Pracoviště katedry aplikované geoinformatiky a kartografie se v základním a aplikovaném výzkumu věnuje různorodým tématům, jako např. pořizování, zpracování, analýza, vizualizace a distribuce geoinformačních dat, geografické informační systémy, tvorba a hodnocení kartografických produktů, aplikační modelování a řada dalších. Jednou ze stěžijních činností je účast vědeckých pracovníků katedry na vědeckých projektech a grantových soutěží.
Vědecké zaměření
Katedra aplikované geoinformatiky a kartografie je významnou tuzemskou institucí ve vzdělávání a výzkumu v oborech geoinformatika/GIS (včetně geodatabázových systémů a moderních metod prezentace a distribuce geografické informace), kartografie a dálkový průzkum Země (DPZ). Patří mezi významné české i světové instituce ve vzdělávání v oblasti dálkového průzkum Země.
V oblasti výzkumu se katedra ve spolupráci s ostatními fakultními, mimofakultními institucemi i spolupracujícími zahraničními pracovišti dlouhodobě zabývá vývojem a využitím geoinformačních technologií v mnoha výzkumných oborech. Hlavními oblastmi zájmu jsou:
- Pořizování dat metodami dálkového průzkumu Země (zejména využití UAV a laboratorní spektroskopie), jejich zpracování a analýza se specializací v oblasti obrazové a laboratorní spektroskopie, leteckého laserového skenování a digitální fotogrammetrie.
- Aplikace DPZ v oblastech hodnocení změn krajiny (land cover change), analýzy stavu vegetace (lesní ekosystémy, reliktní krkonošská tundra), vývoje urbánního prostředí (suburbanizace), mapování skalních útvarů, sledování přírodních katastrof a rizik (například i ve spojení s klimatickou změnou), mapování povrchu těles sluneční soustavy.
- Tematická, historická, digitální a matematická kartografie, tvorba a hodnocení kartografických produktů, interaktivní kartografické produkty, kartografické výstupy na internetu, výpočetní geometrie v kartografii, metodika mapování a tvorba map velkého měřítka, geodetické výpočty a měření či vývoj software pro automatizovanou kartografickou generalizaci.
- 2D a 3D vizualizace prostorových informací, vytváření prostorových modelů krajiny (zmizelé krajiny Česka) a 3D fotorealistických modelů krajiny, budov, interiérů a předmětů (zaniklé obce, objekty, informační systémy v budovách, model kampusu Albertov a další).
Další činnost katedry
Katedra se podílí na výuce bakalářských studijních programů Geografie a kartografie a Aplikovaná geografie. Zajišťuje výuku magisterského programu Geoinformatika, kartografie a DPZ a doktorského programu Geoinformatika, kartografie a DPZ. Významně se podílí na výuce magisterského oboru Krajina a společnost. Cílem studijních oborů katedry je vychovat absolventy, kteří budou schopni plnit funkci geoinformatického a kartografického experta ve státních institucích, privátním sektoru i ve výzkumu.
Katedra se aktivně zapojuje do významných tuzemských i mezinárodních výzkumných a vzdělávacích projektů. Úzce spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou ESA i americkou kosmickou agenturou NASA například při organizaci mezinárodních výukových kurzů v oblasti DPZ (Trans-Atlantic Training – TAT, od roku 2013 až dosud) a v rámci některých výzkumných projektů.
Členové katedry jsou aktivně zapojeni do práce významných mezinárodních organizací jako EuroSDR (Evropská společnost pro výzkum prostorových dat), SCERIN (mezinárodní skupina zaměřená na výzkum změn využití krajiny a lesních ekosystémů v oblasti jižní, střední a východní Evropy), IGU Commission on Land Use Land Cover Change (komise pod hlavičkou Mezinárodní geografické unie zaměřená na výzkum dlouhodobých změn využití krajiny), Eurosite Remote Sensing Support Group for Conservation Practitioners (skupina odborníků zaměřená na podporu využití DPZ v praxi ochrany přírody).
Katedra dlouhodobě spolupracuje také s některými tuzemskými organizacemi (zejména správami národních parků KRNAP, Šumava a České Švýcarsko), aktivně se zapojuje do mezinárodních i tuzemských aktivit v rámci programu Copernicus (program pro DPZ koordinovaný a řízený Evropskou unií – konkrétně Evropskou komisí – ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou).