Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyhlásilo výzvu k předkládání žádostí o podporu přípravy projektové dokumentace a o národní spolufinancování standardních akčních projektů a koordinačních a podpůrných akcí předkládaných do řádných výzev evropského programu LIFE. Uzávěrka české národní výzvy je 23. 6. 2025.
Fakultní aktualita k evropským výzvám LIFE
► 30. 4. 2025 MŽP pořádá online seminář k této výzvě. Registrace otevřená do 29. 4. 2025 (16:00) zdroj.
POZOR: Do národní výzvy je možné předložit maximálně 3 žádosti za instituci – 2 žádosti se Univerzitě Karlově již připravují.
Pokud se plánujete zapojit do projektu podávaného do některé z výzev programu LIFE, kontaktujte prosím co nejdříve Oddělení projektového řízení (Martina Holíková, martina.holikova@natur.cuni.cz), aby bylo možné včas zajistit soulad s pravidly národní výzvy.
V rámci české národní výzvy lze získat příspěvek na přípravu návrhu projektu LIFE podávaného do evropské výzvy (žádat může pouze český koordinátor) a dále částečné dofinancování výdajů českých řešitelů projektu, pokud návrh bude v evropské výzvě úspěšný (koordinátor i případní čeští partneři podávají do národní výzvy každý svou žádost samostatně). Maximální výše národního spolufinancování je 25 % (a současně maximálně 25 milionů Kč pro koordinátora, maximálně 2 miliony Kč pro partnera). Celkově může být výše podpory projektu maximálně 100 % (v součtu grantu poskytnutého Evropskou komisí a podpory schválené v rámci české národní výzvy).
Podpora z národních zdrojů je určena pro následující typy projektů:
- Standardní akční projekty v podprogramu Příroda a biologická rozmanitost (Nature and Biodiversity)
- Standardní akční projekty v podprogramu Oběhové hospodářství a kvalita života (Circular economy and quality of life)
- Standardní akční projekty v podprogramu Zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně (Climate change mitigation and adaptation)
- Koordinační a podpůrné akce v podprogramu Přechod na čistou energii (Clean Energy Transition)
Evropský program LIFE financuje projekty v oblasti ochrany životního prostředí nebo klimatu. V rámci projektů není financován přímo výzkum, ale spíše konkrétní využití výsledků výzkumu. Projekty mají mít „přidanou hodnotu v kontextu EU“ (mohou to být například demonstrační aktivity nebo technická řešení, které by bylo možné následně napodobit jinde v Evropě). Není vyžadováno, aby do projektů byly zapojeny subjekty z více různých zemí. Maximální míra financování pro Standard Action Projects bývá 60 % (až 75 % ve specifických případech v podprogramu Nature and Biodiversity).
Aktualitu publikovala Ludmila Součková 24. 4. 2025.
Nedozvěděli jste se, co jste potřebovali? Našli jste chybu? Prosím, napište nám o tom.
Přehled všech grantových aktualit | All current funding news |
Newsletter „Grantové informace” |
“Funding Opportunities” newsletter |