Virtuální laboratoř
- Jiří Kubík - tvorba virtuálního prostředí, grafika
- Adéla Přibylová - tvorba protokolů, postupů
- Aleš Soukup - debugování, administrace
Zkuste si zapipetovat i vy!
Virtuální laboratoř je výukový program, který lze volně používat k osobním či výukovým účelům. Lze ji spustit na operačním systému Windows 10 a není ji potřeba instalovat. Stačí stáhnout zazipovaný soubor, odzipovat a spustit lab-game.exe soubor. Virtuální laboratoř je náročná na grafiku a proto doporučujeme spouštět na strojích s min 8 GB operační pamětí a ideálně s dedikovanou grafickou kartou.
Virtuální laboratoř můžete stáhnout ZDE. Protokol, podle kterého máte postupovat je součástí laboratoře, jakožto i návod, jak se v laboratoři pohybovat. PDF verzi protokolu si můžete stáhnout ZDE.
Co se můžete naučit?
Ve virtuální laboratoři si můžete vyzkoušet vytvořit vektor pro CRISPR/Cas9 mutagenezi.
Snažili jsme se simulovat skutečnou laboratoř, včetně takových nepříjemných věcí, jako je výměna pipetových špiček, vyvážení rotoru centrifugy atd. Díky tomu je „hra“ poměrně složitá a doufáme, že pro vás bude užitečnou a snad i zajímavou zkušeností. Musíme však podotknout, že jsme na její vytvoření měli omezený čas i zdroje a tak se může stát, že některé věci nebudou 100% fungovat, za to se omlouváme. Laboratoří si prošli dva kurzy studentů CRISPRes a obešli jsme se bez větších potíží.
Ve virtuální laboratoři budete mít k dispozici oligonukleotidy představující sekvenci cílové oblasti pro Cas9. Z nich vytvoříte oligo-dimery, ty pak fosforylujete a zkontrolujete jejich velikost na elektroforéze. Dále si rozštěpíte cílový vektro restrikční endonukleázou, která daný vektor linearizuje a vytvoří tzv. lepivé přesahy, díky kterým půjde do vektoru zaligovat fosforylovaný oligo-dimer. Předtím však budete muset restrikční směs přečistit na elektroforéze, abyste oddělili vektory linearizované/rozštěpené, od vektroů nelinearizovaných/nerozštěpených. Z elektroforetického gelu je následně vyříznete a vyizolujete. Do přečištěného linearizovaného vektrou s lepivými konci zaligujete fosforilované oligo-dimery reprezentující cílovou oblast pro Cas9. Ligační směs transformujete metodou heat-shock do bakterií E. coli, které vysejete na kultivační plotny. Poté, co bakterie narostou do větších kolonií jednotlivé kolonie otestujete pomocí PCR, abyste ověřili, že opravdu obsahují vloženou sekvenci z oligo-dimerů.