Evropské partnerství European Rare Diseases Research Alliance (ERDERA) vyhlásilo výzvu k předkládání návrhů mezinárodních projektů „Pre-clinical therapy studies for rare diseases using small molecules and biologicals – development and validation“. Uzávěrka pro předběžné návrhy projektů (pre-proposals) je 13. 2. 2025.
Účast českých subjektů v projektech bude financována prostřednictvím Agentury pro zdravotnický výzkum České republiky (AZV).
17. 12. 2024 ERDERA pořádá webinář pro žadatele. Stránka akce a registrace.
19. 12. 2024 AZV pořádá webinář pro české žadatele ve výzvách Evropských partnerství. Registrace je možná do 17. 12. 2024 včetně. O akci a registrace.
Pokud se plánujete zapojit do projektu podávaného do této výzvy, kontaktujte prosím v dostatečném předstihu, minimálně 1 měsíc před uzávěrkou, Oddělení projektového řízení (Ludmila Součková, ludmila.souckova@natur.cuni.cz), aby bylo možné včas zajistit všechny administrativní náležitosti přihlášky.
Pokud uvažujete o tom, že byste projekt koordinovali, prosím, kontaktujte nás IHNED, v nejhorším případě nejpozději cca 2 měsíce před uzávěrkou.
- O vyhlášení výzvy na stránkách ERDERA.
- Informace ERDERA k mezinárodním výzkumným výzvám – zadávací dokumentace, harmonogram, klíčové odkazy atd.
- Text výzvy – tematické zaměření, kritéria způsobilosti, zapojené země atd.
- O výzvě na stránkách AZV – základní informace a dokumenty pro české uchazeče.
- Podmínky zapojení českého uchazeče.
Návrhy se musí zabývat alespoň dvěma z následujících oblastí:
- Development of novel therapies in a pre-clinical setting through cell, organoid and animal disease model studies, and/or use of in silico or artificial intelligence models to accelerate the success rate of the pre-clinical stage
- Development of predictive and pharmacodynamics biomarkers correlated to the efficiency of the therapy in a preclinical setting that could serve as surrogate endpoints
- Replication of pre-clinical studies in an independent lab to increase validity of exploratory findings
- Pre-clinical proof of concept studies for evidence of pharmacological activity in vitro and in vivo, pharmaco-kinetics and pharmaco-dynamics of the investigational drug (i.e., small molecule(s) and/or biologic) and first toxicology and safety data as well as studies to support readiness for initiating clinical trial authorization conforming to regulatory requirements
Délka projektu jsou až 3 roky. Do projektu může být zapojeno 4 až 6 partnerů (hlavních řešitelů) z minimálně 4 zemí zapojených do výzvy. Minimálně jeden hlavní řešitel musí být „začínající výzkumník“ (vědec, který získal PhD, nebo lékař, který ukončil odbornou lékařskou přípravu, maximálně 7 let před uzávěrkou výzvy). Maximální počet partnerů se zvyšuje na 8, pokud tito 1-2 partneři navíc jsou u underrepresented countries (například z Česka) nebo jsou to další „začínající výzkumníci“. Z jedné země mohou být do jednoho projektu zapojeni maximálně 2 partneři.
Každý partner musí splňovat kritéria způsobilosti svého národního poskytovatele.
Země zapojené do výzvy: Austria, Belgium, Bulgaria, Canada, Cyprus, Czechia, Denmark, Estonia, France, Germany, Hungary, Iceland, Ireland, Israel, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Norway, Poland, Portugal, Slovakia, Spain, Sweden, Switzerland, Netherlands, Türkiye.
Financování účasti českých subjektů bude navázáno na Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2024 – 2030, Podprogram 3: Evropská partnerství v oblasti zdraví. Financován bude pouze aplikovaný výzkum. Celková částka podpory pro české uchazeče v této výzvě je 500 000 euro, maximálně 250 000 euro na jeden projekt (jeho českou část). Maximální intenzita podpory pro české účastníky je v případě výzkumných organizací až 100 %.
Projektové návrhy jsou podávány za celé konsorcium koordinátorem projektu prostřednictvím electronic submission system. Současně musí čeští účastníci k datu uzávěrky odevzdat AZV povinné národní přílohy.
Odeslání národních příloh datovou schránkou Univerzity Karlovy a některé přílohy samotné zajistí Oddělení projektového řízení, proto je nutné, aby nás zájemci o účast kontaktovali v dostatečném předstihu (na ludmila.souckova@natur.cuni.cz).
Aktualitu publikovala Ludmila Součková 11. 12. 2024.
Upraveno 12. 12. 2024 (doplněny podmínky pro české uchazeče).
Nedozvěděli jste se, co jste potřebovali? Našli jste chybu? Prosím, napište nám o tom.
Přehled všech grantových aktualit | All current funding news |
Newsletter „Grantové informace” |
“Funding Opportunities” newsletter |