Pátek 4.7.2025
Kontext je důležitý: Rozmanitost rostlin ovlivňuje ukládání uhlíku v půdě v různých ekosystémech odlišně
Zpráva Dr. Gerrita Angsta, bývalého člena Walter-Benjamin Fellow ve skupině Experimentální interakční ekologie na iDiv, Univerzita v Lipsku, nyní vedoucího skupiny na Akademii věd České republiky a také našeho kolegy z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Výzkum vlivu rozmanitosti rostlin na perzistenci organické hmoty v půdě pomáhá pochopit a předpovědět reakce sekvestrace uhlíku v půdě na ztráty nebo zisky biodiverzity napříč ekosystémy. To je závěr naší přehledové práce – která byla napsána ve spolupráci s kolegy z Německého centra pro integrativní výzkum biodiverzity (iDiv), Lipské univerzity, Clevelandské státní univerzity, Max-Planckova institutu pro biogeochemii a Akademie věd České republiky. Poskytujeme přehled vazeb mezi rostlinnou rozmanitostí a perzistencí organické hmoty v půdě a zdůrazňujeme environmentální kontexty, které tyto vazby posilují nebo oslabují, s důsledky pro celkové ukládání uhlíku v půdě. Studie byla nedávno publikována v časopise Nature Communications.
Uhlík uložený v půdě je citlivý na změny v rozmanitosti rostlin. Obnova nebo zvýšení rozmanitosti rostlin by tak mohly zvýšit ukládání uhlíku v půdě a pomoci zmírnit změnu klimatu. Studie však uvádějí smíšené výsledky: rozmanitost rostlin má někdy silný, mírný nebo téměř žádný vliv na ukládání uhlíku v půdě. Tvrdíme, že tyto nesrovnalosti lze vysvětlit tím, jak rozmanitost rostlin ovlivňuje perzistenci půdního uhlíku v různých environmentálních kontextech.
Tam, kde jsou perzistentní zásoby uhlíku blíže „nasycení“ (např. v některých travních porostech nebo vzrostlých lesích), lze zvýšení zásob půdního uhlíku většinou dosáhnout prostřednictvím méně trvalých zásob uhlíku. V takových kontextech jsou vlivy rozmanitosti rostlin na tyto zásoby půdního uhlíku méně relevantní nebo mohou tyto zásoby dokonce snížit. To má za následek nižší pozitivní čisté účinky rozmanitosti rostlin na celkové ukládání uhlíku v půdě.
Naproti tomu v ekosystémech, ve kterých jsou půdy daleko od nasycení uhlíkem a ve kterých je ukládání uhlíku omezeno převážně rostlinnými vstupy (například v mnoha zemědělských půdách nebo hlubších vrstvách půdy), může rozmanitost rostlin zvýšit jak perzistentní, tak méně perzistentní zásoby uhlíku, a má tak největší čistý pozitivní vliv na celkový uhlík v půdě.
Sledování a testování vlivů diverzity rostlin na ukládání a perzistenci uhlíku v půdě s ohledem na tuto specifiku kontextu pomůže předpovědět změny uhlíku v půdě při ztrátě nebo nárůstu biodiverzity a informovat o strategiích řízení souvisejících s biodiverzitou.

Kontextuálně specifické vazby mezi diverzitou rostlin a partikulovanou organickou hmotou (POM) a minerální organickou hmotou (MAOM) (Angst et al., 2025) (licence: CC-BY-NC)