Začátek září máme spojený s nástupem dětí do základních škol. V tomto roce však 1. září začala i škola úplně jiná, která byla organizována dvěma katedrami Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ve spolupráci s ústavem Akademie věd v rámci evropského projektu COST WIMANET.
Na terénní stanici Ústavu biologie obratlovců AV ČR Mohelský mlýn se první týden září konala mezinárodní letní škola pro výzkum malárie volně žijících zvířat. Na terénní stanici obklopenou úchvatnou přírodou hlubokého kaňonu řeky Jihlavy se sjeli studenti a učitelé ze 13 různých zemí světa. Většina účastníků byla z Evropy, ale třeba jeden z učitelů, prof. Ravinder Sehgal, přijel až ze San Franciska. Lektoři byli nejlepší světoví odborníci zaměření na různé aspekty determinace a biologie parazitů způsobujících malárii a také na vektory, dvoukřídlý hmyz, kteří parazity přenáší. Za zmínku určitě stojí, že mezi studenty letní školy byli vybráni i dva studenti naší fakulty (Josefína Záleská a Ondřej Zavadil).
Studenti se díky přednáškám dozvěděli nové poznatky, ale ještě důležitější byly získané praktické dovednosti. Spektrum lektory předávaných znalostí bylo široké, od odchytu ptáků a detekce parazitů v krevních nátěrech, přes odchyt, určování a pitvy (za účelem hledání parazitů) přenašečů až po počítačové analýzy celých společenstev parazitů a jejich vazeb (třeba specificity) na hostitele. Po absolvování praktického tréninku pracovali studenti v malých skupinkách na řešení samostatných úloh. Zadání byla převzata ze skutečného výzkumu učitelů. Bylo potěšující vidět, jak zdárně si studenti po absolvování výcviku poradili se zadanými úlohami.
Pořádání letní školy právě na Mohelském mlýně bylo perfektní zejména pro odchyt hmyzu a ptáků, ve kterých se dokonce podařilo detekovat krevní parazity. Spoustu demonstračního materiálu však pro jistotu přivezli pedagogové. Umístění terénní stanice se ukázalo být poměrně velkou výzvou pro organizátory. Na místo bylo potřeba dopravit spoustu vybavení včetně mikroskopů a binolup. Díky sladěnému úsilí kateder zoologie, parazitologie a didaktiky biologie se však podařilo sehnat a připravit vše potřebné. Odchyt a demonstrace ptáků skvěle zajistil Ondřej Kauzál z Ústavu biologie obratlovců. Počasí naštěstí přálo, místní restaurace U Staňků předvedla perfektní servis v podobě dodání občerstvení a horko se dalo snadno řešit osvěžující koupelí v mlýnském náhonu. Pro organizátory dalších letních škol projektu tak byla nastavena vysoká laťka. Naštěstí se vedoucí celého projektu WIMANET Jenny Dunn z Keele University ve Velké Británii již přihlásili dobrovolníci z Litvy, kde bude příští rok více specializovaná letní škola zaměřená na studium krevních parazitů pomocí mikroskopických technik. Litevští odborníci jsou tradičně v této oblasti výzkumu na světové špičce.
Organizace letní školy byla pokračováním dlouhodobé spolupráce naší fakulty s Ústavem biologie obratlovců Akademie věd. Různé akce pro studenty i vědecké projekty společně rádi organizujeme již řadu let a doufejme, že tomu tak bude i nadále. Bez navázané mezinárodní spolupráce s výjimečně přátelskou a vstřícnou komunitou zabývající se malárií u volně žijících zvířat by však organizace letní školy nebyla možná.
Letní škola proběhla v rámci projektu COST CA22108 - Wildlife Malaria Network (WIMANET). Z projektu byly plně hrazeny všechny náklady studentů a učitelů spojené s letní školou. Učitelé však nedostali žádné platové ohodnocení. Odměnou jim byla jen spokojenost, nadšení a nově získané poznatky studentů.