Aktualizace Dlouhodobého záměru Přírodovědecké fakulty je předkládána na období kalendářního roku. Vychází z Aktualizace dlouhodobého záměru Univerzity Karlovy pro rok 2010 a z Dlouhodobého záměru Přírodovědecké fakulty z roku 2006.
Přírodovědecká fakulta musí reagovat na pokles státní dotace na výuku studentů i na důsledky demografického poklesu, kdy budou klesat počty poprvé zapsaných studentů. Budeme hledat vnitřní úspory, např. v odstranění neodůvodněných duplicitních činností a zefektivnění výukové a výzkumné činnosti. Budeme vytvářet podmínky pro získávání finančních zdrojů nezávislých na státním rozpočtu, např. spoluprací s podnikatelským sektorem, nabídkou studia v cizím jazyce, kurzy celoživotního vzdělávání.
Budeme aktivně spolupracovat na klíčových aktivitách deklarovaných v Dlouhodobém záměru Univerzity Karlovu tak, abychom v roce 2010 co nelépe využili připravené univerzitní mechanizmy.
Ve spolupráci s ostatními fakultami zaměřenými na výzkum budeme podporovat vedení UK v prosazování zájmů Univerzity v oblasti politiky vědy a vysokého školství.
1. Vědecká a výzkumná činnost
- Ve spolupráci s univerzitou vytvoříme podmínky pro efektivní a úplnou registraci výsledků pracovníků fakulty do Informačního systému výzkumu a vývoje, především do RIV.
- Ve spolupráci s koordinátory výzkumných záměrů a řešiteli výzkumných center najdeme cesty, jak stabilizovat práci úspěšných vědeckých týmů, které vznikly z jejich podpory.
- Účinně finančně a organizačně podpoříme uchazeče o prestižní mezinárodní granty (např. Specifického programu IDEAS 7. rámcového programu) v případě, že prokáží reálnou šanci uspět.
2. Akademické kvalifikace
- Upravíme doporučená kriteria pro habilitační a jmenovací řízení tak, aby umožnila rychlý kariérní růst mladých pracovníků s excelentními výsledky.
3. Studijní záležitosti
- Připravíme inovované informační materiály pro uchazeče o studium v tištěné i elektronické formě.
- Studentům všech tří úrovní studia zlepšíme poskytování informací a administrativních služeb zavedením dalších elektronických aplikací a reorganizací studijního oddělení.
- Dokončíme vložení informace o veškeré realizované výuce na fakultě do Studentského informačního systému a připravíme systém průběžných kontrol doktorského studia.
- V rámci podpory zájmu o přírodovědné předměty na středních školách budeme zejména:
- podporovat projekty, využívající programy EU administrované MŠMT, které mají za cíl vytváření pilotních projektů v oblastech podpory zájmu mládeže a profesního vzdělávání učitelů,
- iniciovat založení profesních organizací učitelů přírodovědných předmětů a podporovat funkci stávajících,
- podporovat vznik programů celoživotního vzdělávání středoškolských učitelů.
- Rozšíříme a aktualizujeme nabídku studijních programů/oborů v oblastech dostatečného zájmu uchazečů a dobré perspektivy domácího a mezinárodního uplatnění absolventů.
- Budeme koordinovat úsilí oborových rad a školicích pracovišť v získávání talentovaných studentů doktorského studia z České republiky a zejména ze zahraničí. Podpoříme oborové rady a pracoviště při přípravě atraktivních propagačních materiálů a prezentací.
- Budeme podporovat vznik společných mezinárodních studijních programů v oborech, kde k tomu budou vhodné podmínky, na bázi ERASMUS MUNDUS nebo obdobných forem podpory.
4. Sociální zabezpečení studentů a zaměstnanců
- Budeme podporovat kvalifikační růst zaměstnanců a pomáhat jim v tísni, např. prostředky ze Sociálního fondu.
- Podpoříme kariérní, poradenské a informační projekty usnadňující studentům i absolventům univerzity vstup do profesního života.
5. Rozvoj
- Budeme pokračovat v přípravách projektů pro dostavbu Kampusu Albertov. Ve spolupráci s 1. lékařskou fakultou a Matematicko-fyzikální fakultou budeme aktualizovat vědeckopedagogickou náplň obou center. Zahájíme proces EIA (posouzení vlivu na životní prostředí), který je nutný pro zpracování projektu výstavby budov Biocentra a Globcentra Kampusu Albertov. Za tímtéž účelem zadáme provedení průzkumu stavebních pozemků.
- Ve spolupráci s univerzitou a 1. lékařskou fakultou budeme pokračovat v přípravách projektu BIOCEV tak, aby mohla být podána žádost o finanční podporu z fondů EU a aby bylo možno projekt, v případě jeho přijetí, začít realizovat počínaje rokem 2011.
- Budeme podporovat podávání projektů do Operačního programu Praha Adaptabilita a Praha Konkurenceschopnost, pokud budou vhodně doplňovat potřeby rozvoje současné infrastruktury fakulty.
- Ve spolupráci s 1. lékařskou fakultou a Matematicko-fyzikální fakultou budeme postupně zpřístupňovat prostory Albertovských strání, především s ohledem na potřeby studentů.
- Připravíme projekt komplexní rekonstrukce budovy v Benátské 4.
- Započneme zpracování studií rekonstrukcí budov fakulty, ve spolupráci s univerzitou budeme usilovat o jejich realizaci.
6. Organizace a infrastruktura
- Dokončíme projekt nového webu, tak aby fakulta získala moderní informační systém pro efektivní interní komunikaci i nástroj pro oslovení uchazečů a veřejnosti.
- Zajistíme lepší služby pro grantové řešitele a vedoucí pracovišť zlepšením funkcí FIS a služeb oddělení děkanátu.
7. Vnější vztahy, informační a poradenské služby
- Zahájíme práce na speciálním edukačním portálu pro středoškolské učitele, který bude obsahovat optimalizované studijní materiály, návody na praktická cvičení, rezervační systém na mobilní výukové prostředky a materiály.
- Aktivní popularizací našeho výzkumu zlepšíme povědomí o fakultě jako špičkové vědeckopedagogické instituci. K 90. výročí založení fakulty připravíme podklady pro speciální číslo časopisu Vesmír a vydáme reprezentativní publikaci fakulty.
- Budeme napomáhat informovanosti napříč fakultou organizováním akcí, které prezentují špičkové výsledky vědecké činnosti (Fakultní vědecká konference) a činnosti propojující jednotlivé obory (soutěž Věda je krásná).