Podrobné informace o historii knihovny naleznete v diplomové práci ZDE

1885: Na chodbě Geologického ústavu ve Spálené ulici v Praze stála skříň pro Geografickou příručku. Dary a výměny tvořily základ akvizice. Knihovnu podporoval zejména Klub přírodovědecký a Klub historický. Také z univerzitní a veřejné knihovny v Praze docházely pravidelně duplikáty. První knihovník, prof. Václav Švambera, vykonával místo bibliotekáře a archiváře ústavu 9 let bezplatně.

1891 vznikl Geografický ústav UK a s ním Geografická knihovna, sídlo bylo v Kaulichově domě na Karlově náměstí

1907 popsal knihovnu prof. V. Švambera v díle Geografický ústav (1907)

1908 ředitelem Geografického ústavu se stal prof. Václav Švambera

1910 zvýšení dotace ústavu a knihovny

1911–1913 stavba západního křídla budovy na Albertově 6

1914 stěhuje se Geografický ústav UK na Albertov a knihovna získává sál s galerií o rozloze 133 m2

1920: PřF UK se oddělila od FF UK. Prof. Švambera na ni přechází s celým Geografickým ústavem.

1924–1926 S dostavbou východního křídla budovy na Albertově 6, geografie získala nové prostory pro oborovou knihovnu. Druhá místnost měla 105 m2.

1939 umírá prof. V. Švambera

1939–1945 knihovna geografie uzavřena s vysokými školami kvůlu nacistům

1990 získávání kvalitní oborové literatury ze zahraničí.

1993: Knihovna převzala fond zrušeného Geografického ústavu AV ČR. Knihovna je v Česku jedinečná právě svým obsahem, proto byla také nazývána Základní geografická knihovna, Knihovní středisko geografie nebo Oborová knihovna geografie.

2005: Proběhla rozsáhlá rekonstrukce. Celková plocha knihovny v otevřeném fondu byla výrazně rozšířena na 200 m2 a zpřístupnily se dosud uzavřené galerie. Čtenáři zde mají přístup k 752 bm knih ve volném výběru.

2006: Začala postupná revize knižního fondu, která nebyla v knihovně provedena v posledních 40 letech. Proběhla rekonstrukce nového depozitáře v suterénu budovy. Byly zde instalovány elektrické kompaktní regály a přestěhovány veškeré časopisy z několika stávajících depozitářů budovy. Dále zde byla umístěna část staršího knižního fondu.

2007: zprovozněny nové webové stránky.

2008 se zakoupil trezor na staré tisky.

2008–2011 tvorba geografické bibliografie ČR on-line

2009: Rekonstrukce pracovny a starého depozitáře v suterénu budovy. Byly zde instalovány elektrické kompaktní regály.

2012: Knihovna přesunula jeden ze svých depozitářů z budovy na Albertově do Lešetic u Příbrami. V souvislosti se změnou Organizačního řádu PřF UK proběhla změna názvu knihovny z "Geografická knihovna" na "Knihovna geografie".

Rekonstrukce knihovny