doc. RNDr. Linda Nedbalová, Ph.D.

Katedra ekologie
Hydrobiologie, ekologie řas a sinic, extrémní prostředí
Výzkumné zaměření:
Ekologie fytoplanktonu polárních a horských jezer; diverzita, ekologie a ekofyziologie sněžných řas
Seznam publikací
Pedagogická činnost
Ecology of Cyanobacteria and Algae (MB160P11)
Přednáška poskytuje ucelený přehled o ekologii sinic a řas žijících ve sladkovodním, mořském i terestrickém prostředí. Po obecném úvodu je pozornost věnována významným společenstvům (fytoplankton, fytobentos, subaerická a extremofilní společenstva). Probrána je jejich struktura, nároky na podmínky prostředí a biotické interakce, včetně jejich ovlivnění činností člověka. Do přednášky je zahrnuta i problematika fytogeografie, paleoekologie a symbióz.
Ekologie (MB170P75)
Přednáška základů ekologie pro bakalářské studenty.
Introduction to polar ecology (MB162P27)
Přednáška přináší základní přehled o environmentální biologické diverzitě a adaptacích organismů na prostředí polárních ekosystémů
Algologický kurs (MB160C11)
Kombinované terenní a laboratorní praktikum "Algologický kurs" se koná jeden týden na terénní stanici Lužnice u Třeboně. Cílem kurzu je získání praktických znalostí hlavních skupin a charakteristických druhů sinic a řas planktonu a nárostů eutrofních vod.
Terénní cvičení z ekologie (MB162T02)
Terénní cvičení z ekologie je určeno zejména pro bakaláře biologických studijních programů a oborů, včetně učitelských kombinací biologie, stejně jako pro studenty všech dalších oborů majících co do činění s odbornou ekologií. Cvičení má cíl seznámit studenty nejen s praktickou (nikoliv však aplikovanou) ekologií v terénních podmínkách, ale i (spíše na prvním místě) vidět přírodu a organismy očima ekologa-badatele formulujícího hypotézy a hledajícího na ně odpovědi. Cvičení je zaměřeno úlohově, s akcentem na samostatnou studentskou práci v terénu. Úlohy jsou dílem volitelné, tj. každá studentská skupinka (2-3 členná) si na počátku praktika vybere sobě milou úlohu a té se věnuje celou dobu. Zároveň každý den okusí (napůl demonstrační formou) další povinné úlohy, které mají za cíl představit i tematicky jiné oblasti ekologické práce.
Kurs zimní ekologie (MB120T09)
Kurz je zaměřen na studium vlivu faktorů zimní ekologie na živé organismy. Přednášky se týkají glaciální a periglaciální geomorfologie vysokých hor a Arktidy, vlastností sněhu a sněhové pokrývky, nivální biologie, ekologie a ekofyziologie rostlin alpínských a arktických oblastí, adaptacemi bezobratlých živočichů a obratlovců, zimní ekologie vodního prostředí, kryofilních organismů a ekologie člověka ve vztahu k nízkým teplotám. Terénní část kurzu je zaměřena na studium vlastností a prostorové distribuce sněhové pokrývky vzhledem k rozšíření typů vegetace, měření zimního mikroklimatu, studium ekofyziologických adaptací rostlin na nízké teploty, měření ekologických parametrů stojatých a tekoucích vod a studium jejich biot v zimě a studium kryofilních organismů (sněžných řas). Tento specifický kurz se koná každým rokem a je určen zejména posluchačům s terénním ekologickým zaměřením (většinou z kateder botaniky, zoologie a ekologie).
Biomy Země (MB120P07)
Přednáškový kurz rozšiřuje bakalářské znalosti o ekologii hlavní ekosystémů světa. Jednotlivé lekce se věnují základním charakteristikám abiotického prostředí biomů, floristickým zvláštnostem, historickému vývoji a fytogeografii, struktuře a dynamice společenstev, specifickým adaptacím rostlin a vlivu člověka. Cvičení se koná formou diskuse odborných textů. Samozřejmě vítána je konfrontace s učebnicovým a vlastním pohledem na každý biom a zapojení účastníků do diskuse (zde směřujeme k četbě a diskusi vybraných článků). Snahou je minimalizovat překryvy s ostatními přednáškami a dát prostor tématům, která nejsou zahrnuta v jiných kurzech.
- ORCID ID:
- 000000031800714X
- ResearcherID:
- D27922009
- Scopus Author ID:
- 6506557959