Karlovy. Vyplněnou přihlášku je třeba ve studijním informačním systému elektronicky odeslat a platbu provést nejpozději do 28. 2. 2025. Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením činí 910 Kč.
Přijímací zkouška
Řádný termín přijímacích zkoušek je pro všechny bakalářské programy 9.–13. 6. 2025, náhradní termín je 18.–24. 6. 2025. Žádost o náhradní termín se podává a vyřizuje prostřednictvím elektronického informačního systému univerzity.
Bližší informace o formě a tématickém zaměření přijímacích zkoušek najdete v podmínkách přijímacího řízení.
Možnosti upuštění od přijímací zkoušky
Pro upuštění od přijímací zkoušky je třeba splnit kritérium stanovené pro daný studijní program. Podrobné informace, tj. seznam zohledňovaných kritérií a jejich příslušnost k jednotlivým programům, náležitosti dokladů o splnění kritéria a formulář žádosti, jsou uvedeny v podmínkách přijímacího řízení.
Přípravné kurzy
Fakulta každoročně pořádá přípravné kurzy k přijímacím zkouškám. Navštěvovat můžete přípravné kurzy z chemie, cyklus přednášek Pokroky v biologii nebo přípravné kurzy z geografie a demografie.
K přípravě na přijímací zkoušky můžete využít modelové otázky z biologie, geografie, demografie, chemie a matematiky.
Matematika rozšiřující
Matematika je klíčovým předmětem pro většinu oborů, studovaných na Přírodovědecké fakultě UK. Zkouška Matematika rozšiřující není fakultou vyžadovaná a její výsledky se nijak neodrazí v průběhu přijímacího řízení. Zkouška je však doporučená pro všechny, kdo by chtěli před podáním přihlášky otestovat své znalosti.
Uchazeči se specifickými potřebami
Máte-li zdravotní znevýhodnění, můžete zažádat o modifikaci přijímací zkoušky. Bližší informace najdete v podmínkách přijímacího řízení.
Zápis a úvodní soustředění
Studentem se stanete dnem zápisu, který se v řádném termínu uskuteční v rámci úvodního třídenního soustředění. Na tomto soustředění získáte informace o předpisech a organizaci studia a fungování elektronického Studentského informačního systému (tzv. SIS), setkáte se s garanty svých studijních programů, a seznámíte se se spolužáky z vašeho i ostatních programů.
Termíny zápisů a úvodních soustředění se dozvíte z rozhodnutí o přijetí nebo na této stránce.
Pracoviště podílející se na výuce
Na výuce tohoto studijního programu se podílejí následující pracoviště:
- Katedra aplikované geoinformatiky a kartografie
- Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje
- Katedra fyzické geografie a geoekologie
Garant programu
prof. RNDr. Martin Ouředníček, Ph.D.
martin.ourednicek@natur.cuni.cz
Máte dotaz?
Kompletní informace o přijímacím řízení naleznete na stránkách pro uchazeče o studium. S dotazy se obracejte na kontaktní osoby pro přijímací řízení na adresu prihlaska@natur.cuni.cz.