V rámci programu Horizont Evropa je plánována výzva k předkládání návrhů mezinárodních projektů Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowships (MSCA-PF). Otevření výzvy je plánováno na 9. 4. 2025, uzávěrka na 10. 9. 2025.
V rámci MSCA-PF grantu je financována výzkumná stáž (1-2 roky) spojená s mezinárodní mobilitou (výzkumník musí grant řešit na instituci v jiné zemi, než kde dosud pracoval nebo studoval). Výzkumník (žadatel – postdok) musí být držitelem titulu PhD a od jeho získání mít maximálně 8 let praxe ve výzkumu na plný úvazek. Téma výzkumu není omezeno. Projektový návrh musí žadatel připravovat v úzké spolupráci s potenciálním školitelem na hostitelské instituci.
Evropské centrum rektorátu nabízí potenciálním školitelům z Univerzity Karlovy pomoc s hledáním vhodného zahraničního výzkumníka (žadatele) pro přípravu žádosti o grant MSCA-PF. Školitelé mohou témata pro MSCA-PF projekty hlásit do 28. 2. 2025. Viz fakultní aktualita.
Interní pokyny pro Přírodovědeckou fakultu
Žádosti podávané s Univerzitou Karlovou (UK) jako hostitelskou institucí musí splňovat pravidla stanovená v Opatření Rektora č. 21/2021. Proto, pokud – jako žadatel (postdok) nebo jako školitel – připravujete návrh MSCA-PF projektu, který má být řešen na Přírodovědecké fakultě UK, se prosím řiďte těmito pokyny:
- Výzkumník (žadatel – postdok) se musí nejprve samostatně zkontaktovat a domluvit na přípravě projektu se svým potenciálním školitelem na Přírodovědecké fakultě UK. (Oddělení projektového řízení tento kontakt nezprostředkovává.)
- O záměru podat návrh projektu informujte vedoucího příslušného pracoviště, kde bude projekt řešen, pokud bude přijat k financování.
- Kontaktujte co nejdříve (ano, klidně už v lednu), nejpozději do 28. 7. 2025, Oddělení projektového řízení (Ludmila Součková, ludmila.souckova@natur.cuni.cz). Čím dříve nás kontaktujete, tím smysluplnější podporu Vám budeme moci poskytnout. (Do 1. 8. 2025 musíme rektorátu nahlásit všechny MSCA-PF návrhy připravované na Přírodovědecké fakultě s UK jako hostitelskou institucí.)
- Nejpozději 2 týdny před uzávěrkou zašlete předběžnou verzi kompletního návrhu projektu na ludmila.souckova@natur.cuni.cz k předání na rektorát.
- K projektovému návrhu podávanému prostřednictvím Funding & Tenders Portal připojte jako contact persons odpovědného pracovníka Odboru pro vědu a výzkum rektorátu UK a kontaktní osobu z Oddělení projektového řízení Přírodovědecké fakulty – podrobnosti doplníme po otevření výzvy.
Pokud pracujete nebo studujete na Přírodovědecké fakultě a podáváte MSCA-PF projekt, který má být řešen na zahraniční instituci, v rámci našich kapacitních možností i Vám rádi pomůžeme při přípravě projektu – proto i v tomto případě prosím kontaktujte Oddělení projektového řízení (Ludmila Součková, ludmila.souckova@natur.cuni.cz).
- Marie Skłodowska-Curie Actions Work Programme 2023-2025 – text výzvy str. 27 a 38–42; pravidla a kritéria způsobilosti str. 117–125.
- MSCA calls on Funding & Tenders Portal – zde bude zveřejněna stránka výzvy – základní informace, odkazy na relevantní dokumenty, často kladené otázky, rozhraní pro podání přihlášky.
- Postdoctoral Fellowships 2024 bitesize overview – 13-ti minutové video perfektně shrnující základní informace o výzvě.
- MSCA Postdoctoral Fellowships – evaluation criteria – video (10 minut) s radami k jednotlivým částem přihlášky.
- MSCA Postdoctoral Fellowships Handbook 2023 – komentovaný templát žádosti vypracovaný sítí národních kontaktů pro MSCA s podrobnými radami k jednotlivým částem návrhu.
- Brožura k MSCA-PF od Evropského centra rektorátu Univerzity Karlovy.
- Základní informace o MSCA-PF na stránkách Evropské komise.
- O grantech MSCA na stránkách provozovaných českými národními kontakty – novinky, akce atp.
MSCA-PF je zajímavou příležitostí pro:
- výzkumníky, kteří chtějí vyjet na postdoktorskou stáž do zahraničí,
- výzkumníky, kteří působili v zahraničí (alespoň 2 roky) a přijíždějí / vrací se do Česka,
- výzkumníky, kteří nedávno přišli (nebo se vrátili) ze zahraničí,
- vedoucí výzkumných týmů, kteří si chtějí přivést postdoka odkudkoli ze zahraničí.
Výzkumník (žadatel – postdok) musí splňovat následující podmínky:
- K datu uzávěrky být držitelem titulu PhD (nemusí mít v držení diplom, ale musí mít za sebou úspěšnou obhajobu doktorské disertace).
- K datu uzávěrky může mít maximálně 8 let pracovní zkušenosti ve výzkumu (na plný úvazek) od získání titulu PhD.
Nezapočítává se doba strávená mimo výzkum nebo doba, po kterou výzkumník přerušil kariéru například z důvodu rodičovské dovolené. Dále, pokud je výzkumník státní příslušník země EU nebo asociované k programu Horizont Evropa či bývalý dlouhodobý rezident v takové zemi a vrací se ze „třetí země“ (ani země EU ani asociovaná k programu) do Evropy, pak se nezapočítává doba strávená výzkumem ve „třetí zemi“. - V zemi, kde je projekt řešen (kde výzkumník absolvuje stáž), musí splňovat pravidlo mobility: V posledních 3 letech před uzávěrkou výzvy zde výzkumník provozoval svou hlavní aktivitu (pracoval nebo studoval) nejvýše 12 měsíců.
Zemí, kde výzkumník „provozoval svou hlavní aktivitu“ se rozumí jednak země, kde byl fyzicky přítomen (kde pracoval nebo studoval), a současně i země, ve které sídlí instituce, pro kterou pracoval nebo na které studoval.
Typy MSCA-PF projektů:
- European Postdoctoral Fellowship
Stáž dlouhá 12 až 24 měsíců na hostitelské instituci v zemi EU nebo asociované k programu Horizont Evropa. Výzkumník musí v této zemi splňovat pravidlo mobility a může být jakékoli národnosti. - Global Postdoctoral Fellowship
Stáž dlouhá 12 až 24 měsíců na hostitelské instituci ve „třetí zemi“ (ani země EU ani asociovaná k programu Horizont Evropa), kde výzkumník splňuje pravidlo mobility. Po této vysílací (outgoing) fázi následuje povinná návratová (reintegration) fáze dlouhá 12 měsíců strávená na „vysílající instituci“ v zemi EU nebo asociované k programu (v této zemi výzkumník nemusí splňovat pravidlo mobility). Tato návratová fáze je součástí projektového návrhu a je v rámci projektu financována. Výzkumník musí být státní příslušník země EU nebo asociované k programu nebo být v takové zemi dlouhodobým rezidentem.
Kontaktní osoby pro přípravu MSCA grantů na Přírodovědecké fakultě:
Ludmila Součková a Martina Holíková.
Pokud máte jakékoli dotazy ohledně MSCA-PF grantů, prosím, neváhejte se na nás obrátit.
Aktualitu publikovala Ludmila Součková 5. 12. 2024.
Upraveno 11. 12. 2024 (odkaz na nabídku Evropského centra vyhledávat vhodné žadatele).
Upraveno 12. 12. 2024 (drobné úpravy formulací).
Nedozvěděli jste se, co jste potřebovali? Našli jste chybu? Prosím, napište nám o tom.
Přehled všech grantových aktualit | All current funding news |
Newsletter „Grantové informace” |
“Funding Opportunities” newsletter |