Spolupráce s velikány “za velkou louží”: MIT Global Seed Fund

Čtvrtek 15.8.2024
Spolupráce jsou v dnešním vědeckém světě alfou a omegou fungování úspěšných vědců. Své o tom ví i skupina Modelování (nano)materiálů, kterou vedou doc. Lukáš Grajciar a Dr. Christopher J. Heard. Podařilo se jim totiž získat grant MIT Global Seed Fund, který financuje mobilitu vědců a studentů mezi Massachusettským technologickým institutem (MIT) a ostatními světovými univerzitami.

MIT patří, co do rozsahu výdajů na vědeckou činnost, k největším americkým univerzitám, kde se koncentrují velmi úspěšní studenti i vědci. Pro podporu jejich mobility vypisuje institut každoročně tzv. Global Seed Funds, které mají za cíl podpořit navázání zahraničních spoluprací. Česká republika, ač malá země uprostřed Evropy, je mezi vědci na MIT velmi populární a o společné projekty s českými výzkumnými skupinami je velký zájem, podotýká autor vítězné grantové žádosti Lukáš Grajciar.

Skupina Modelování (nano)materiálů, zdroj: Christopher J. Heard
Právě jeho skupina letos díky této podpoře naváže oficiální spolupráci se skupinou prof. Rafaela Gomez-Bombarelliho v rámci projektu s názvem “Understanding crystallization with ML-powered simulations”. Co se pod tímto názvem skrývá? “Skupina prof. Bombarelliho má široké know-how ve strojovém učení, které můžeme využít a společně s našimi zkušenostmi ve výpočetní chemii výrazně rozvinout porozumění molekulárním mechanismům,” vysvětluje doc. Grajciar, “krátkodobějším cílem by pak mohlo být sepsání přehledového článku v této oblasti.”
Ačkoliv MIT patří k velmi prestižním vědeckým institucím, soutěž o financování mobility není dle doc. Grajciara tak kompetitivní, jak by se mohlo zdát. Letos grant získaly vedle skupiny Modelování (nano)materiálů ještě dva další projekty z celkových 12 přihlášených. “Existuje tak poměrně velká šance financování získat, navíc MIT plánuje možnosti pro Českou republiku do budoucna ještě rozšiřovat, jelikož odsud obecně vycházejí velmi kvalitní návrhy projektů,” motivuje Lukáš Grajciar případné budoucí zájemce o spolupráci, “je však potřeba mít už nějaké kontakty mezi vědci na MIT a podávat žádost s konkrétním výzkumným partnerem.”

Díky získanému obnosu $ 20 000 budou moci do Bostonu na kampus MIT vyjet nejen vedoucí skupiny, ale hlavně vybraní studenti, kteří se budou na projektu podílet. Ti tak dostanou možnost si ještě v rámci studií vyzkoušet práci na jedné z vysoce prestižních vědeckých institucí v USA a získají tak významnou zkušenost pro svou budoucí vědeckou práci. Stejně tak budou američtí studenti mít možnost se po určitou dobu účastnit výzkumu v české skupině a získat tak také vhled do práce na jiném pracovišti.