Mapový portál, který zpřístupňuje mapy pro prohlížení či stažení na základě geografického či metadatového vyhledávání Digitální mapovou sbírku naleznete na adrese http://www.mapovasbirka.cz/.
Mapy lze stáhnout a dále s nimi pracovat. Citujte: Mapová sbírka PřF UK.
Systém je založený na metadatovém katalogu GeoNetwork ve spojení se službou GeoServer pro rychlé zobrazení map ve vysoké kvalitě.
- Portál zpřístupňuje 65 000 map ve 28 596 kolekcích (stav k 26. 3. 2020).
- Mapy jsou dostupné ve formátu jpeg2000 v rozlišení 300 DPI bez vodoznaků.
- Katalog umožňuje geografické vyhledávání na základě podkladové mapy.
- Záznamy je možné pouze listovat a prohlížet si náhled a klíčová slova.
- Jazyky: kromě češtiny přístupné i v dalších jazycích (angličtina, španělština, němčina)
- Proč GeoNetwork ? Je to open-source, napsaný v Jave, podrobná dokumentace a zejména velká komunita vývojářů, kteří jsou ochotni a schopni poradit. Projekt patří pod OSGeo, tj. organizaci, která zastřešuje hlavní open-source projekty v oblasti prostorových dat. Navíc, co se týče metadatového katalogu prostorových dat, tak není mnoho jiných alternativ, které by nabízely takovou úroveň v oblasti bezpečnosti, správy uživatelů, publikací a editací metadat. Editor podporuje ISO19115/119/11 včetně Dublin core. K dispozici je i interaktivní prohlížeč postavený nad OpenLayers3, diky kterému je možné přistupovat k OGC službám (WMS). Má rovněž uživatelsky přívětivé ropzhraní.
- Proč GeoServer? Opět jde o open-source, napsaný v Jave, který implementuje všechny OGC standarty a je součástí OSGeo. Umožňuje prohlížení a editaci dat, nabizí dobré nástroje pro administrátory. (Alternativa by se nabizela v MapServeru).
- Proč Apache Tomcat ? Opět jde o open-source a asi nejpoužívanější webový server pro aplikace napsané v Jave (GeoNetwork, Geoserver). Je hodně light-weighted, jednoduchý na konfiguraci a provoz.
Další dostupnost sbírky:
-
světový portál mapových sbírek Oldmapsonline
- Z popisných metadat lze vyhledávat pomocí klíčových slov.