V rámci programu Horizont Evropa byla vyhlášena výzva k předkládání návrhů mezinárodních projektů Marie Skłodowska-Curie Staff Exchanges (MSCA-SE). Uzávěrka je 5. 2. 2025.
24. 10. 2024 pořádají národní kontakty online mezinárodní informační den k výzvě. Součástí bude i možnost navázání kontaktu s potenciálními partnery. O akci a registrace.
15. 11. 2024 pořádá European Research Executive Agency informační den pro žadatele. Součástí bude i možnost navázání kontaktu s potenciálními partnery. Stránka akce a registrace – Program – Stránka partnerské burzy.
Pokud se plánujete zapojit do projektu podávaného do této výzvy, kontaktujte prosím v dostatečném předstihu, pokud možno alespoň 1 měsíc před uzávěrkou, Oddělení projektového řízení (Martina Holíková, martina.holikova@natur.cuni.cz).
Viz též Praktické informace k Horizontu Evropa na fakultních stránkách.
Pokud uvažujete o tom, že byste projekt koordinovali, prosím, kontaktujte nás IHNED, v nejhorším případě nejpozději cca 4 měsíce před uzávěrkou, protože příprava kvalitního návrhu projektu v roli koordinátora je velmi náročná.
- Výzva na Funding & Tenders Portal – základní informace, odkazy na relevantní dokumenty, často kladené otázky, rozhraní pro podání přihlášky.
- Marie Skłodowska-Curie Actions Work Programme 2023-2025
– text výzvy str. 43 a 46–49; pravidla a kritéria způsobilosti str. 125–131. - MSCA-SE projekty podpořené v předchozích výzvách.
- Staff Exchanges call 2024 bitesized overview – 9-ti minutové video perfektně shrnující základní aspekty těchto projektů.
- MSCA Staff Exchanges Handbook 2023 – komentovaný templát žádosti vypracovaný sítí národních kontaktů MSCA-NET s podrobnými radami k jednotlivým částem přihlášky.
- Základní informace o MSCA-SE na stránkách Evropské komise.
- O grantech MSCA na stránkách provozovaných českými národními kontakty – novinky, akce atp.
V rámci MSCA-SE projektů jsou podporovány mezinárodní, mezisektorové a interdisciplinární výměnné pobyty výzkumníků (doktorandů a držitelů titulu PhD) a dalších zaměstnanců na základě společného výzkumného/inovačního projektu. Projekty jsou řešeny mezinárodními konsorcii s účastí neakademického sektoru a/nebo partnerů ze zemí mimo Evropu (viz dále).
Jedna osoba může na stáži či stážích v rámci projektu strávit 1 až 12 měsíců, celkově lze v rámci projektu zafinancovat až 360 „člověkoměsíců“ stáží. Maximální délka projektu je 48 měsíců.
Účast v projektech MSCA-SE umožňuje výzkumným týmům prohloubit spolupráci se zahraničními partnery.
Podporované stáže
- V rámci zemí EU nebo asociovaných k Horizontu Evropa by výměnné pobyty měly být především mezinárodní a současně mezisektorové – výzkumník z akademické instituce vyjíždí do neakademické instituce v jiné zemi EU nebo asociované a naopak. (V rámci MSCA projektů se za neakademické instituce vedle podniků považují například i nemocnice, muzea, knihovny, národní parky, nevládní organizace, orgány státní správy a podobně.)
- Pokud projekt zahrnuje i výměnné pobyty mezi zeměmi EU nebo asociovanými k programu, které probíhají v rámci téhož sektoru (například mezi dvěma akademickými institucemi), musí tyto výměny být interdisciplinární a současně mohou tvořit maximálně třetinu celkových výměn („člověkoměsíců“ strávených na stážích) v rámci projektu.
- Mezi zemí EU nebo asociovanou k programu na jedné straně a tzv. „třetí zemí“ (ani země EU ani asociovaná k programu) na straně druhé může výměna probíhat i v rámci téhož sektoru (je například možný výjezd z akademické instituce v zemi EU nebo asociované na akademickou instituci ve třetí zemi).
- Nejsou podporovány výměnné pobyty v rámci jedné země ani výměny mezi třetími zeměmi.
Složení konsorcia
- Do projektu musí být zapojeni minimálně 3 partneři ze 3 různých zemí, z toho minimálně 2 partneři z různých zemí EU nebo asociovaných k programu, další účastníci mohou být ze třetích zemí.
- Pokud jsou všichni partneři ze země EU nebo asociované k programu, pak musí být alespoň jeden z akademického a alespoň jeden z neakademického sektoru.
- Doporučovaný počet partnerů zapojených v jednom projektu je přibližně 6 až 10.
Rozpočet
- Výše grantu se přímo odvíjí od počtu měsíců, které výzkumníci stráví stážemi: na jeden „člověkoměsíc“ fixní částka 2710 euro na cestovné, 1300 euro na další náklady projektu (research, training and networking costs) a 1000 euro na management a nepřímé náklady.
- Zejména u nákladnějších cest je tedy třeba absolvovat delší stáže bez přerušení (zpravidla minimálně 2–3 měsíce), aby grant pokryl náklady.
- Maximální „velikost“ projektu je 360 „člověkoměsíců“.
Aktualitu publikovala Ludmila Součková 20. 9. 2024.
Upraveno 24. 10. 2024 (odkazy na informační den 15. 11. 2024).
Nedozvěděli jste se, co jste potřebovali? Našli jste chybu? Prosím, napište nám o tom.
Přehled všech grantových aktualit | All current funding news |
Newsletter „Grantové informace” |
“Funding Opportunities” newsletter |