Podrobné informace o studijním programu
Co se naučím
Bakalářský studijní program Praktická geobiologie vám poskytne základní přehled ve vědách o živé i neživé přírodě tak, abyste dobře porozuměli procesům vývoje geobiosféry. Studijní plán je koncipován formou kreditního modulového studia – předměty si vyberete z pěti modulů: dvou odborných biologických, dvou odborných geologických a jednoho společného z aplikovaných předmětů.
Orientační studijní plány (seznam přednášek) pro jednotlivé studijní programy najdete zde.
Kde se uplatním
Naučíte se provádět inventarizační průzkum lokalit, vytvářet odborně-populární regionální a přehledové studie z geologie a biologie i technickou dokumentaci. Díky tomu naleznete uplatnění v muzeích, v nevládních organizacích a v soukromém sektoru v oblasti ekoturistiky a firem řešících specializovanou environmentální problematiku.
Jaké mám možnosti navazujícího studia?
Po absolvování tohoto programu můžete pokračovat ve studiu v navazujícím programu Geobiologie se zaměřeními evoluce fosilních ekosystémů, paleobiologické aspekty evoluce organizmů, tafonomie, historická biogeografie, kvartérní paleoekologie a geomikrobiologie. Můžete také pokračovat ve studiu i v ostatních vybraných programech geologických a biologických nebo programu Ochrana životního prostředí.
Studijní zázemí
Na geologické sekci fakulty jsou studentům k dispozici moderně vybavené laboratoře, pro potřeby programu zvláště mikroskopické a geochemické, i sbírkový materiál Chlupáčova muzea historie Země. Na biologické sekci se při praktických kurzech využívá laboratorní zázemí (mikroskopické, molekulárně biologické), vybavení pro terénní výuku, zoologické i botanické sbírky, a jsou k dispozici i expozice Hrdličkova muzea člověka a Botanická zahrada. Významná část praktické výuky probíhá mimo fakultu formou exkurzí a terénních cvičení.
Podání přihlášky
Přihláška se podává elektronicky prostřednictvím studijního informačního systému Univerzity Karlovy. Vyplněnou přihlášku je třeba ve studijním informačním systému elektronicky odeslat a platbu provést nejpozději do 28. 2. 2025. Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením činí 910 Kč.
Přijímací zkouška
Řádný termín přijímacích zkoušek je pro všechny bakalářské programy 9.–13. 6. 2025, náhradní termín je 18.–24. 6. 2025. Žádost o náhradní termín se podává a vyřizuje prostřednictvím elektronického informačního systému univerzity.
Bližší informace o formě a tématickém zaměření přijímacích zkoušek najdete v podmínkách přijímacího řízení.
Možnosti upuštění od přijímací zkoušky
Pro upuštění od přijímací zkoušky je třeba splnit kritérium stanovené pro daný studijní program. Podrobné informace, tj. seznam zohledňovaných kritérií a jejich příslušnost k jednotlivým programům, náležitosti dokladů o splnění kritéria a formulář žádosti, jsou uvedeny v podmínkách přijímacího řízení.
Přípravné kurzy
Fakulta každoročně pořádá přípravné kurzy k přijímacím zkouškám. Navštěvovat můžete přípravné kurzy z chemie, cyklus přednášek Pokroky v biologii nebo přípravné kurzy z geografie a demografie.
K přípravě na přijímací zkoušky můžete využít modelové otázky z biologie, geografie, demografie, chemie a matematiky.
Matematika rozšiřující
Matematika je klíčovým předmětem pro většinu oborů, studovaných na Přírodovědecké fakultě UK. Zkouška Matematika rozšiřující není fakultou vyžadovaná a její výsledky se nijak neodrazí v průběhu přijímacího řízení. Zkouška je však doporučená pro všechny, kdo by chtěli před podáním přihlášky otestovat své znalosti.
Uchazeči se specifickými potřebami
Máte-li zdravotní znevýhodnění, můžete zažádat o modifikaci přijímací zkoušky. Bližší informace najdete v podmínkách přijímacího řízení.
Zápis a úvodní soustředění
Studentem se stanete dnem zápisu, který se v řádném termínu uskuteční v rámci úvodního třídenního soustředění. Na tomto soustředění získáte informace o předpisech a organizaci studia a fungování elektronického Studentského informačního systému (tzv. SIS), setkáte se s garanty svých studijních programů, a seznámíte se se spolužáky z vašeho i ostatních programů.
Termíny zápisů a úvodních soustředění se dozvíte z rozhodnutí o přijetí nebo na této stránce.
Pracoviště podílející se na výuce
Na výuce tohoto studijního programu se podílejí následující pracoviště:
Garant programu
prof. RNDr. Katarína Holcová, CSc.
katarina.holcova@natur.cuni.cz
Máte dotaz?
Kompletní informace o přijímacím řízení naleznete na stránkách pro uchazeče o studium. S dotazy se obracejte na kontaktní osoby pro přijímací řízení na adresu prihlaska@natur.cuni.cz.