Zoologické sbírky Katedry zoologie obsahují historickou kolekci lihových, dermoplastických a osteologických preparátů nejrůznějších druhů obratlovců i bezobratlých živočichů. Většina preparátů pochází z konce 19. a počátku 20. století, tedy již z dob existence tehdejší česko-německé Karlo-Ferdinandovy univerzity. V roce 1945 byla prezidentským dekretem zrušena německá část univerzit a veškerý její majetek, včetně zoologických sbírek, byl převeden do vlastnictví české Univerzity Karlovy. Podstatná část dochovaného sbírkového materiálu pochází z bývalého německého Zoologického ústavu, který tehdy vlastnil rozsáhlé sbírky. V historických vitrínách Zoologických sbírek je nyní vystaveno více než 5000 exponátů.
Ve sbírkách se nachází nejen běžně se vyskytující druhy, ale i mimořádně významné exempláře. Příkladem může být dermoplastický preparát dnes již vyhubeného holuba stěhovavého (Ectopistes migratorius), který patřil ke zcela běžným a hojným druhům Severní Ameriky. Navzdory jeho početnosti byl lidmi pro chutné maso vyhuben. Poslední volně žijící jedinec byl zastřelen v roce 1900 v Ohiu a o 14 let později v zoologické zahradě v Cincinnati uhynula i poslední samice chovaná v zajetí.
Dalším zajímavým preparátem je exponát v současnosti kriticky ohrožené kolihy tenkozobé (Numenius tenuirostris). V minulosti se údajně tento druh vyskytoval i v České republice, ale všechna jeho pozorování byla dosud zpochybněna či vyvrácena. V českých muzeích a sbírkách se nacházejí pouze tři jedinci tohoto druhu. První pochází z Polska, druhý ze Španělska a třetí, který je v našich sbírkách, je bohužel bez uvedené lokality. Tento exemplář by tak potenciálně mohl dokládat historický výskyt kolihy tenkozobé na našem území, nicméně bez dochované lokality tato skutečnost nemůže být bezpečně prokázána.
Vůbec k nejvzácnějším exponátům jednoznačně patří lihový preparát se čtyřmi embryi vyhynulého vakovlka tasmánského (Thylacinus cynocephalus). Poslední zástupce tohoto druhu uhynul v hobartské zoologické zahradě v roce 1936. Lihový preparát obsahuje jedince ve stádiu vývoje ve vaku staré maximálně dva týdny po porodu. Na světě je známo pouze 12 dalších jedinců v tomto vývojovém stádiu. Naše mláďata však patří z hlediska ontogenetického vývoje k nejmladším existujícím exemplářům, a kromě toho jde o jediná mláďata vyskytující se mimo australské instituce. Zřejmě se jedná o dva samečky a dvě samičky. Do sbírek tehdejšího německého Zoologického ústavu Karlo-Ferdinandovy univerzity se dostala již před rokem 1897, s největší pravděpodobností od Václava Friče, jako většina preparátů v této době. Bohužel žádné další bližší informace se nedochovaly.
Sbírky slouží nejen ke specializované výuce odborných předmětů (např. Praktická cvičení ze zoologie obratlovců, Morfologie živočichů, Ichtyologie apod.), ale i k výzkumu v oblasti srovnávací morfologie. Kromě výukového a expozičního materiálu se v Zoologických sbírkách nachází také materiál vědecký. Sbírka nejrůznějších druhů drobných savců (hlodavců a hmyzožravců) patří v rámci České republiky k jedné z největších. Unikátní sérii představuje materiál pozemních drobných savců z Balkánského poloostrova a Blízkého Východu, který je jeden z největších na celém světě. Kromě toho se ve sbírkách nachází také jeden z největších evropských materiálů lasicovitých šelem. Vědecký materiál slouží výlučně k výzkumným účelům a veřejnosti není přístupný.
Příležitostně naše preparáty využívají i jiné vzdělávací instituce, například lebka mravenečníka poskytla předlohu pro vytvoření jejího 3D modelu pro výukové centrum Zoo Liberec. Nebo se s naším materiálem můžete setkat i na nejrůznějších výstavách. Jako příklad můžeme zmínit výstavu Jana Dungela z cyklu Příroda v ilustraci pořádanou Muzeem lesnictví, myslivosti a rybářství konanou na zámku Ohrada. Nebo také výstavu Země Františka Josefa - 150 let od objevení organizovanou Mapovou sbírkou PřF UK. Mimo jiné historické prostory sbírek se také objevují v seriálech a filmech, například v těch režiséra Jana Hřebejka (Případ pro exorcistu, Výjimečný stav).
Kontakt:
RNDr. Markéta Knitlová, PhD.
knitlova@natur.cuni.cz
Zoologické sbírky
Katedra zoologie PřF UK
Viničná 7
128 43, Praha 2
2. patro, č. dveří 217
Vstup možný pouze po předchozí domluvě.