Nejnovější publikace
Seznam publikací naleznete ZDE.
Výzkumné skupiny
![](/data/web/sekce/01_biologie/katedry/katedra_experimentalni_biologie_rostlin/o_katedre/tym_LF.jpg)
Buněčná biologie a biotechnologie rostlin
Skupina pod vedením dr. Kateřiny Schwarzerové zkoumá na molekulární a buněčné úrovni cytoskelet rostlin, především pak jeho roli v morfogenezi a signalizaci. Skupina vedená dr. Lukášem Fischerem se věnuje především epigenetice: roli malých RNA v regulaci genové exprese a vlivu stavu chromatinu na opravy zlomů DNA. Skupina vedená dr. Janem Petráškem se věnuje především transportu auxinu a roli cytoskeletu v auxinem řízeném vývoji rostlin.
![](/data/web/sekce/01_biologie/katedry/katedra_experimentalni_biologie_rostlin/o_katedre/tym_VZ.jpg)
Buněčná morfogeneze
Skupina se pod vedením prof. Fatimy Cvrčkové a prof. Viktora Žárského věnuje především molekulárním mechanismům buněčné polarity. Předmětem zkoumání jsou tedy proteiny a proteinové komplexy, které se účastní polarizované exocytózy a organizace cytoskeletu (především multiproteinový komplex Exocyst a cytoskeletální organizátory z rodiny forminů). Skupina studuje i signální dráhy, které zprostředkovávají koordinaci jednotlivých procesů určujících buněčnou polaritu. Část týmu se nachází na pracovišti Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i.
![](/data/web/sekce/01_biologie/katedry/katedra_experimentalni_biologie_rostlin/o_katedre/tym_JA.jpg)
Ekofyziologie rostlin
Laboratoř se pod vedením prof. Jany Albrechtové (lab 206 a 207) věnuje studiu fyziologických a strukturálních reakcí rostlin na biotické a abiotické faktory prostředí v laboratorních i terénních podmínkách. Výzkum se zaměřuje na: 1) Ekologickou fyziologii rostlin a využívá široké spektrum metod mikroskopických, kvantitativně anatomických (stereologických a analýzy obrazu), histochemických a biochemických, až po spektrální analýzy listoví využitelné v dálkovém průzkumu Země a je pod vedením dr. Zuzany Lhotákové; 2) Mykorhizní symbiózy a další houbové asociace kořenů rostlin, jejich ekologii a ekofyziologii s použitím škály metod terénního výzkumu, molekulárních metod a bioinformatiky pod vedením dr. Petra Kohouta.
![](/data/web/sekce/01_biologie/katedry/katedra_experimentalni_biologie_rostlin/o_katedre/tym_AS.jpg)
Fyziologická anatomie
Skupina Aleše Soukupa a Edity Tylové se snaží vysvětlit a propojit strukturní uspořádání s funkčními vlastnostmi rostlinného těla. Vnitřní organizace rostlin odráží jejich strategii pro přežití v reálném světě a schopnost efektivně využívat zdroje prostředí na úrovni buněk, pletiv a celých orgánů. Vnitřní struktura rostliny není rigidní, ale mění se během ontogeneze a díky značné vývojové plasticitě umožňuje adaptaci těchto sesilních organismu k měnícím se podmínkám prostředí a působení vnějších faktorů v průběhu života. Náš zájem se soustředí především na obvykle skrytou část rostliny – kořenový systém, jeho vývoj, funkci a interakci s půdním prostředím, efektivní využívání půdních zdrojů a odolávání stresovému působení nepříznivých podmínek.
![](/data/web/sekce/01_biologie/katedry/katedra_experimentalni_biologie_rostlin/o_katedre/tym_HL.jpg)
Studium regulačních faktorů morfogeneze rostlin
Skupina pod dlouhodobým vedením doc. Heleny Lipavské má v současnosti 3 menší týmy: dr. Hany Konrádové, dr. Petry Maškové a dr. Jana Ponerta a zabývá se zejména cukerným metabolismem rostlin v souvislosti s vývojovými změnami a působícím stresem těžkých kovů, zasolení, chladu apod. Dalším zaměřením skupiny je studium metabolických, vývojových a morfogenních procesů u širokého spektra rostlinných druhů (smrk, transgenní brambor a tabák, jitrocel a huseníček) a studium interakce rostlina – houbový symbiont v životním cyklu orchidejí. Mimo standardních kultivačních postupů skupina hojně využívá kultivace rostlinných explantátů in vitro.
Externí týmy katedry a/nebo týmy úzce spolupracující ve výzkumu a výuce:
![]() |
Laboratoř hormonálních regulací u rostlin |
![]() |
Laboratoř biologie pylu |