A - Východiska
Fakultní dlouhodobý záměr (dále DZ) v inovované úpravě navazuje na předchozí DZ (signovaný děkanem 2.5.2002), který byl formulován v souladu s požadavky zákona o vysokých školách a v návaznosti na tehdy platné vnitřní předpisy a základní dokumenty Univerzity Karlovy a její Přírodovědecké fakulty.
DZ je ideovým rámcem pro výhledové směřování fakulty, reflektuje vývoj podmínek, v nichž fakulta působí, a to nejen v ČR, ale rovněž v zahraničí (1.5.2004 se ČR stala členem Evropské unie, uplatňuje se Boloňská deklarace, vytváří se společný evropský výzkumný a vzdělávací prostor atd.). Rysy tohoto vývoje jsou propojování světa v ekonomické a v kulturní oblasti a z toho plynoucí univerzalizace vzdělávacích systémů spojená s potřebou kvalitní mezinárodní komunikace. Protipólem těchto procesů je ochrana kulturní rozmanitosti a obecně kultury člověka, podmíněné kvalitou vzdělání a jeho dostupností pro rekvalifikační potřeby lidí.
Přírodovědecká fakulta po 85 letech své existence s řadou vývojových peripetií a změn patří mezi současnými 17 fakultami Univerzity Karlovy v Praze k modelu směřujícímu svými parametry a aktivním usilováním k výzkumnému typu vysokoškolské instituce. Svědčí o tom mj. hodnocení výsledků výzkumu zveřejněné Radou po výzkum a vývoj (2005) za léta 2000-2004, v němž fakulta zaujímá přední místo mezi více než 900 institucemi.
Fakulta adekvátně reagovala na současné požadavky ve všech hlavních činnostech (třístupňové studium, kreditní systém, celoživotní vzdělávání, prostupnost studia, soutěž o projekty). Vyrovnává se tak s novelami a doplňky české legislativy v kontextu evropských norem a úmluv související s hlavní činností naší instituce (vysokoškolský zákon, zákon o vědě a výzkumu, dokumenty boloňského procesu apod.). V rámci vnitřních předpisů byla vytvořena pravidla pro odborný růst akademických pracovníků („kariérní řád“).
Širokým spektrem akreditovaných oborů a studijních programů, výzkumnými projekty v oblasti institucionálního, účelového a doplňkového financování, mezinárodními kooperacemi a společnými projekty pokrývá fakulta 5 skupin přírodovědných disciplín včetně průřezových a hraničních. V pěstovaných oborech má akreditace na profesorské jmenovací řízení.
Ve shodě s prioritami UK jsou prioritami fakulty:
- intenzívní rozvoj vědecko-výzkumné činnosti a doktorského (PhD) studia ve vzájemném propojení, s přednostním důrazem na zvýšení kvality výstupů
- zapojení do evropského výzkumného a výukového prostoru ve všech oblastech života/aktivit fakulty a zintenzívnění spolupráce ve vědě i výuce s kvalitními univerzitami u nás i ve světě,
- soustavné úsilí o vytvoření „identity corporation“ se sférou absolventů, působišť pro jejich uplatnění a o všestrannou zvýšenou otevřenost fakulty veřejnosti,
- ve spolupráci s dalšími fakultami UK a s jejím vedením vytvořit náležité reprezentativní zázemí (Kampus Albertov) uspokojující nároky na prostor a vybavenost jako jeden z předpokladů konkurenceschopnosti moderní školy univerzitního typu s vědeckou excelencí.
B – Vzdělávací proces
PřF UK usiluje o poskytování co nejkvalitnějšího vysokoškolského vzdělávání ve studijních programech a oborech založených na vědeckých poznatcích dané doby, a to jak v kontextu ČR, tak i zahraničním. Bude pokračovat v úsilí zapojování do mezinárodních sítí univerzit. Její směřování v oblasti vzdělávání vychází jak z Dlouhodobého záměru MŠMT v oblasti vysokých škol a národního programu vzdělávání, tak z důležitých mezinárodních deklarací (Magna Charta Universitatum, Sorbonnská deklarace, Boloňská deklarace).
Požadavky na absolventy a struktura studijních programů
Student PřF bude připravován tak, aby co nejúspěšněji obstál v konkurenčním prostředí trhu práce a aby byl svými dovednostmi přinejmenším rovnocenným partnerem absolventů jiných prestižních vysokých škol daného oboru u nás i v zahraničí. Studenti budou v maximální možné míře vzděláváni v prostředí, které na sebe klade mezinárodní standardy ve výzkumu a výuce. PřF aspiruje stát se plnoprávnou součástí evropské sítě prestižních univerzitních pracovišť a vzdělávat absolventy, kteří budou plně schopni ucházet se o pracovní místa v evropském prostoru.
PřF bude v koncepcích rozvoje studijních programů a oborů reagovat na změny ve vnějším prostředí (požadavky trhu práce a efektivnost vynakládaných zdrojů na vzdělávání). Obecně budou zkoumány možnosti, jak zvyšovat atraktivitu studia nabídkou akreditovaných studijních programů, koncipováním nových studijních programů a revizí stávajících programů. Významnou úlohu při tom bude mít Komise studijních garantů, která bude v interakci s dalšími útvary navrhovat inovace ve formách výuky.
V organizaci studia bude důraz kladen na budování horizontální prostupnosti studia na fakultě a související samostatnost studentů, pokud jde o volbu průběhu jejich studia. Přitom bude využívat kooperaci s domácími institucemi, především ostatními vysokými školami a ústavy AV ČR. To vyžaduje integrovanou nabídku přednášek a cvičení a dobré informační zdroje pro studenty; nezbytným předpokladem budou také jednoznačně vymezené požadavky při závěrečných zkouškách a diplomových a bakalářských pracích. Snahou PřF bude využít zkušeností z organizace studia na prestižních světových univerzitách a s přihlédnutím k našim sociokulturním a legislativním podmínkám je v maximální míře využít pro zlepšení studia.
Za klíčový prvek budování výukových programů je považována zpětná vazba mezi studenty a vyučujícími v podobě studentských anketních hodnocení výuky a dalších forem. Součástí tohoto procesu bude nalezení mechanismu umožňujícího použití informací z této zpětné vazby při zachování vysokých požadavků na studenty. Rovněž bude prostřednictvím absolventského spolku i dalších vhodných forem systematicky budována zpětná vazba s absolventy fakulty s cílem získat důležité informace o jejich pracovní úspěšnosti v různých typech zaměstnání a možných požadavcích na strukturování studia v systémové i věcné rovině.
Za zásadní bude považována, a proto podporována mezinárodní výměna studentů (s využitím programů typu ERASMUS/SOKRATES nebo CEEPUS nebo univerzitního Fondu mobility – a to nejen pro výměnné pobyty studentů, ale i pro reciprocity pedagogů/vědeckých pracovníků). K tomu bude směřovat:
- Využití dostupných možností ke zvýšení atraktivity fakulty pro uchazeče ze zahraničí (např. rozšíření výuky v angličtině) a hledání různých alternativ finančních zdrojů pro zvýšení počtu zahraničních pobytů studentů a jejich školitelů včetně konkrétních smluv se zahraničními institucemi.
- Podpora mezinárodních aktivit organizovaných studenty a studentskými organizacemi.
- Harmonizace vnitřní legislativy a procesů na UK směřujících ke splnění standardů ECTS/DS Label (podmínka pro potenciální vstup do některých programů, např. ERASMUS Mundus), získání práva na udělování mezinárodně uznávaných titulů jako je například the Chemistry „Eurobachelor“, a tím umožnění rovnocenného partnerství se zahraničními univerzitami.
Formy studia
PřF bude k akreditovaným třem stupňům studijních programů, tedy bakalářského, navazujícího magisterského a doktorského, usilovat o rozvíjení nabídky dalších forem vzdělávání a stimulovat zvyšování úrovně všech forem studia. Dlouhodobým cílem fakulty rovněž je ve všech třech typech studia rozšířit nabídku výuky v cizím jazyce (angličtině). PřF využívá a bude i nadále využívat kreditní systém včetně systému ECTS (European Credit Transfer System), kdy počet kreditů odpovídá náročnosti daného kursu.
1. Bakalářské studium
PřF chápe bakalářské studium jako oborovou přípravu k výkonu povolání a ke studiu v navazujícím magisterském studijním programu. V rámci studia bude cílem PřF pokračovat v prohlubování ucelenosti tohoto vysokoškolského kvalifikačního stupně vzdělání tak, aby v bakalářských studijních programech získané jak teoretické, tak praktické soudobé metody a poznatky umožňovaly absolventovi na něj navázat v případném dalším studiu. PřF bude vhodnými způsoby oslovovat talentované studenty středních škol a motivovat je ke studiu na PřF (vědoma si hodnoty individuálního nadání) a podporovat jejich zapojování do výzkumných týmů (bude mj. podporováno vytvořením systému tutorů pro výjimečně nadané studenty, kde by byl individuálním přístupem podporován rozvoj talentů).
2. Navazující magisterské studium
PřF chápe navazující magisterské studium jako formu vzdělání vedoucí k získání teoretických poznatků založených na soudobém stavu vědeckého poznání, výzkumu a vývoje, k zvládnutí jejich aplikace a k rozvinutí schopností k tvůrčí činnosti. Snahou PřF bude přijímat do této formy studia nejen kvalitnější absolventy bakalářského stupně PřF, ale také absolventy jiných bakalářských studijních programů z jiných vysokých škol v ČR či ze zahraničí. Na magisterské úrovni bude posilován větší podíl samostatné nebo týmové vědecko-výzkumné práce, s využitím oborových standardů pro diplomové práce s důrazem na zvládnutí příslušné metodologie jednotlivých oborů.
3. Doktorské studium
PřF chápe doktorské studium především jako výchovu k samostatné práci ve vědě a výzkumu. Při rostoucí poptávce po nejvyšších kvalifikačních stupních jej proto bude rozvíjet s důrazem na obecné analytické a syntetické kompetence v neznámém terénu a na tvůrčí přístup ke studovaným předmětům a jevům. Proto bude dále působit ve směru zvyšování úrovně doktorského studia tak, aby bylo plně srovnatelné s mezinárodními standardy ve vědě a výzkumu. Prvotním prostředkem je samozřejmě plné zapojení doktorandů do vědecké činnosti pracovníků fakulty a spolupracujících institucí. Při tom bude využívat kooperací s dalšími institucemi ve vědě i výzkumu doma i v zahraničí, se zvláštním důrazem na ústavy AV ČR. Součástí tohoto procesu je rovněž plná srovnatelnost věcných i procedurálních aspektů požadavků na získání titulu Ph.D. (publikace, mobilita, oponentní řízení). Na organizační úrovni bude PřF stimulovat náročnost oborových rad pro hodnocení studia.
4. Další formy vzdělávání
Další formy vzdělávání jsou poskytovány (a) zahraničním studentům programů ERASMUS/SOKRATES aj. (i) v období rozvrhované výuky – atraktivní nabídkou přednášek v cizím jazyce, (ii) v období prázdnin pořádáním letních škol, (b) v rámci celoživotního vzdělávání (i) absolventům studia (doškolovací a rekvalifikační kursy), (ii) seniorům a dalším (Univerzita třetího věku). Programy celoživotního vzdělávání jsou orientované na výkon povolání nebo zájmově. Na PřF budou přednostně odvozovány z akreditovaných studijních programů na PřF a těch, které jsou zaměřeny na kariérní postup v daném oboru pro absolventy odborného i učitelského studia naší fakulty a dalších fakult.
C - Vědecká práce
- Fakulta se profiluje a dále bude profilovat jako instituce s důrazem na kvalitní vědeckou práci v přírodovědných oborech propojenou s doktorským studiem tak, aby byla součástí evropského výzkumného prostoru.
- Bude akcentován rozvoj projektů, které přinášejí nejzajímavější objevy, finanční prostředky z externích zdrojů a kvalitní výstup v podobě publikací v klíčových mezinárodních časopisech. Obzvláštní důraz bude fakulta klást na obory, jejichž úroveň na PřF UK je vysoká a přitom nejsou pokryty jinou institucí v ČR nebo středoevropském prostoru.
- S přihlédnutím k tomu, že šíře oborové nabídky je jednou z důležitých složek výukového curricula universitní instituce, bude fakulta zvažovat podporu po limitované období i těch oborů, které jsou dočasně handicapovány po personální nebo ekonomické stránce, pokud u nich v realistickém horizontu lze čekat změnu tohoto stavu.
- Budou podporovány těsnější kontakty mezi pracovními skupinami na PřF a jejich intenzívnější spolupráce s cílem využít mezioborového potenciálu fakulty jako instituce. V souvislosti s tím bude snaha v rámci možností přivádět na fakultu syntetické osobnosti s širokým rozhledem.
- Na systémové rovině bude vypracován a po schválení fakultními grémii aplikován evaluační systém hodnocení vědeckého výkonu na PřF. Evaluační systém bude koncipován tak, aby vyjadřoval důraz na kvalitní vědeckou práci, aniž by jeho implementace ignorovala kritéria, podle nichž je fakulta financována. Klíčovým kritériem bude srovnatelnost vědecké produkce s oborově příbuznými pracovišti v Evropě. Důležitým prvkem tohoto systému bude transparentnost a dostupnost všech podkladových informací pro všechny pracovníky fakulty i veřejnost.
- Integrace do evropského badatelského a zároveň vzdělanostního prostoru bude podporována důrazem na vědeckou a výzkumnou práci studentů, zejména doktorského stupně studia.
- PřF bude usilovat o dobré propojení na Evropské programy, aktuálně 7. RP (s pomocí RUK, zprostředkovatelskými mechanismy, spoluprací při mapování nabídek z EU s ostatními fakultami UK).
- Koncepce ediční činnosti na PřF bude usilovat o zásadní změnu v koncepci, šíři a kvalitě redigování přírodovědeckých periodik publikovaných univerzitou.
D - Praktická aplikace výzkumu a jeho komerční využití
PřF bude dostupnými prostředky (poradní servis UK, specializované semináře, školení vlastních hospodářsko-administrativních pracovníků v konzultantské oblasti) posilovat hospodářsko-právní povědomí pracovníků fakulty tak, aby byli schopni posoudit praktickou využitelnost svých výzkumných a vývojových výsledků a ochránit je, např. formou patentových řízení a hospodářských smluv. V souvislosti se vznikajícím Technologickým centrem UK bude zvýšen důraz na transfer výsledků typu patentů či environmentálních technologií nebo typu aplikací v normotvorných projektech na teritoriu EU.
E – Mezinárodní aktivity a mobilita
Zahraniční agenda zasahující průřezově do vědy i studia bude zahrnovat především orientaci na další rozvoj mobility studentů, pedagogů a vědeckých pracovníků a na optimální míru zapojení fakulty do dvoustranných i vícestranných vztahů ve sféře pedagogické a vědecko-výzkumné. Nově zřízená Komise pro mobilitu a zahraniční styky se bude s dalšími útvary fakulty vyjadřovat a aktivně vystupovat mj. ve vztahu k různým formám zapojení do evropského výzkumného a výukového prostoru:
- k přípravě analýzy současného stavu a identifikace případných překážek mobility a mezinárodních aktivit,
- k postupnému vytvoření vyváženějšího, v optimální podobě plně recipročního naplnění programu ERASMUS/SOKRATES na půdě PřF (stimulace včasného uzavírání kvalitních smluv s žádoucími partnerskými univerzitami, dobře fungujícího informačního systému, konzistentní nabídky cizojazyčných curricul včetně zajištění pravidelné účasti významných zahraničních odborníků v ucelených kursech,
- ke zlepšení systému informovanosti studentů a zaměstnanců fakulty o mezinárodních programech (výměny, stipendia, zdroje financování, výzkum, stávající dohody a smlouvy, možnosti vzniku a podpory nových smluv a projektů),
- k rozvoji mezinárodních akcí typu expedic nebo výpomocných a expertních výměn financovatelných jinak než z fondů na vědu, výzkum a výchovu (tj. sponzorsky); vytváření trvalejších kontaktů s potenciálními podporovateli z komerční sféry ve spolupráci s oddělením vnějších vztahů.
- ve spolupráci s oddělením pro vnější vztahy k podpoře prezentací významných zahraničních projektů řešených zaměstnanci PřF UK.
F - Informační technologie
Základem vnitřní komunikace na PřF je vnitřní počítačová síť propojená s vnějšími internetovými zdroji informací. Za kvalitu komunikačního systému, serverových služeb, kompatibilitu ve vztahu k IT UK, za celkové zabezpečení oddělených informačních okruhů a průběžné školení pracovníků ve využívání daného servisu bude odpovědné Centrum informačních technologií (CIT), po němž bude požadováno jak rozšiřování, tak prohlubování náplně činnosti včetně podílu na získávání účelových prostředků. V závislosti na technické průchodnosti bude PřF usilovat o integrovaný informační systém.
G - Vnější vztahy
Koncepce a perspektiva rozvoje vnějších vztahů Přírodovědecké fakulty vychází z dlouhodobého záměru UK, s přihlédnutím ke specifickým potřebám a nárokům zúčastněných sekcí a pracovišť fakulty. Cílová agenda vnějších vztahů spočívá v okruzích:
- propagace kvality, dobrého jména a identity Přírodovědecké fakulty ve spektru ostatních fakult a vysokých škol,
- popularizace přírodovědných oborů rozvíjených na PřF prostřednictvím vybudovaných kontaktů s médii,
- vytvoření nadstandardních vztahů mezi talenty z potenciálních budoucích studentů a fakultou,
- zprostředkování operativnějších těsnějších interakcí mezi budoucími absolventy a sférou pracovních příležitostí,
- profesionalizace přístupu k mimofakultní veřejnosti.
Prostředky k tomu vedoucí budou zahrnovat www stránky fakulty, systémový transfer informací pro tiskové agentury a pro mediální prezentace, pořádání dnů otevřených dveří, veletrhů vzdělávacích a pracovních příležitostí a dalších podobných akcí, organizaci tiskových konferencí při specifických příležitostech, přípravu a vydávání fakultních publikací s informačním a propagačním charakterem, tvůrčí zajištění předmětů s logem a propagačními znaky fakulty pro korespondenci apod. Rovněž bude zahrnovat dokumentaci akcí a událostí významných pro fakultu. Ve vztahu k veřejnosti bude snahou PřF postupné vytváření následujících center:
- Absolventský spolek (Alumni Albertov) s navazujícím časopisem a internetovým fórem. Cílem bude především budovat sounáležitost absolventů PřF napříč ročníky a generacemi; nicméně rovněž umožní získat důležité informace o pracovní úspěšnosti absolventů v různých typech zaměstnání a možných požadavcích na strukturování studia.
- Centrum pro veřejnost s nabídkou odborných i méně odborných exkurzí (Botanická zahrada, sbírky přírodnin, laboratoře apod.), a to jak pro školy v rámci ČR, tak pro zahraniční zájemce (např. jako doplněk mezinárodních konferencí probíhajících v Praze a v jejím okolí) či pro další zájemce.
- Studentské centrum volného času Albertov, které poskytne zázemí pro fakultní veřejnost a povede k podpoře fakultní sounáležitosti. V souladu s vnímáním studia jako osobnostního rozvoje je třeba v rámci nové výstavby zajistit prostor pro studenty, který by umožňoval neformální kontakty jednak mezi studenty a zároveň začleňoval fakultní veřejnost. Zde studenti budou moci trávit volný čas mezi výukou a setkávat se i s přednášejícími v neformálním prostředí, pracovat, a diskutovat mimo rámec kolejního ubytování.
H - Rozvoj fakulty
Při vědomí, že úspěšný rozvoj fakulty ve výuce a výzkumu je podmíněn výhledovým řešením současných prostorových problémů fakulty, bude nutné pokračovat v souběžném a vzájemně se doplňujícím kombinování investičního rozvoje na více úrovních. Rozvoj vzdělávací složky není myslitelný bez odpovídajících prostorových podmínek, kde je třeba pokračovat v budování velkých poslucháren, učeben a knihoven s moderním vybavením. Výzkum, jakkoliv jeho financování spočívá do značné míry na vnějších zdrojích, je kriticky omezen možnostmi pracoviště. Tuto situaci je proto třeba řešit, a to jak novou výstavbou, tak modernizací a úpravami současného nemovitého fondu fakulty (osm budov různého stavu a velikosti):
- Dlouhodobá priorita vnímaná vedením UK jako vážná alternativa celouniverzitního dosahu: je označována jako dostavba Kampusu Albertov. Spočívá v inovovaném návrhu investičního záměru na výstavbu Výzkumně-vzdělávacího centra UK zahrnujícího dvě meyioborová centra vědecké excelence. Toto centrum je navrhováno v souladu se všemi přilehlými objekty UK v lokalitě Městské části Prahy 2, jejíž osou je Albertov, tak, aby došlo k celkovému oživení této části Prahy v duchu „studentského městečka“. Dostavba se potenciálně týká aktivit výhradně spjatých s pedagogicko-výzkumnou činností a jejího zázemí.
- V krátkodobém až střednědobém horizontu jsou nezbytné adaptace nevyužitých prostor ve stávajících budovách fakulty za účelem efektivnějšího provozování přístrojového zázemí a urychlení konkurenceschopného rozvoje oborů.
- Všechny základní výše zmíněné komponenty dlouhodobého směřování fakulty dávají předpoklady pro možnosti změn v managementu fakulty, zjednodušení organizační hierarchie a odstranění diskrepancí mezi vnitřními předpisy a statutárním zakotvením pracovišť. V obecné poloze se o takové změny musí a bude fakulta snažit. Rozhodování v tomto směru budou odrážet zejména integrační tendence ve veškerém prostředí vědy a vzdělání, v jeho řízení, hodnocení a financování, s přihlédnutím k evaluaci vědecké práce i pedagogické činnosti. Případné změny musí vést ke zvýšení efektivity všech hlavních činností a konkurenceschopnosti fakulty i UK jako celku. Zvolený systém bude jednoznačně ve prospěch otevírání možností spolupráce mezi tradičními skupinami oborů a stimulující vytváření dočasných seskupení v závislosti na grantech, projektech, vnitrouniverzitních a dalších spolupracích.
I – Finance
Ve financování fakulty nabudou na významu racionální analýzy příjmů a vydání za podmínek, kdy demografický vývoj ve společnosti bude vytvářet na některých oborech fakulty limity pro růst cestou extenzivního rozvoje, tzn. výhradním zvyšováním počtu studentů. PřF se soustředí na typ růstu reflektující procesy a parametry kvality. Předpokládá se, že budeme vycházet z pravidel pro přidělování finančních prostředků celé univerzitě, s možností vnitřního přerozdělování podle dalších, předem schválených kriterií v intencích vypracované koncepce evaluačního systému. Externí zdroje financování bude fakulta hledat i mimo školství, např. prostřednictvím CPPT UK v Praze, intenzivnější spoluprací s komerčními firmami apod. Kombinace institucionálního financování (typu výzkumných záměrů) a financování účelového (granty GAČR, GA AV, aj.) bude i nadále jednou složkou, zvýšené úsilí bude vyvíjeno ve směru získávání mezinárodních projektů (rámcové programy EU, NATO apod.). V rozumné míře bude účelné podporovat též nárůst doplňkové činnosti.
Vnitřní rozpočet fakulty bude konstruován tak, aby stimuloval vědeckou a pedagogickou činnost pracovníků a jednotlivých pracovišť. Zásady konstruování rozpočtu budou dostatečně reflektovat dlouhodobost, aby poskytly pracovištím dostatečný prostor pro adaptivní chování a vedly tak ke zvýšení jejich efektivity a v konečném důsledku tak efektivity celé fakulty.
V oblasti efektivního vynakládání zdrojů bude periodicky vyhodnocována efektivita využívání pracoven, učeben, laboratoří a přístrojového vybavení. Výukové a tvůrčí výkony jednotlivců a pracovišť budou zahrnuty do opakovaných evaluací (zmíněno na jiném místě). Posilování motivačních prvků za současného dodržování rozpočtových pravidel bude plně v kompetenci vedoucích základních pracovišť s reálnou odpovědností.
J – Zaměstnanost a lidské zdroje
Lidské zdroje fakulty
Fakulta si je vědoma toho, že jejím hlavním bohatstvím jsou kvalitní vědečtí a pedagogičtí pracovníci. V duchu toho se bude snažit o udržení a získání těchto pracovníků, ať už mezi svými absolventy nebo odjinud. Fakulta bude vytvářet podmínky k tomu, aby pracovní prostředí v nejširším smyslu odráželo tuto premisu, mimo jiné vytvářením mechanismů hodnocení svých pracovníků podle výkonu a stimulace těch nejlepších. Bude stimulovat kvalitní výzkumné týmy kolem špičkových pracovníků a vytvářet podmínky pro jejich činnost.
Koncept sociální zodpovědnosti
V souladu s vládním usnesením a konceptem sociální zodpovědnosti organizací (corporate social responsibility) se PřF bude snažit přispět k zaměstnanosti osob zdravotně znevýhodněných – vznik nových pracovních míst v rámci podporovaného zaměstnání na vhodných pracovištích fakulty, např. Botanická zahrada, Genetická zahrada, sbírky apod. Finanční podporu lze získávat z projektů EU na podporu vzniku těchto míst. Pozitivním výsledkem je mj. „zasazení“problematiky zdravotního znevýhodnění do širšího vzdělávacího kontextu.
K – Závěr
V souladu s výše uvedenými dílčími cíli a s Dlouhodobým záměrem Univerzity Karlovy v Praze bude PřF usilovat všemi demokratickými nástroji etablovanými na akademické půdě o naplnění tohoto programového dokumentu. Orientace činnosti fakulty tím bude dána na relevantní období ve smyslu vytváření podmínek pro pedagogickou, vědeckou a veškerou další práci jejích zaměstnanců a zlepšování vyhlídek pro přípravu studentů na budoucí kariéru. Zároveň to neznamená blokování možností reagovat na případné změny ve vnějších podmínkách. Možné inovace v koncepčních přístupech budou logicky navázány jak na tradiční hodnotové zázemí českého vysokého školství, tak budou odrážet progresívní světové trendy. Všechny kroky v technické a řídící sféře se budou opírat o etický kontext charakteristický pro hlavní činnosti vykonávané fakultou v civilizačním prostředí evropského kulturního zakotvení.
Projednala Vědecká rada fakulty dne 14.9.2006
Schválil Akademický senát PřF dne 6.10.2006
Bc. Roman Matoušek |
Prof. RNDr. Pavel Kovář, CSc. děkan PřF UK |