Nejvyšší národní kolo soutěže se opět konalo v prostorách Přírodovědecké fakulty, pod záštitou rektorky Univerzity Karlovy prof. MUDr. Mileny Králíčkové, Ph.D., děkana Přírodovědecké fakulty UK doc. RNDr. Ing. Vladimíra Krylova, Ph.D. a dalších významných osobností. Do Prahy přijelo téměř 50 nejlepších řešitelů krajských kol ze základních a středních škol, aby bojovali nejen o hodnotné ceny, ale především o postupová místa na dvě mezinárodní geografické soutěže - Evropskou geografickou olympiádu a Mezinárodní geografickou olympiádu.
Účastníci celostátního kola v terénu. Foto: Ema Dvořáková
Ve školním roce 2024/2025 probíhá již 27. ročník Geografické olympiády (dříve Zeměpisná). Naše největší geografická soutěž po dvaceti šesti letech změnila název, což přineslo řadu novinek. Nejvýraznější je především nové logo či nový web (www.geografickaolympiada.cz). Ke změně názvu bylo přistoupeno především z důvodu návaznosti na probíhající revizi RVP či kvůli sjednocení názvu s českým i mezinárodním prostředím.
Měření s totální stanicí v terénu. Foto: Ema Dvořáková
Nejvyšší národní kolo soutěže se opět konalo v prostorách Přírodovědecké fakulty, pod záštitou rektorky Univerzity Karlovy prof. MUDr. Mileny Králíčkové, Ph.D., děkana Přírodovědecké fakulty UK doc. RNDr. Ing. Vladimíra Krylova, Ph.D. a dalších významných osobností. Do Prahy přijelo téměř 50 nejlepších řešitelů krajských kol ze základních a středních škol, aby bojovali nejen o hodnotné ceny, ale především o postupová místa na dvě mezinárodní geografické soutěže (Evropská geografická olympiáda a Mezinárodní geografická olympiáda).
První den soutěžící řešili úlohy v terénu nedaleko Albertova v areálu Vyšehradu. Za úkol měli například analýzu intenzity dopravy či měření výšky věží kostela pomocí specializovaných přístrojů. Druhý den pak řešili písemné testy, úlohy s atlasem či multimediální testy. Po soutěžní části čekal na účastníky doprovodný program, který zahájila prezentace s názvem Výškopis na Zeměměřickém úřadě, dále organizace EUTIS představila projekt Rozhoduj o Evropě a organizace Justice for Nature projekt Oko Země – aneb když školy chrání divokou přírodu. V průběhu druhého dne také probíhala soutěž O nejlepší mapu na geografické téma pod taktovkou kartografů z katedry aplikované geoinformatiky a kartografie a dalších kolegů z odborných pracovišť a institucí. Všechny soutěžní mapy jsou k prohlédnutí zde: https://1url.cz/@mapy-geo-2025
Soutěžící řeší písemné testy. Foto: Ema Dvořáková
Na stupních vítězů celostátního kola Geografické olympiády pak stanuli:
kategorie C (8. a 9. třída ZŠ)
- Martinák Ondřej Wichterlovo gymnázium, Ostrava-Poruba
- Pazdera Jakub Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše
- Jiroutek Jakub Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec
kategorie D (střední školy):
- Vaverka Filip Gymnázium, OA a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy
- Smáha Richard Malostranské gymnázium, Praha 2
- Pethö David Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť
Vítězové kategorie D. Foto: Ema Dvořáková
Všem soutěžícím gratulujeme!