Pamětní grant Martiny Roeselové, který finančně podporuje mladé vědkyně a vědce pečující o dítě předškolního věku, zná své příjemce pro rok 2025. Nadační fond IOCB Tech dnes ocení deset nových příjemkyň a příjemců grantu, kteří v příštím roce obdrží stipendium ve výši 150 tisíc korun. Celá polovina z nich je v současnosti spojená s naší fakultou.
Stipendium získávají studentky a studenti postgraduálního studia a postdoktorandky a postdoktorandi aktivně působící v oboru přírodních věd na univerzitách a neuniverzitních vědeckých pracovištích v České republice, kteří zároveň pečují o dítě předškolního věku. Finanční podpora je určená na pokrytí služeb péče o dítě tak, aby se vědci a vědkyně na začátku rodičovství mohli i nadále věnovat studiu či výzkumu a neztratili kontakt se světovou vědou.
„Nadační fond IOCB Tech má za cíl podporovat rozvoj vědy, a to dost dobře nejde bez vědců, včetně těch začínajících. Příprava na budoucí vědecké povolání nebo rozjezd vlastní výzkumné kariéry jsou období, která se časově kryjí s dobou, kdy lidé zakládají rodiny a pečují o malé děti. Je škoda a chyba, že naše společnost nevytváří mladým vědcům lepší podmínky, aby obojí mohli úspěšně kombinovat. Tímto grantem, jímž každoročně podporujeme 10 talentů české vědy, se to snažíme alespoň trochu napravit,“ vysvětluje cíle grantu Barbara Eignerová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu IOCB Tech.
Pamětní grant Martiny Roeselové připomíná památku mezinárodně uznávané vědkyně z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, kde také vznikl. Uděluje se od roku 2016 a až dosud jej obdrželo 45 mladých vědkyň a vědců z řady českých univerzit a výzkumných institucí, např. pozdější držitelka ERC Starting grantu Dr. Kateřina Sam z Biologického centra AV ČR či Dr. Lenka Gahurová, vedoucí laboratoře vývojové epigenetiky a bioinformatiky na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. „Jako v předešlých letech bylo těžké vybrat oceněné z tolika dobrých přihlášek. Těší mě, že vědu dělají skvěle a zároveň se příkladně starají o děti mámy i tátové – to je úžasný generační posun,“ říká zakladatel grantu a koordinátor hodnotící komise prof. Pavel Jungwirth.
Držiteli Pamětního grantu Martiny Roeselové pro rok 2025 jsou:Dr. Magdalena Bohutínská (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova)
Veronica Goian (Fyzikální ústav AV ČR)
Barbora Hrčka Krausová (Fyziologický ústav AV ČR)
Anna Koslová (Ústav molekulární genetiky AV ČR)
Monika Kratochvílová (Lékařská fakulta, Masarykova univerzita)
Martina Laczó (2. lékařská fakulta, Univerzita Karlova)
Mufarrah Mehboob (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova / Mikrobiologický ústav AV ČR)
Matouš Palek (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova / Ústav molekulární genetiky AV ČR)
Iva Synková (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova / Ústav jaderné fyziky AV ČR)
Anna Zavřelová (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova)
Dr. Magdalena Bohutínská (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova)
Magdalena Bohutínská je postdoktorandka v rámci Marie Skłodowska-Curie Actions v návratové fázi na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Nedávno se s rodinou vrátila ze Švýcarska, kde absolvovala dvouletou výjezdní fázi tohoto grantu. S manželem má dva syny ve věku čtyř a šesti let a také malou dceru, která se narodila v říjnu 2024. Ve svém výzkumu se zabývá evoluční genetikou. Zajímá ji, pomocí kterých genů se organismy adaptují na nový typ prostředí a jaké mají takové evolučně důležité geny vlastnosti. Toto vše zkoumá na příkladu opakované evoluce rostlin v náročných podmínkách horského prostředí Karpat a Alp.
Mufarrah Mehboob (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova / Mikrobiologický ústav AV ČR)
Mufarrah Mehboob, původem z Pákistánu, působí v Mikrobiologickém ústavu AV ČR a je doktorandkou na Univerzitě Karlově. V současnosti žije v Praze se svým starším dítětem, její mladší syn zatím zůstává v Pákistánu a čeká, než bude moci odcestovat za maminkou. Ve svém výzkumu se Mufarrah zaměřuje na studium role proteinů ABCF v bakteriích Streptomyces, což je rod bakterií produkujících látky s antibiotickým účinkem. Konkrétně se věnuje proteinům ABCF, které jsou kódovány v rámci biosyntetických genových klastrů, a jejich roli v signálních kaskádách spojených s antibiotiky. Snaží se zjistit, jak tyto proteiny zprostředkovávají komunikaci mezi antibiotiky vázanými na ribozomy a expresí genů, a jak ovlivňují biosyntézu antibiotik. Jejím hlavním cílem je objasnit funkci, ekologický význam a rozšíření signálních drah reagujících na antibiotika, které jsou zprostředkovány proteiny ABCF.
Matouš Palek (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova / Ústav molekulární genetiky AV ČR)
Matouš Palek je doktorandem na Přírodovědecké fakultě UK a na svém výzkumu pracuje v Laboratoři biologie nádorové buňky v Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Společně se svou manželkou Natálií zde zkoumá mechanismy umožňující buňkám zachovat integritu DNA, což je nezbytné pro ochranu před nádorovou transformací. Soustředí se zejména na signalizační dráhy uvnitř buňky, které mají za cíl poškození DNA rozpoznat, adekvátním způsobem opravit a zároveň celý proces koordinovat s ostatními, které na DNA probíhají. Úzká vědecká spolupráce přerostla v případě manželů Palkových až na nejosobnější úroveň a nyní se starají o dvouletého syna Šimona. Se svou vrozenou zvídavostí Šimon nadšeně asistuje rodičům při experimentální práci a brzy se stal plnohodnotným členem výzkumného týmu.
Iva Synková (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova / Ústav jaderné fyziky AV ČR)
Iva Synková je studentkou doktorského programu Aplikovaná geologie na Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Přírodovědecké fakulty UK. Hlavním předmětem jejího zájmu je ekologie hub a geomykologie. Ve své práci se zaměřuje na obsah halogenů v plodnicích velkých hub, především pak na akumulační, fylogenetické a distribuční závislosti chloru a bromu a jejich interakce s půdou. Svůj výzkum realizuje v Ústavu jaderné fyziky AV ČR ve skupině Radioanalytických metod, kde využívá tzv. instrumentální neutronovou aktivační analýzu. Kromě toho společně s manželem čelí každodenní výzvě spočívající ve výchově jejich pěti zvídavých dětí ve věku od 3 do 8 let.
Anna Zavřelová (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova)
Anna Zavřelová je doktorandkou na Katedře parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a také matkou dvouletého syna. Ve svém výzkumu se zaměřuje na parazitické prvoky, zejména na parazita Giardia intestinalis, nejčastějšího původce střevních infekcí u lidí. Giardióza postihuje každoročně stovky milionů lidí a způsobuje zažívací potíže, které mohou vést, hlavně u dětí, k podvýživě a poruchám vývoje. S využitím screeningové metody zjišťující možnosti využití existujících léčiv pro nové terapeutické účely identifikovala novou látku účinnou proti tomuto parazitovi, která je v současnosti také v klinickém testování pro bakteriální infekce. Kromě toho také zkoumá tzv. vault ribonukleoproteiny u parazitů Trypanosoma brucei a snaží se přispět k pochopení těchto buněčných struktur, které mohou ovlivňovat jejich přežití a funkci. Pamětní grant jí pomůže dokončit doktorát a umožní vzít syna s sebou na mezinárodní výzkumnou stáž.
O Martině Roeselové a pamětním grantu
Martina Roeselová (1965–2015) byla mezinárodně uznávaná fyzikální chemička z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Během své plodné vědecké kariéry vychovala s podporou svého muže Marka tři děti, přitom současně podporovala začínající vědkyně a vědce a snažila se v akademickém prostředí vytvářet podmínky k tomu, aby bylo možné úspěšně kombinovat rodinný život a vědeckou práci. Pro to vše byla Martina oblíbenou přednášející, školitelkou a kolegyní. Když Martina v únoru 2015 ve věku nedožitých 50 let zemřela na rakovinu, rozhodli se její kolegové založit na její počest vědecké stipendium, jehož cílem bylo poskytnout finanční podporu studujícím či začínajícím vědcům a vědkyním-rodičům, která by pokryla potřebné služby péče o děti. První grant byl udělen pro rok 2016 a finančně jej podpořila rodina Martiny Roeselové a řada další soukromých dárců. Od roku 2022 grant uděluje a rozvíjí Nadační fond IOCB Tech.
Nadační fond IOCB Tech
Nadační fond IOCB Tech (nf-iocbtech.cz) byl založen v roce 2022 techtransferovou společností IOCB Tech. Ta je dceřinou firmou Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, pro který zajišťuje služby související s přenosem poznatků základního výzkumu do praxe. Posláním fondu je přispívat k rozvoji vědy a praktickému využití jejích výsledků v životě. Posiluje rovněž povědomí veřejnosti o zásadním přínosu vědeckého bádání. Specializuje se na pomoc konkrétním vědcům a projektům či na získávání zahraničních výzkumných pracovníků pro českou vědu. Podporuje také studijní pobyty a výměnu zkušeností mezi vědci a studenty nebo podnětné projekty zaměřené na popularizaci vědy a jejího přínosu pro společnost. Od svého vzniku rozdělil fond již přes 51 milionů korun.