Studijní povinnosti
Studijní plán zahrnuje 1–3 odborné předměty zakončené zkouškou vztahující se k tématu doktorské práce, z nichž zpravidla 1 doktorand absolvuje mimo PřF UK (možno i v zahraničí). Minimálně polovinu předepsaných zkoušek doktorand absolvuje do konce 1. ročníku studia, zbývající zkoušky do konce 2. ročníku studia. Doktorand prezentuje rozpracovanost dizertační práce na semináři doktorandů v každém roce studia. Smyslem této prezentace je prokázat dosažený pokrok ve studiu. Příprava na seminář poslouží studentovi jako podklad pro psaní ročního hodnocení studia a závěry z diskuse vystoupení studenta slouží školiteli a oborové radě pro průběžné roční hodnocení studenta.
Před podáním přihlášky ke státní doktorské zkoušce doktorand zpracuje Teoreticko-metodologickou rozpravu; návrh rozpravy konzultuje a schvaluje školitel a elektronickou verzi rozpravy doktorand posléze odevzdává spolu s přihláškou ke státní doktorské zkoušce na studijním oddělení a v kopii tajemníkovi doktorského studijního programu na školicím pracovišti.
Další povinnosti v jednotlivých ročnících studia:
1. ročník studia: Student předloží k hodnocení na konci ročníku 1 článek publikovaný nebo přijatý k publikaci v recenzovaném časopisu (ideálně v časopisu s impakt faktorem) nebo rukopis článku odeslaného do takového časopisu (v tomto případě bude relevance článku posouzena oborovou radou).
2.–3. ročník studia: V tomto období student publikuje alespoň 2 články, minimálně jeden z toho v zahraničním časopisu s impakt faktorem. Alespoň jednou za toto období prezentuje výsledky výzkumu na domácí a jednou na mezinárodní konferenci.
Státní doktorskou zkoušku je vhodné vykonat do ukončení 2. ročníku studia, nejpozději musí být vykonána do konce 3. ročníku.
Požadavky na tvůrčí činnost
Tvůrčí činnost spočívá zejména v řešení projektu dizertační práce a přípravě a publikaci odborných článků vztahujících se k tématu dizertační práce. Doporučeno je aktivní zapojení studenta do přípravy a řešení grantových projektů pracoviště. Zároveň student zpravidla připravuje vlastní návrh projektu GA UK, který pokrývá řešení části jeho dizertační práce.
Dizertační práce může být odevzdána ve formě monografie nebo monotematického souboru publikací. Obsahuje původní a uveřejněné výsledky nebo výsledky přijaté k uveřejnění. Povinné publikace před obhajobou dizertační práce:
1) Dizertační práce v podobě monografie: Do obhajoby dizertační práce doktorand publikuje minimálně 3 práce v recenzovaných odborných časopisech. Z uvedeného počtu musí být alespoň 2 publikace v časopisu s impakt faktorem (z toho minimálně 1 publikace v zahraničním časopisu). Doktorand zároveň musí být prvním autorem alespoň 1 článku.
2) Dizertační práce v podobě monotematického souboru publikací: Minimální počet publikovaných vědeckých prací je 3. Pokud jsou publikace právě 3, musí být minimálně dvě publikace v zahraničním časopisu s impakt faktorem a jedna v časopisu na WoS nebo SCOPUS. Doktorand zároveň musí být prvním autorem alespoň 2 článků. Pokud soubor tvoří 4 a více publikací, může se jednat o recenzované články ve vědeckých časopisech, kapitoly v recenzovaných monografiích vydaných renomovaným nakladatelstvím (např. Academia, Nakladatelství ČGS, Springer apod.) nebo články v recenzovaných konferenčních sbornících indexovaných na WoS nebo SCOPUS. Zároveň v případě 4 a více publikací musí být alespoň 2 články v periodiku s impakt faktorem (z toho alespoň 1 článek v zahraničním periodiku s impakt faktorem) a zároveň alespoň 1 další článek v recenzovaných časopisech/monografiích/sbornících na WoS nebo SCOPUS. Doktorand zároveň musí být prvním autorem alespoň 1 článku. Od předložených publikací se vyžaduje, aby tvořily logický, tematicky kompaktní celek. Úvodní kapitola dizertace musí mít charakter zásadního pojednání, které vystihuje podstatu (jádro) badatelského úsilí doktoranda. V závěrečné kapitole doktorand diskutuje klíčové závěry výzkumu a možnosti jeho dalšího směřování.
Do povinných publikací v bodech 1 a 2 se započítávají pouze publikace, které splňují následující podmínky:
a) souvisí s tématem dizertační práce;
b) v případě, že jde o kolektivní publikaci, je autorský podíl doktoranda na ní významný a spočívá v odborné práci, nikoliv pouze v práci formální
c) akceptují se pouze publikace, které uvádějí afiliaci školicího pracoviště/katedry.
V případě kolektivních prací musí být specifikován autorský podíl doktoranda, přičemž tato specifikace je uvedena ve vstupní části dizertační práce. Pokud publikace dosud nevyšla, doktorand spolu s přihláškou k obhajobě dizertace předkládá potvrzení redakce o přijetí publikace do tisku. V případě obou typů dizertační práce je přípustné, aby jedna z předepsaných publikací byla v probíhajícím recenzním řízení (doktorand přiloží potvrzení o přijetí do recenzního řízení). Její kvalitu v tomto případě zhodnotí oponenti a zkušební komise.
Požadavky na absolvování stáží
V průběhu standardní doby studia doktorand absolvuje zahraniční stáž (studijní či výzkumný pobyt), jejíž délka a charakter vycházejí z konkrétních individuálních potřeb dizertační práce (minimálně v rozsahu 1 měsíc, doporučená délka stáže je 3–6 měsíců). Ve výjimečných případech, pokud stáž nelze zajistit/absolvovat, se student zapojí do mezinárodní spolupráce jiným způsobem, např. přímou účastí na mezinárodním výzkumném projektu.
Státní doktorská zkouška a obhajoba dizertační práce
Pro přihlášení ke státní doktorské zkoušce se vyžaduje splnění studijních povinností (předmětů) dle ISP a odevzdání elektronické verze Teoreticko-metodologické rozpravy dizertační práce.
SDZ probíhá formou diskuse nad Teoreticko-metodologickou rozpravou. Doktorand komisi představí tematické zaměření, výzkumný problém, teoreticko-metodologická východiska a stav rozpracovanosti dizertace (max. 15 minut). Členové zkušební komise ověřují zejména komplexnost představené problematiky tématu práce, doktorandovy schopnosti aktivního řešení problému, přístup a zvolené metody navrženého řešení. V rámci diskuse k tématu práce členové zkušební komise hodnotí odpovědi studenta z hlediska úrovně znalostí v jednom z okruhů studijního oboru (geografické informační systémy, kartografie nebo dálkový průzkum Země), který je nejblíže tématu dizertační práce. Od studenta se v této oblasti očekávají detailní a aktuální, tj. expertní, znalosti a schopnost jejich interpretace v širších souvislostech včetně přesahů do dalších dvou okruhů studia.
Obhajoba dizertační práce má za cíl v širším odborném fóru prokázat schopnost obhájit výsledky dizertační práce a v rámci diskuse schopnost vědecké rozpravy. Pro přihlášení k obhajobě dizertační práce se vyžaduje absolvování státní doktorské zkoušky a splnění všech povinností předepsaných v ISP (studijní pobyt v zahraničí, kritéria publikační aktivity atd.). Doktorand odevzdá dizertační práci a přihlásí se k obhajobě dizertace tak, aby obhajoba mohla proběhnout do uplynutí standardní doby studia.
Účast studenta v pedagogické činnosti pracoviště
Doktorand v prezenční formě studia se zpravidla podílí na výuce, vedení bakalářských prací, účastní se také konzultací a oponentních řízení bakalářských, případně diplomových prací, participuje na přednáškách, cvičeních apod. Podíl doktoranda na výuce je koordinován se školitelem a vedoucím katedry. Pokud výuka bezprostředně tematicky nesouvisí s dizertačním projektem doktoranda, tak je finančně ohodnocena (např. DPP, DPČ) nad rámec běžného doktorandského stipendia.
Přítomnost a aktivity studenta na školicím pracovišti
Doktorand v prezenční formě studia je přítomen na školicím pracovišti, a to minimálně 12 hodin týdně. Doktorand se podílí na zajištění chodu školicího pracoviště, na propagačních aktivitách, organizaci workshopů apod. Doktorand se účastní obhajob dizertačních prací v daném doktorském studijním programu a přednášek hostů školicího pracoviště.