Informace k obsahu přijímacích zkoušek ke studiu demografie lze nalézt také na stránkách Přijímací řízení - Univerzita Karlova.
Přijímací zkoušky do bakalářského studia demografie
- Písemný test ze základní orientace v problematice obyvatelstva (viz zde)
- Otázky vychází ze středoškolského učiva geografie a dějepisu (viz Doporučené učebnice)
- Písemný test trvá 60 minut a má 50 otázek: 30 otázek demograficko-geografických a 20 otázek historicko-demografických (viz Modelové otázky)
- Termín a podmínky přijímací zkoušky – viz zde
- Upuštění od přijímací zkoušky lze například žádat při úspěšném splnění Přípravného kurzu a i v dalších případech – podrobněji viz zde
- Úspěšnost přijetí je dle statistik z minulých let kolem 80 %
- Očekávaný počet přijatých studentů je 110–120
Přijímací zkoušky do navazujícího magisterského studia demografie
- Možnost upuštění od přijímací zkoušky u absolventů vybraných bakalářských studijních programů a oborů (viz zde), kteří dosáhli studijního průměru za první čtyři semestry studia do 2,0 vč. Do tohoto průměru budou započteny výsledky zkoušek vykonaných do posledního dne čtvrtého semestru (tj. do posledního dne daného letního semestru).
- Pro ostatní uchazeče ústní zkouška ze základní orientace v problematice obyvatelstva v rozsahu základních předmětů bakalářského studia Demografie.
Přijímací zkoušky do doktorského studia demografie
- Od přijímací zkoušky bude upuštěno na základě žádosti uchazeče, pokud bude úspěšným žadatelem o projekt STARS v daném akademickém roce.
- Přijímací zkouška je jednokolová formou pohovoru, který se bude týkat především problematiky plánované disertační práce a znalostí uchazeče v rámci odbornosti daného studijního programu. Uchazeč/uchazečka předem připraví v písemné podobě a připojí k přihlášce ke studiu (v rozsahu max. 5 tis. znaků), a pak v rámci přijímací zkoušky ústně prezentuje (v délce max. 10 minut): (a) shrnutí své dosavadní odborné činnosti a (b) stručný návrh svého doktorského projektu.
- Komise bude komplexně hodnotit motivaci uchazeče/uchazečky, jeho/její jazykové schopnosti, dosavadní výsledky odborné činnosti, kvalitu a realizovatelnost doktorského projektu.
- Při přijímací zkoušce musí uchazeč prokázat odborné a jazykové schopnosti studovat příslušný program a předpoklady k samostatné vědecké práci.
- Zkouška je hodnocena maximálně 100 body. Součástí hodnocení je kvalita disertačního projektu, jeho proveditelnost a způsob jeho prezentace.