FAQs
Středomořská exkurze: Často či občas kladené otázky
Pokud jste nenašli dostatek informací v informačním textu o exkurzi, možná je odpověď na vaši otázku zde. Účastníci exkurze se samozřejmě v dostatečném předstihu dozví další logistické detaily (kdy a jak se jede, co s sebou, jak si zabalit apod.).
- Co všechno je v ceně zájezdu? Možná vás to překvapí, ale VŮBEC NIC. Exkurze není zájezd, fakulta není cestovní kancelář a pedagogové nejsou animátoří zajišťující zábavu pro platící zákazníky! Společnými silami organizátorů i účastníků se snažíme zajistit, aby vše fungovalo, účastníci se toho hodně naučili, přitom se pobavili a měli dostatek času i na obdivování okolních krás přírody či kulinářské experimenty. S pasivním přístupem "zaplatil(a) jsem, tak mě bavte a nic po mě nechtějte" ale radši jeďte jinam. Vyjde vás to možná i levněji a rozhodně to nebude tak náročné.
Finance vybírané od účastníků slouží na pokrytí nákladů na ubytování, dopravu (nejen účastníků, ale i velkého množství vybavení), základní údržbu a obnovu vybavení, povolenky a provoz motorových člunů apod. V ceně není pojištění (studenti zapsaní v SIS ale mají pojištění léčebných výloh kryté fakultní smlouvou), stravování ani potápění (pro certifikované potápěče). - Ovlivní aktuální míry inflace cenu exkurze? Cena pro r. 2025 je předběžně stanovena na 10 000 Kč pro studenty UK zapsané v SIS a 11 000 Kč pro ostatní (bydlící ve stanu, a to aspoň po dvou). Tato suma by měla pokrýt náklady, pokud se dramaticky meziročně nezmění ceny pohonných hmot nebo kempu. Pokud by ale došlo k dalším cenovým turbulencím (např. v důsledku geopolitického vývoje), nelze vyloučit navýšení ceny v řádu stokorun.
- Musím mít předchozí zkušenosti se šnorchlováním nebo potápěním? Rozhodně NE! Přechozí zkušenosti vám samozřejmě přijdou vhod, ale každoročně se exkurze účastní řada studentů, co nikdy nešnorchlovali. Pokud umíte plavat a netrpíte fobií ze zanoření obličeje pod hladinu, šnorchlovat vás naučíme! Velmi vzácně se najdou osoby, které se objektivně nemohou hlouběji zanořit (např. z důvodu špatné průchodnosti Eustachovy trubice nebo vedlejších nosních dutin). I tak si ale mohou exkurzi užít, spousta života lze potkat i těsně pod hladinou.
- Musím mít s sebou vlastní vybavení pro šnorchlování? ANO. Předpokládáme, že každý účastník si přiveze ploutve, šnorchl a potápěčskou masku (pouhé plavecké brýle nestačí!). Před letní sezónou koupíte levné sety v každém hypermarketu, ale v případě, že to s pozorováním podvodního života myslíte trochu vážněji, doporučujeme investovat do lepšího vybavení ve specializovanějším obchodě, kde vám s výběrem poradí. Samozřejmě si můžete před exkurzí vybavení od někoho vypůjčit, ale je vhodné, abyste si předem ověřili, že vám do masky nepoteče voda (ať už doma ve vaně nebo někde venku ve sladké či slané vodě).
- Mohu se zúčastit exkurze i bez absolvování přednášky Mořská fauna Středomoří (MB170S105)? ANO, přednášku sice vřele doporučujeme, ale není povinnou prerekvizitou. Je ale vhodné mít absolvovanou alespoň Zoologii bezobratlých (některý z předmětů MB170P09I, MB170P09O nebo MB170P09U), jinak pro vás bude obtížnější srovnat si veškeré informace a naučit se latinská jména vyžadovaná k zápočtu. Vřele doporučujeme i předmět Vodní ekosystémy (MB162P01) nebo Ekosystémy (MB162P12), kde se seznámíte s potřebnou základní terminologií související s mořským prostředím, jejíž znalosti budeme předpokládat.
- Můžu se na exkurzi živit tím, co moře dá, případně sbírat vzorky přírodnin pro vlastní sběratelské nebo výzkumné potřeby? Bez příslušných povolení ANI NÁHODOU. Lastovo je chráněné území (Park prirode) a jsou v něm pro návštěvníky stanovena jasná pravidla. Máme sice povolení chorvatského ministerstva životního prostředí k odchytu a demonstraci živočichů pro výukové účely, to ale neznamená, že si zde můžeme dělat (a lovit), co chceme. Rekreační rybolov je v Chorvatsku regulován a zpoplatněn, v Parku prirode je cena povolenek ještě vyšší. Bez povolení nepřichází jakýkoli lov živočichů pro konzumaci v úvahu! Zaměstnanci místní správy parku nás asi budou pravidelně navštěvovat, takže počítejte s tím, že se podle toho musíme chovat.
- Kapacita exkurze je plná, můžu se přihlásit jako náhradník? ANO. Pokud je zaplněná kapacita v SIS, stále je možnost jet jako nezapsaný student (bez plnění zápočtu, ale také bez studijních povinností), případně se zapsat jako náhradník se zájmem o zápočet. I pokud je plná i kapacita autobusu, má smysl se stát náhradníkem. Každý rok pár lidí odpadne (často se to děje i v posledních týdnech před odjezdem). Zejména pokud už odpadlík zaplatil zálohu, velmi ocení, když někdo jiný převezme jeho místo. Organizátoři si vyhrazují právo ovlivnit, kdo uvolněná místa obsadí. V podstatě každý rok ale nakonec autobus odjíždí s nějakým volným sedadlem, takže i na last-minute náhradníky se dostane, pokud mají opravdu vážný zájem se akce zúčastnit.
- Mohu se dopravit na exkurzi po vlastní ose, např. přijet odjinud? ANO, ale... Obecně příliš vlastní dopravu nepodporujeme. Důvody jsou dva: 1) Musíme zaplatit náklady na autobus, který by měl být optimálně vytížený - a pokud tomu tak je, v kempu se nás nahromadí víc než dost. Pro další účastníky pak prostě není dost místa v kempu, u akvárií, na promítání apod... 2) Kemp Zaglav na Lastovu má jen omezenou parkovací kapacitu, takže čím tam bude méně aut, tím lépe.
V odůvodněných a dostatečně předem dohodnutých případech se s vámi můžeme sejít až na místě (na Lastovo se dostanete snadno osobními trajekty ze Splitu nebo Dubrovníku, případně vlastní jachtou). Za exkurzi pak pochopitelně zaplatíte méně, částka se sníží o náklady na dopravu osoby (ale vybereme od vás nějakou sumu jako příspěvek na dopravu vybavení.) Za určitých okolností je dokonce možné, že vám nějaký kus zavazadla z Prahy dopravíme autobusem. Pokud se ale rozhodnete pro vlastní dopravu jen pár týdnů či dokonce dnů před odjezdem, asi nebudeme schopni obsadit uvolněné sedadlo v autobuse a nebude možno vám peníze vrátit. - Mohu jet autobusem pouze jedním směrem? ANO, ale pokud nebude sedadlo v opačném směru obsazeno jinou osobou, zaplatíte plnou cenu dopravy.
- Mohu přijet na kratší dobu? ANO, ale... Ve výjimečných, dobře odůvodněných případech povolujeme zapsaným studentům pozdní příjezd nebo odjezd před koncem exkurze. Zkrácení je ale možné jen o několik málo dní, i vzhledem k tomu, že při vybalování a zabalování erárního materiálu je každá ruka dobrá. "Přidružené osoby" mohou klidně přijet třeba jen na týden, ale pokud je velký převis poptávky po ubytování nebo dopravě v autobusu, mají přednost zájemci o absolvování celé akce. Každopádně potřebujeme vědět o všech, co se plánují k exkurzi přidat, byť po vlastní ose a na kratší dobu.
- Jaké mám možnosti ubytování? Bydlíme ve vlastních stanech (tj. takových, co si účastníci přivezou s sebou - fakulta stany neposkytuje, i když v kempu si je dle všeho můžete pronajmout). Kemp Zaglav jiné možnosti ubytování ani nenabízí. Stany si postavíme v kempu u moře, převážně v příjemném stínu borovic, z nichž ovšem padá jehličí a občas kape i smůla. V září občas přijde opravdu vydatný přívalový déšť, takže není dobrý nápad mít stan zcela chatrný, a může se hodit mít vymyšlené i řešení v případě, že vám stan proteče nebo to bude akutně hrozit.
Vzhledem k omezenému prostoru je nutné, aby stany byly sdíleny více osobami. V případě samostatného ubytování v "jednolůžkovém stanu" je nutno zaplatit příplatek (min. 2000 Kč) a i tak to nevidíme moc rádi, protože zaberete místo navíc. V případě nutnosti (např. zdravotních omezení) si mohou účastníci zajistit vlastními silami a na vlastní náklady ubytování v apartmánech v Uble, ale nemělo by je to omezovat v plnění exkurzních povinností. V takovém případě zaplatí za exkurzi nižší sumu (o cenu ubytování v kempu).
Mimochodem, v kempu žije krom jiné havěti větší než malé množství krotkých ještěrek, které lezou do všeho, takže pokud je někdo plazo- či ještěrkofobní, není to pro něj zrovna vhodné místo. - Co je k dispozici na místě? V kempu je jen nevelké množství sprch (dvě dámské a dvě pánské) a stejně tak celkem omezné množství záchodů (6 celkem), pitná voda, kuchyňka se základním nádobím (včetně možnosti grilovat), dřezy na mytí nádobí a určité množství místa na potraviny v erárních ledničkách. Vařiče si tedy vozit nemusíte, ale pokud byste si chtěli třeba uvařit ranní kávu u stanu, mohou se hodit. Elektřina u stanů není rozvedena a kemp nemá veřejné osvětlení - bezpodmínečně je tedy nutná vlastní čelovka, případně světlo před stan. Nabíjení elektroniky je možné pouze v kuchyňce nebo ve "velitelském stanu" exkurze, kde budou k dispozici zásuvky a USB nabíjecí hnízda. V kempu nejsou vyasfaltované cesty ani upravené pláže (až na jednu malou výjimku), hodí se tedy pevná obuv jak na souš, tak do vody.
Kemp je cca 1200 m od přístavu v Uble, kde je obchod s potravinami a bankomat, nejbližší restaurace je 1500 m po souši (nebo 900 m po vodě). Přímo do kempu zajíždí místní paní prodávající ovoce/zeleninu a pečivo (ne však nutně každodenně). Během sezóny je tam otevřen i bar (s pivem apod.), v druhé polovině září bude asi už zavřený. V minulých letech jsme ale měli díky řidičům autobusu na Pelješaci přímo v kempu i sudy s českým pivem a pípu. Osvědčilo se to, je možné, že podobný luxus zvládneme zajistit i do budoucna na Lastovu. - Mohu si zapsat exkurzi jako student jiné fakulty UK? V principu ANO. Pokud je volná kapacita, máte na to právo. Pro studenty z některých fakult (např. budoucí učitele biologie z Pedagogické fakulty) může být tato akce užitečnou součástí jejich studijního plánu, pro potápěče studující úplně jiný obor to může být vhodné doplnění potápěčských znalostí. Účastník si ale musí být vědom toho, že pro zápočet vyžadujeme latinská jména druhů a jejich hrubé zařazení do systému, znalost základů zoologie bezobratlých (nebo alespoň dobrá fotografická paměť) je proto nutná. Pro běžného studenta/studentku nebiologických oborů doprovázejících bioložku/biologa je asi vhodnější jet na exkurzi jako "přidružená osoba" - za mírně vyšší cenu, ale bez studijní povinnosti.
- Je akce vhodná pro děti? ANO, ale... Na exkurzi se obvykle vyskytují děti nejrůznějšího věku, od kojenců až po teenagery. Často jsou to potomci vedení, případně z rodin k akci nějak přidružených (může se klidně stát, že v kempu potkáte některého známého pedagoga z fakulty s celou rodinou). Zatím všechny děti přežily nástrahy skal, moře i místní fauny a flóry ve zdraví. Organizátoři exkurze za ně ale pochopitelně nijak neručí. Vlastní děti studentů mohou na exkurzi jet pouze v případě, že péče o ně nebude omezovat plnění studijních povinností.
- Mohu vzít na exkurzi partnera nebo celou svou rodinu? Účast partnera, kamaráda, sourozence a podobných osob na exkurzi je běžnou věcí (pokud kapacita dopravy a ubytování dovolí), stejně jako přítomnost nejrůznějších dětí "patřících k exkurzi" (pokud si s sebou chce vzít malé dítě student/ka plnící zápočet, považujeme za samozřejmé, že zároveň zajistí i hlídání). Občas s námi jel i některý rodič s velkým zájmem o mořskou problematiku. Nepovažujeme ale za příliš šťastné, aby se exkurze zvrhla v "rodinnou rekreaci se zápočtem", proto počet doprovázejících osob dobře zvažujte (a organizátoři si vyhrazují právo je omezit). Nijak pochopitelně nebráníme, aby rodina bydlela v soukromém ubytování poblíž a rekreovala se na vlastní pěst, ale nemůžeme pro ni zajistit aktivity s exkurzí související (např. účast na promítání, výjezdy člunem...) a samozřejmě případná přítomnost rodinných příslušníků nesmí nijak omezovat student(k)y v jejich studijních povinnostech. Tuto problematiku doporučujeme prokonzultovat osobně s organizátory.
Přidružení účastníci, kteří fungují s námi - a zejména ti, kteří s námi chtějí jet autobusem - musí samozřejmě vyplnit přihlašovací formulář. Kapacita se primárně obsazuje podle metody "kdo dřív přijde, ten spíš jede" - ale vyhrazujeme si právo rozhodnout o (ne)účasti osob, které nemají exkurzi zapsanou jako studijní povinnost. - Může za mnou někdo na exkurzi přijet na návštěvu? Náhlé zjevení "Králíčkových příbuzných", kteří se začnou vyskytovat v kempu na prezentacích, snaží se přidat ke společným aktivitám, chtěli by se nechat vozit člunem, zapůjčit si vybavení apod. nás nijak zvlášť netěší. Pokud něco takového zvažujete vy nebo vaši blízcí, rozhodně se dohodněte předem.
- Pokud exkurzi zaplatím a pak si účast rozmyslím, dostanu peníze zpět? Pokud jste zaplatili plnou cenu a nemůžete jet, vrátí se vám peníze za ubytování a režii exkurze. S vracením sumy za dopravu (vaší i erárního vybavení, cca 5000 Kč) je to složitější. Na exkurzi objednáváme autobus s velkým vlekem, což je fixní náklad nezávislý na počtu dopravovaných osob. Z pochopitelných důvodů potřebujeme, aby kapacita autobusu byla optimálně využita. Proto vybíráme od účastníků zálohu, která by měla pokrýt náklady na sedadlo v autobuse a podíl na dopravě erárního vybavení. Záloha se v plné výši vrací v případě, že bude příslušné místo obsazeno náhradníkem, jinak se může plně nebo částečně použít na "zaplacení sedadla", i když zůstane neobsazené. Náhradníky míváme v záloze, ale pokud se odhlasíte na poslední chvíli, možná nebudou ochotni změnit narychlo své plány. V tom případě se po někom můžete podívat sami. (Jako organizátoři si ale vyhrazujeme právo rozhodnout, kdo obsadí případná uvolněná místa - takže pokud přijdete s vlastním náhradníkem, nemusíme ho akceptovat.)
V případě vážných důvodů k neúčasti (zejména zdravotních) se snažíme vrátit co nejvíce ze zaplacené částky (často se povede vrátit i celou sumu), ale konkrétní částka závisí na rozpočtu exkurze v příslušném roce. To, že někdo potřebuje ještě dodělat zkoušky, které se mu nepodařilo absolvovat během zkouškového období, za "vážný důvod" s nárokem na vrácení peněz nepovažujeme. Stejně tak takovým důvodem není obava z nákazy koronavirem nebo jinou chorobou či mediální zprávy o žahavých medúzách či lidožravých žralocích na Jadranu. Pokud by byla epidemiologická nebo bezpečnostní situace natolik vážná, že by účastníky nebo průběh akce ohrožovala, exkurze bude zrušena (a v tom případě se samozřejmě zálohy vrátí v plné výši).