Skupina evoluce ryb
Vedoucí: Zuzana Musilová
Naše výzkumná skupina se zabývá evolucí ryb a momentálně nejvíce evolucí smyslových soustav, zejména molekulárních adaptací zraku. Výzkum provádíme na různých skupinách ryb včetně hlubokomořských zrakových specialistů nebo druhů z afrických kráterových jezer. Obecně jsme otevřeni jakýmkoliv evolučně laděným tématům, které se týkají ryb.
Skupina evoluční a ekologické imunologie
Vedoucí: Michal Vinkler
Web: http://web.natur.cuni.cz/zoology/eei/
Zdraví je u živočichů podmíněno dědičnou odolnosti vůči chorobám v interakci s vlivy prostředí. Náš výzkum se zaměřuje na oba tyto aspekty. Pomocí genetických, bioinformatických a imunologických metod popisujeme evoluční procesy, které formují imunogenetickou variabilitu zvířat a jejich náchylnost k infekčním onemocněním a dalším poruchám (např. poruchy chování a depresivní syndromy). S využitím nejmodernějších přístupů integrujících evoluční analýzu biodiverzitních dat se strukturním modelováním, transkriptomikou, proteomikou, výzkumem mikrobioty a také buněčnou biologií zkoumáme adaptace u nemodelových organismů, zejména u ptáků. Část našeho výzkumu zkoumá environmentální dopady lidské činnosti na zdraví zvířat.
Skupina evoluční ekologie a ekofyziologie plazů
Vedoucí: Zuzana Starostová
Web: http://zuzanastarostova.webnode.cz/
Naše výzkumná skupina se zabývá tématy na pomezí ekologie, fyziologie a evoluční biologie. Modelovou skupinou pro náš výzkum jsou převážně plazi, ale nebráníme se ani výzkumu zahrnující jiné skupiny živočichů. Dlouhodobě se zaměřujeme na otázku škálování intenzity metabolismu a energetiku živočichů nebo evoluci velikosti těla, růst plazů a vznik pohlavního dimorfismu ve velikosti těla. Zabýváme se také tím, jak plazy ovlivňuje teplota prostředí či na hospodaření s vodou, regulaci ztrát vody výparem a adaptace na život v prostředí s různou ariditou.
Skupina evoluční ekologie ptáků
Vedoucí: Tomáš Albrecht
Naše výzkumná skupina se zaměřuje na reprodukční ekologii, ekofyziologii a behaviorální ekologii ptáků. Naším cílem je porozumět tomu, jak se ptáci rozmnožují, jak si nacházejí své sexuální partnery a jak optimalizují rozdělování zdrojů do růstu, přežití a reprodukce, aby maximalizovali svou biologickou zdatnost. Používáme širokou škálu metod ke studiu epizod výběru partnera před i po kopulaci, zkoumáme jejich roli v procesu speciace a identifikujeme molekulární mechanismy a biomarkery fertility, stárnutí a fitness. Zkoumáme rozložení různých sexuálních, fyziologických a životních rysů napříč ptačí fylogenezí a ve vztahu k prostředí měnícímu se podél gradientů zeměpisné šířky a nadmořské výšky. Využíváme makroekologické přístupy k mapování globální variability v intenzitě sexuální signalizace ptáků a identifikaci zdrojů této variability.
Skupina evoluční genetiky
Vedoucí: Radka Reifová
Web: http://web.natur.cuni.cz/~radkas/
Náš výzkum se zaměřuje především na zkoumání mechanismů vzniku druhů a jejich adaptací na genetické i fenotypické úrovni. Zajímají nás ale i obecnější otázky týkající se evoluce genomů. Výzkum je prováděn zejména na ptácích. Speciální pozornost je věnována evoluci pohlavních chromozomů a tzv. zárodečného chromozomu, podivuhodného chromozomu, který se vyskytuje pouze v zárodečných buňkách. Evoluce jednotlivých genů, chromozomů a celých genomů napříč druhy je zkoumána pomocí moderních genomických, cytogenetických a bioinformatických přístupů.
Skupina genetiky chování (BIOCEV)
Vedoucí: Pavel Stopka
Naše skupina se zabývá chemickou ekologií. Zaměřujeme se na látky, které savci používají k chemické komunikaci a jak jsou tyto látky generovány vlastním metabolismem či symbiotickými bakteriemi (mikrobiom) a které z nich jsou sdílené s ostatními organismy. Dále nás zajímá, jak souvisí chemická komunikace se zapínáním biologických procesů u příjemce (sociální modulace reprodukce). V poslední době jsme zkoumali, jak pachové profily zapínají a vypínají různé části mozku u myší. Důležitou otázkou je i to, jak chemické profily vznikaly v evolučním kontextu.
Skupina molekulární ekologie
Vedoucí: Pavel Munclinger
Web: http://web.natur.cuni.cz/~muncling/
Pomocí molekulárních metod se snažíme zodpovědět otázky o populační struktuře, příbuzenských vztazích, hybridizaci, historii šíření a adaptacích různých živočichů. Většinou studujeme ptáky a savce, ale nevyhýbáme se ani hmyzu. Pokoušíme se také rozplést detaily koevolučních vztahů, například na modelu krevních parazitů a jejich ptačích hostitelů.
Skupina pro výzkum mikrobiomu živočichů
Vedoucí: Jakub Kreisinger
Naše výzkumná skupina se zabývá symbiotickými interakcemi mezi mikrobiotou a jejími hostiteli. Zajímají nás zejména faktory, které určují variabilitu mikrobioty napříč fylogenezí hostitele a gradienty prostředí, a jak tato variabilita ve výsledku ovlivňuje fenotyp hostitele. Zaměřujeme se především na mikrobiotu ve volně žijících populacích různých modelových skupin obratlovců, např. hlodavců, ptáků a primátů. Naše projekty však zahrnují také výzkum lidských populací v kontextu různých zdravotních a evolučních témat.
Skupina reprodukční biologie (BIOCEV)
Vedoucí: Kateřina Komrsková
Fúzní receptory gamet a jejich fúzogenní aktivita se vyvinula během evoluce živočichů a je druhově specifická. V naší skupině se zabýváme studiem molekulárních mechanismů oplození a specifických proteinů, které hrají klíčovou roli při zrání spermií, interakci a fúzi gamet a v raném vývoji embrya u vybraných zástupců savců včetně člověka. Zaměřujeme se na epigenetická změny a další markery spojené s lidskou neplodností, které jsou spojené s patologickou zátěží environmentálních faktorů, infekce a rakoviny a vedou ke změnám v regulaci spermatogeneze a kvalitě spermií. Zkoumáme příčiny neplodnosti s cílem vyvinout nové diagnostické nástroje k hodnocení kvality gamet pro centra asistované reprodukce. Laboratoř je součástí Biotechnologického a Biomedicínského Centra Akademie Věd a Univerzity Karlovy (BIOCEV) ve Vestci.
Skupina smyslové a evoluční neurobiologie
Veoducí: Pavel Němec