Sdělení tajemníka č. 1/2022
Metodika výpočtu režijních nákladů projektů financovaných z prostředků EU
ČI. 1
Předmět metodiky
- Projekty, které jsou financovány z prostředků Evropské unie, jsou průběžně zatěžovány náklady, jež přímo souvisejí s projektem a bez nichž by nebylo možné projekt realizovat. Tyto náklady jsou vždy uvedeny v kapitole přímých nákladů a bývají plně hrazeny z projektových prostředků.
- Vedle přímých nákladů v souvislosti s realizací projektu vznikají fakultě další výdaje, na nichž však plnění účelu projektu není přímo závislé. Jedná se o tzv. nepřímé náklady. Výše nepřímých nákladů, kterou lze uplatnit v rozpočtu konkrétního projektu, je stanovena pokyny poskytovatele dotace, a to přesnou procentní sazbou z přímých nákladů.
- Nepřímé náklady projektů je možné čerpat dvojím možným způsobem:
- Formou konkrétního daňového nebo účetního dokladu, kdy je možné přímo stanovit souvislost s projektem, ale nelze tyto výdaje uplatnit v přímých nákladech projektu.
- Formou propočtu u výdajů spojených se zabezpečením činnosti pracovišť dotčených projektem a celofakultní správou, u nichž nelze, prostřednictvím daňového nebo účetního dokladu stanovit přímou souvislost s projektem – režijní náklady.
- Stanovení nepřímých nákladů u konkrétních projektů:
Od celkově vygenerovaných nepřímých nákladů projektu dle stanoveného procenta se při účtování režijních nákladů odečtou nejprve výdaje na nepřímé náklady dle bodu 3a). Rozdíl mezi vygenerovanými nepřímými náklady a nepřímými náklady zaúčtovanými v průběhu kalendářního roku dle daňových dokladů lze použít dle bodu 3b) na úhradu nákladů režijních, jejichž výpočet je stanoven tímto opatřením, a to maximálně do celkové výše nepřímých nákladů dané pokynem poskytovatele projektu. - Režijní náklady dle bodu 3b) jsou náklady fakulty vzniklé v období realizace projektu. Přehled celofakultních režijních nákladů zpracovává Ekonomický odbor PřF. Z celkových režijních nákladů se pro účely výpočtu režie projektů použijí zejména tyto náklady:
- Energie (elektřina, pára, teplo, plyn, voda)
- Úklidové práce
- Pojištění majetku
- Software a obnova výpočetní techniky
- Poštovné
- Nedotační odpisy
- Ostatní služby
ČI. 2
Výpočet režijních nákladů projektu
- Koeficient výše režijních nákladů každého projektu je stanoven takto:
KRP = PVM/PVMF
KRP – Koeficient režie projektu;
PVM – Počet vážených m² podlahové plochy vyčleněný pro realizaci projektu, v případě prostor, v kterých probíhá současně více projektů nebo běžná činnost fakulty, je PVM adekvátně krácen dle poměru využití pro jednotlivé aktivity;
PVMF – Počet vážených m² podlahové plochy fakulty celkem, respektive budovy fakulty, která tvoří samostatnou jednotku ve smyslu vyúčtování provozních nákladů ze strany externích dodavatelů;
Vážený m² – m² skutečné podlahové plochy místností zapsané v pasportu budov PřF vynásobený koeficientem energetické náročnosti zařízení umístěných v dotčené místnosti (KEN);
KEN - Koeficient energetické náročnosti místnosti je uveden v příloze č. 2 tohoto sdělení (Pasporty podlahových ploch budov ve správě PřF). Hodnotu KEN určuje interval roční spotřeby elektrické energie spotřebičů umístěných v dotčené místnosti.
KEN 1 = 0 - 400 kWh/rok,
KEN 2 = 401 - 15 000 kWh/rok,
KEN 3 = více než 15 000 kWh/rok.
Roční spotřeba místnosti je vypočtena vzorcem A x B x C, kdy:
A = příkon spotřebičů/ přístrojů kW,
B = počet hodin využití za den,
C = počet dnů provozu v roce - Výše režijních nákladů projektu hrazených z nepřímých nákladů projektu je vypočtena jako součin skutečně vynaložených nákladů PřF (doložených daňovým dokladem od dodavatele) a koeficientu režie projektu (KRP).
- V případě, že projekt je řešen jen po část kalendářního roku, jsou do výpočtu režijních nákladů zahrnuty jen skutečně vynaložené náklady odpovídající počtu měsíců, ve kterých byl projekt realizovaný.
- Nedílnými přílohami tohoto sdělení tajemníka jsou:
Návod pro výpočet energetické náročnosti místností;
Pasporty podlahových ploch budov ve správě PřF. - Toto sdělení tajemníka nabývá platnosti dnem jeho vydání a účinnosti ke dni 1. 5. 2022.
V Praze dne 26. 4. 2022
Ing. Karel Mozr, MBA tajemník fakulty |
Příloha č. 1 - Návod pro výpočet energetické náročnosti místností
Příloha č. 2 - Pasporty podlahových ploch budov ve správě PřF