Opatření děkana č. 1/2003
Organizační řád Ústavu pro životní prostředí
(čl. 8 odst. 2 statutu UK PřF)
- Ústav pro životní prostředí (dále ústav) je celofakultním vědeckopedagogickým pracovištěm Univerzity Karlovy v Praze, Přírodovědecké fakulty (dále fakulta).
- Ústav zabezpečuje výuku bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů v akreditovaných oborech studia a dále, v souladu se statutem fakulty, výzkumnou, vývojovou, konzultační a doplňkovou činnost v oblasti ekologie a ochrany životního prostředí.
- Ústav má vlastní rozpočet, jehož výše a struktura vychází z pravidel rozdělování finančních prostředků na fakultě.
- Ústav tvoří akademičtí pracovníci, vědečtí pracovníci a další zaměstnanci působící na pracovišti. Na základě doporučení ředitele ústavu a po schválení děkanem fakulty mohou na ústavu po určitou dobu působit též domácí a zahraniční "hostující" odborníci.
- Ústav vede ředitel, kterého jmenuje na základě výběrového řízení děkan fakulty. Funkční období ředitele je tříleté (čl. 8 statutu fakulty).
- Ředitel ústavu jmenuje z řad akademických pracovníků ústavu svého zástupce a tajemníka.
- Podle potřeby navrhne ředitel z pracovníků ústavu zástupce do příslušných fakultních komisí, případně pověří další osoby funkcemi podle vnitřní potřeby ústavu (bezpečnost práce, nakládání s jedy, hospodaření s drahými kovy, inventarizace majetku apod.).
- Stálým poradním orgánem vědecké rady fakulty je vědecká rada ústavu (VR). Činnost vědecké rady ústavu je obdobná vědecké radě sekce (čl. 19. statutu fakulty). Funkční období vědecké rady ústavu je tříleté a počet jejích členů stanoví na návrh vědecké rady fakulty a po vyjádření akademického senátu děkan. Členy vědecké rady ústavu jmenuje na návrh ředitele ústavu a po schválení Vědeckou radou fakulty příslušný sekční proděkan (viz. bod 10). VR se především zabývá koncepčními a organizačními otázkami ústavu v oblasti vzdělávací a výzkumné činnosti.
- Vědecká rada ústavu:
- navrhuje vědecké radě fakulty složení habilitačních komisí a komisí pro řízení jmenování profesorem v oborech akreditovaných na ústavu;
- navrhuje vědecké radě fakulty složení komisí pro státní bakalářské a magisterské zkoušky a pro státní rigorózní zkoušky;
- navrhuje studijní programy a obory k akreditaci v ústavu;
- projednává návrhy příslušných komisí jednotlivých habilitačních řízení a řízení ke jmenování profesorem;
- projednává dlouhodobý záměr fakulty aplikovaný na podmínky ústavu;
- projednává úpravy studijních plánů programů a oborů akreditovaných na ústavu;
- projednává další otázky, které jí předloží děkan či příslušný proděkan, případně závažné podněty členů akademické obce ústavu a fakulty.
- Součástí ústavu jsou laboratoře, učebny, knihovna a další určené prostory a zařízení potřebné k zajištění pedagogické, vědeckovýzkumné, vývojové, doplňkové a konzultační činnosti vyplývající z hlavní a vedlejší činnosti fakulty. Podle potřeb může být ústav na návrh ředitele ústavu, po vyjádření akademického senátu fakulty a po schválení děkanem fakulty členěn na oddělení (čl. 6 odst. 5 statutu fakulty).
- Vzhledem k interdisciplinárnímu charakteru výuky a výzkumu ústavu přechází vždy se započetím nového funkčního období děkana fakulty ústav po provozně-správní stránce postupně pod pravomoci proděkanů jednotlivých sekcí fakulty (v pořadí geologická sekce,
chemická sekce, biologická sekce a geografická sekce). - Akademický senát fakulty projednal tento organizační řád na svém zasedání dne 14.3. 2003; organizační řád je platný a účinný ode dne 1.4. 2003.
V Praze dne: 17. 3. 2003
Prof. RNDr. Pavel Kovář, CSc. děkan fakulty |