Historie
Základy, na kterých vznikl dnešní Ústav pro životní prostředí, sahají až do roku 1977, kdy byl Ministerstvem školství ustaven první pětiletý vzdělávací program týkající se životního prostředí v Československu. V roce 1981 pak byla založena Katedra ochrany přírody a krajinné ekologie, která následně získala v roce 1985 akreditaci pro vzdělávání postgraduálních studentů v oboru ekologie. V roce 1987 katedra začala vydávat tématickou řadu/časopis Acta Universitatis Carolinae – Environmentalica. Změnou jména a struktury katedry následně v roce 1990 vznikl Ústav pro životní prostředí.
Současnost
V současnosti je Ústav pro životní prostředí (ÚŽP) jedním z celofakultních interdisciplinárních pracovišť Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Zaměřuje se na výkum a výuku v oblasti životního prostředí a studium širokého spektra témat spojených s ochranou přírody, změnou klimatu, ekologickými procesy, využíváním přírodních zdrojů či udržitelným rozvojem. Vysokoškolské vzdělání poskytuje v bakalářském, magisterském a doktorandském stupni, kdy jsou ve výuce kombinovány teoretické základy s praktickými zkušenostmi v laboratořích i terénu.
Špičkové technické a laboratorní vybavení, které je k dispozici, umožňuje vědeckým pracovníkům a studentům podílet se na základním i aplikovaném výzkumu v ekologii, ochraně přírody a krajiny, toxikologii, forenzních environmentálních vědách, hospodaření s odpady a dalších oblastech, které jsou klíčové pro pochopení a řešení současných environmentálních problémů.
Ústav také úzce spolupracuje s domácími i zahraničními univerzitami, vědeckými institucemi a ústavy Akademie věd ČR, státními orgány či nevládními organizacemi a soukromým sektorem, a to zejména prostřednictvím společných projektů nebo v rámci diplomových a disertačních témat. Aktivně také přispívá k veřejné debatě o environmentálních otázkách prostřednictvím přednášek, seminářů, workshopů a účasti na odborných i popularizačních projektech.
Na ústavu je vydáván odborný časopis European Journal of Environmental Sciences indexovaný v databázi Scopus.
Klíčové výzkumné oblasti
- Ekosystémová ekologie a obnova ekosystémů
- Ochrana biodiverzity a management chráněných území
- Výzkum atmosférického aerosolu
- Limnologie a hydrobiologie
- Environmentální technologie
- Ekotoxikologie, dekontaminace a environmentální chemie
- Environmentální forenzní vědy
Specializovaná pracoviště a laboratoře
- Centrum environmentálních forenzních věd
- Laboratoř environmentální chemie a analýz půd
- Laboratoř pro studium kvality ovzduší
- Laboratoř ochrany vod
- Laboratoř GIS
- Limnologická laboratoř a mikroskopovna
- Hydrobiologická laboratoř Velký Pálenec u Blatné