Podrobné informace o studijním programu
Nabídka témat disertačních prací:
- Dopad změny klimatu na hydrologické sucho a změny odtokového režimu řek v českém povodí Labe (srovnávací studie vybraných povodí s významnými projevy hydrologického sucha)
- Dynamika reliéfu a změny přírodních ohrožení ve velehorách
- Efekt motýlích křídel komplexních katastrof ve velehorách
- Fluviálně-morfologické změny toků v důsledku extrémních povodní
- Hybné síly biogeochemických změn povrchových vod v pramenných oblastech rašelinišť v KRNAPu
- Hydrologické propojení organozemí s podložím
- Pleistocene mountain glaciation in central Europe: extents, chronology, and landscape modification
Kde se uplatním
Absolvent doktorského studijního programu Fyzická geografie a geoekologie je vybaven hlubokými odbornými znalostmi ve své specializaci, současně má široký rozhled a zasvěcenou orientaci v obecně geografickém základu, což mu umožňuje samostatnou vědeckovýzkumnou činnost. Zároveň je schopen řešit mezioborové a komplexní fyzickogeografické a environmentální problémy (např. přírodní ohrožení a jejich rizika pro společnost) a má kvalifikaci tvůrčího uživatele GIS, DPZ, geoinformatických a statistických metod ve fyzické geografii a geoekologii. Dobře se orientuje ve světové literatuře a v základech dalších přírodovědných disciplín, zejména ve vztahu k lokálním, regionálním a globálním aspektům interakcí přírodního prostředí a společnosti. Odborná kompetence, hluboké poznání fyzickogeografického prostředí, vývoje krajiny a interakcí fyzickogeografické a socioekonomické sféry umožňuje absolventovi tohoto studijního oboru efektivní mezioborovou spolupráci s odborníky z ostatních přírodovědných a environmentálních disciplín.
Podání přihlášky
Přihláška se podává elektronicky prostřednictvím studijního informačního systému Univerzity Karlovy. Vyplněnou přihlášku je třeba ve studijním informačním systému elektronicky odeslat a platbu provést nejpozději do 30. 4. 2025 pro studium se zahájením v zimním semestru (v říjnu) a do 15. 12. 2025 pro studium se zahájením v letním semestru (v dubnu).
Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením činí 810 Kč.
Přijímací zkouška
Řádný termín přijímacích zkoušek pro všechny doktorské programy se zahájením v zimním semestru (v říjnu) je 9. - 20. 6. 2025, náhradní termín je 23. - 27. 6. 2025.
Řádný termín přijímacích zkoušek pro všechny doktorské programy se zahájením v letním semestru (v dubnu) je 4. - 5. 2. 2026, náhradní termín je 11. - 12. 2. 2026.
Žádost o náhradní termín se podává a vyřizuje prostřednictvím elektronického informačního systému univerzity.
Forma přijímací zkoušky je ústní pohovor, který se týká především problematiky plánované disertační práce a znalostí uchazeče v rámci odbornosti daného studijního programu.
Bližší informace najdete:
- v podmínkách přijímacího řízení pro studium se zahájením v zimním semestru (v říjnu)
nebo - v podmínkách přijímacího řízení pro studium se zahájením v letním semestru (v dubnu).
Důležité odkazy
Uchazeči se specifickými potřebami
Máte-li zdravotní znevýhodnění, můžete zažádat o modifikaci přijímací zkoušky. Bližší informace najdete v podmínkách přijímacího řízení.
Pracoviště podílející se na výuce
Na výuce tohoto studijního programu se podílejí následující pracoviště:
Garant programu
prof. RNDr. Vít Vilímek, CSc.
vit.vilimek@natur.cuni.cz
Máte dotaz?
Kompletní informace o přijímacím řízení naleznete na stránkách pro uchazeče o studium. S dotazy se obracejte na kontaktní osoby pro přijímací řízení.