Již 34. ročník Geografických rohledů startuje tématem Geografie v praxi. K čemu je geografie? Jak se s geografií uplatním v praxi? Co je vlastně geografie, co všechno se dá považovat za geografii? Odpověď nikdy nebude kompletní. A právě to je jedním z hlavních principů a zároveň kouzel geografie.
První číslo 34. ročníku Geografických rozhledů na téma Geografie v praxi
- Současný český geografický výzkum na pozadí společenské praxe
- Absolventi politické geografie v praxi
- Pravda a hledání pravdivých informací
- Geograf „na lovu“ (rozhovor s Jiřím Martínkem)
- Geograf a ochrana přírody (rozhovor s Davidem Krausem)
- Práce se zdroji ve výuce zeměpisu
- Umělá inteligence ve výuce geografie – praktické příklady a inspirace
- Badatelsky orientovaná výuka – praktická geografie, která žáky baví
- Voda kolem nás jako námět na terénní výuku geografie
- Na zemi labyrint, z výšky QR kód
- Geografická olympiáda, zeměpisná soutěž v novém kabátě
Geografické rozhledy můžete sledovat a číst i v online verzi na www.geograficke-rozhledy.cz a na Facebooku a Instagramu časopisu @geograficke.rozhledy.
Roční předplatné Geografických rozhledů (5 čísel během školního/akademického roku) nově činí 395 Kč. Pro členy České geografické společnosti je předplatné zlevněno na 335 Kč. Zvýhodněné předplatné objednávejte přes e-mail sekretariátu ČGS (sekretariat@geography.cz). I následná platba je prováděna na účet ČGS.
Geografie je pestrá, bohatá a dynamicky se rozvíjející disciplína. Reaguje na vývoj celého světa a globální společnosti. V geografii se snoubí vědy přírodní, společenské i technické. S oblibou říkám, že geograf umí od všechno trochu. Každý geograf rozumí (minimálně) základům geomorfologie nebo klimatologie, ekonomie a demografie, ale i kartografie a geoinformatiky. Výčet dalších geografických subdisciplín nebo oborů, které s geografií úzce souvisí a které má každý geograf více či méně pod kůží, by byl velmi rozsáhlý. Doménou geografa je široký záběr a umění syntézy. I díky tomu jsou geografové často dobrými učiteli a není překvapením, že se dokáží uplatnit i v jiných oborech. Pokud mohu uvést příklad ze svého okolí, tak mezi mými spolužáky z vysokoškolských studií nyní najdu například člena vědecké redakce ČT24, analytika zaměřujícího se na modelování rizik spojených s přírodními katastrofami a výkyvy počasí, odborníky pracující v rámci různých ministerstev nebo na statistickém úřadu, geoinformatika Armády ČR, mnoho skvělých pedagogů od základních až po vysoké školy, ale třeba i úspěšné podnikatele nebo politiky.
Toto vydání Rozhledů se pestrost geografie i jejího uplatnění v praxi snaží co nejvíce obsáhnout. Byť na tento náročný úkol jedno číslo našeho časopisu rozhodně neposkytuje adekvátní prostor, věřím, že vás čtení bude bavit a váš geografický rozhled se opět o malou trošku rozšíří.
Miroslav Šifta