Ve dnech 25.-28. 8. proběhla na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy konference Blue Danube Symposium on Heterocycles in Chemistry. Po dobu více než třiceti let poskytuje tato konference organickým chemikům ze zemí okolí dunajského povodí platformu pro výměnu znalostí, a to zejména v oblasti chemie heterocyklických látek.
Stálými členy Blue Danube konsorcia jsou Česko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko a Slovinsko. V Česku se konference za dobu své existence konala třikrát. V letech 1996 a 2005 v Brně a v roce 2013 v Olomouci. Praha doposud neměla tu čest tuto konferenci hostit, a to až do letošního roku. Organizace v pořadí dvacáté, jubilejní konference se chopili dr. Lukáš Rýček a prof. Martin Kotora z katedry organické chemie PřF UK.
Setkání proběhlo v prostorách budovy na Albertově 6 a hlavní program byl k vidění ve Velké geologické posluchárně. Konference se zúčastnilo více než 100 vědců a mimo účastníky ze zemí Blue Danube pětky si ji nenechali ujít také vědci z Polska, Bulharska, Srbska, Itálie, Kypru, Německa, Belgie, Holandska či Japonska. Organizátoři byli potěšeni bohatou studentskou účastí. „Konference tradičně představovala možnost pro mladé začínající vědce prezentovat svou práci na mezinárodní úrovni, a proto jsme rádi, že jsme dokázali studenty přilákat i k nám do Prahy.“ dodal dr. Rýček. Mezi klíčovými řečníky se objevily špičkové kapacity světové a evropské organické chemie, jako například prof. Lutz Ackermann z Univerzity v Göttingenu, prof. Jérôme Lacour z Ženevské University, dr. Joeph Cornella z Institutu Maxe Plancka či prof. Romano Orru z Maastrichtské univerzity. Organizátoři neopomněli ani na prezentaci české vědy, která byla zastoupena prof. Michalem Hockem z Ústavu organické chemie a biochemie, AV ČR, jenž také částečně působí na Univerzitě Karlově.
Mimo bohatý odborný program připravili organizátoři také velice pestrý společenský program, zahrnující plavbu lodí po řece Vltavě, slavnostní večeři v Kaiserštejnském paláci či návštěvu Chlupáčova muzea historie Země a Mineralogického muzea, která jsou provozována v rámci Přírodovědecké fakulty.
Do České republiky se konference opět vrátí za 10 let. V mezidobí bude organizována v každé ze zemí Blue Danube pětky, a to ve dvou-letých intervalech. Dvacátá první konference tedy proběhne v roce 2026, a to v Maďarsku. Určitě se bude na co těšit.