V rámci programu Interreg Česko – Sasko 2021–2027 byly vyhlášeny orientační termíny pro podání projektové žádosti do hodnocení v letech 2025 a 2026: 20. 5. 2025 a (nově vyhlášené termíny) 20. 10. 2025, 2. 2. 2026 a 18. 5. 2026.
Upozorňujeme potenciální zájemce, že příprava i řešení projektů Interreg bývají po administrativní stránce VELMI náročné.
Pokud plánujete účast na projektovém návrhu, kontaktujte prosím v dostatečném předstihu, minimálně 1 měsíc před uzávěrkou Oddělení projektového řízení (Martina Holíková, martina.holikova@natur.cuni.cz), aby bylo možné včas zajistit formální náležitosti přihlášky.
Pokud uvažujete o tom, že byste projekt koordinovali, prosím, kontaktujte nás CO NEJDŘÍVE, v nejhorším případě nejpozději cca 2–3 měsíce před uzávěrkou.
- Informace pro žadatele.
- Přehled termínů pro podávání projektových žádostí.
- Příprava projektu – Povinné konzultace k projektovým záměrům – Podání žádosti a její hodnocení.
- O programu na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj.
- Obecně o programech Interreg.
Program je určen pro regionální projekty s přeshraničním dopadem, jeho cílem je řešit společné výzvy identifikované v příhraničních regionech. Projektové aktivity musí mít pozitivní dopad na programové území, a to na obou stranách hranice.
Programy Interreg obecně nefinancují výzkum, ale výzkumníci se mohou do projektů zapojovat jako poskytovatelé znalostí, a tak docílit, aby výsledky jejich výzkumu přispěly k zavádění praktických řešení v daném regionu.
Na projektu se musí podílet alespoň 2 instituce, jedna z Česka a jedna ze Saska. Projekty musí být ukončeny do konce roku 2028. Míra financování je 80 % (české veřejné vysoké školy mohou získat dalších 10 % z národní výzvy). Před podáním žádosti je třeba absolvovat povinnou konzultaci za účasti všech partnerů, Společného sekretariátu a příslušného kraje. Předpokladem pro konzultaci je zaslání projektového záměru s podpisy všech kooperačních partnerů.
Projekt musí být zaměřen na některé z priorit a specifických cílů programu. Pro Přírodovědeckou fakultu mohou být relevantní například tyto specifické cíle:
- Specifický cíl 2.4 – Podpora přizpůsobení se změně klimatu, prevence rizika katastrof a odolnosti vůči nim, s přihlédnutím k ekosystémovým přístupům
- Specifický cíl 2.7 – Posilování ochrany a zachování přírody, biologické rozmanitosti a zelené infrastruktury, a to i v městských oblastech, a omezování všech forem znečištění
- Specifický cíl 4.6 – Posilování úlohy kultury a udržitelného cestovního ruchu v hospodářském rozvoji, sociálním začleňování a sociálních inovacích
Aktualitu publikovala Ludmila Součková 13. 2. 2025.
Nedozvěděli jste se, co jste potřebovali? Našli jste chybu? Prosím, napište nám o tom.
Přehled všech grantových aktualit | All current funding news |
Newsletter „Grantové informace” |
“Funding Opportunities” newsletter |