Vojtěch Hladký působí na Katedře filosofie a dějin přírodních věd, kde se badatelsky věnuje především staré řecké a renesanční filosofii. Pro studenty biologie vyučuje řadu předmětů z oblasti filosofie a dějin vědy, včetně kurzu Etika a věda. Na jeho přípravě se ovšem v posledních letech významně podílely i Jana Švorcová a Lenka Ovčáčková, která také nedávno přebrala veslo hlavního vyučujícího.
Jeden z předmětů, jehož jste garantem, byl oceněn Studentským velemlokem za sekci biologie, za což velmi gratuluji. Jaké jsou Vaše pocity?
Teď je to druhý rok od okamžiku, kdy se předmět Etika a věda stal modulovým, a zároveň se stal velmi oblíbeným – máme letos zapsáno 180 lidí.
Svoji roli chápu vlastně jako editora kolektivní monografie, kdy máte sice na starosti výběr a koordinaci jednotlivých příspěvků, ale ve výsledku je to společné dílo. V posledních letech se mnou výuku připravovaly Lenka Ovčáčková a Jana Švorcová. Jelikož je tento kurz mnohohlavý, tak už jen zorganizovat program je poměrně náročný úkol, a proto jsem rád, že jsem na to nebyl sám. Navíc jsem už cítil, že na všechno nestačím, takže jsem kurs už předal dál kolegyni Lence.
Jinak z ocenění máme samozřejmě všichni velikou radost. Velemlok *ukazuje sošku* bude vystaven jako katederní trofej na čestném místě ve společných prostorách, protože se na jeho výuce se podílí skoro polovina katedry.
Všimla jsem si, že tento předmět máte koncipovaný tak, že každou z přednášek vede někdo jiný.
Když jsem tento předmět přebíral, vzpomněl jsem si na svoji sestru, která měla etiku povinně na první lékařské fakultě. Říkala mi, že jí přednáška vlastně k ničemu moc dobrá není, protože je pojatá příliš teoreticky. Pak ale prý měli paní, která pracovala v nemocnici a vykládala jim, jak etické problémy řeší z praktické stránky, a bylo to naprosto úžasné.
Takže základní představa byla taková, že pouze na začátku budeme mít teoretický úvod do etiky, který přednáším já, a kde skutečně probíráme některé filosofické etické přístupy. V následujících přednáškách jsme si pak výuku rozdělili mezi sebe. Každý se věnujeme jednomu z eticky relevantních témat. Většina přednášejících je, jak jsem říkal, z naší katedry nebo fakulty, ale máme i přednášející z jiných fakult a institucí.
Jak jste vymýšleli program pro tento předmět a kdo bude co přednášet?
Na naší katedře je úžasné, že se tu setkávají jak filosofové, tak biologové. Měli jsme společný projekt Příroda a kultura pod vedením profesora Havlíčka z katedry zoologie, a jednou jsme uspořádali výjezdní zasedání věnované právě etice. Z toho se pak složil základ tohoto kurzu. Potom jsem už jen doplnil pár jmen a věcí, co by tam mělo být. Jsem opravdu vděčný a měl bych tady veřejně poděkovat i této skupině lidí, kteří se účastnili projektu Příroda a kultura.
Kromě výuky Etiky a vědy přednášíte i další předměty. Který z nich je Vám nejbližší/vyučujete ho nejraději?
Velmi mě baví Současná filosofie. Protože jsem primárně odborník na antickou a renesanční filosofii, tak jsem si musel dostudovat spoustu věcí, ale opravdu mě těší tento předmět vyučovat. Jinak, jak říká klasik, všechny předměty, které jsem přednášel, jsem přednášel rád. Někdy je to samozřejmě trochu výzva, protože na fakultě máme specifické publikum. Učím tu filosofii pro neoborové studenty, takže je nutné všechny věci… nechci říkat zjednodušovat, ale podat je tak, aby je bylo možné představit v poměrně krátkém čase, a zároveň aby to nebylo představení příliš banální. Což je dosti rozdílný přístup, než jaký jsem sám zažil při studiu filosofie na Filozofické fakultě, kdy se všechna témata studovala do obrovské hloubky a velice detailně. Tady spíš musíme črtat veliké dějinné plochy, přičemž látku záměrně vykládáme dosti historicky. Ale to je prostě žánr vysokoškolské přednášky. Tam často nemáte čas jít do všech detailů.
Co je podle Vás ve výuce klíčové, aby studenty zaujala?
Mým cílem je naučit studenty kriticky myslet a zprostředkovávat jim něco, co se na jiných přednáškách z biologie nemají šanci dozvědět. My jsme už podle našeho názvu Katedra filosofie a dějin přírodních věd, a máme tedy studentům poskytovat širší pohled a posouvat jim obzory. Navíc se domnívám, že zrovna v případě filosofie, a ještě více to platí u etiky, se projevuje i to, že naši studenti jsou mladí a kladou si v tomhle věku určité otázky, které si klademe asi my všichni. Oni je ale řeší možná naléhavěji, takže si myslím, že to tak působí nějak samo o sobě. Kdyby to samo o sobě nefungovalo, tak ani sebelepší prezentace nebo rétorika by to nezachránila.
Takže jak jste zmiňoval to učení se kritickému myšlení.
Je to určitý ideál. Kdysi jsem studoval na univerzitě na Krétě, tam studenti velmi rádi diskutují, a skoro vyučujícího nepustí ke slovu. U nás je to pořád spíš naopak. Studenti by podle mě mohli mluvit mnohem víc, a určitě bych byl rád, kdyby třeba během přednášek více debatovali. Myslím si, že to, co je důležité je otevírání horizontů – já sám nemůžu být expert úplně na všechno, co vyučuji, ale dokážu ukázat směr, kterým se mohou zájemci pro danou věc vydat, co si můžou dál přečíst, o čem mohou dál uvažovat…
Kromě výuky se zabýváte i mnoha zajímavými výzkumy. Které projekty Vás v současné době nejvíce zaměstnávají?
Je toho víc. Nedávno jsem vydal v Oxfordu knihu On the Gods and the World: Orpheus and the Presocratics in the Derveni Papyrus. Je to o jednom řeckém papyru z 5. století př. n.l., který je tak složitý a má tolik vrstev, že kvůli němu bylo potřeba se dozvědět a naučit spoustu věcí. A před týdnem jsem poslal do tisku další knížku o presokraticích, konkrétně o filosofovi jménem Empedoklés, který je jedním z prvních myslitelů evoluce. Takže teď mám pocit, že jsem dokončil jednu badatelskou kapitolu svého života, a dál se chystám více věnovat renesanci.
Mnohokrát děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů v pedagogické i badatelské
činnosti
Rychtecká Eliška
Vybrané komentáře z roků 2023/2024 a 2022/2023:
Velmi zajímavý předmět, který řeší důležitá témata, nad kterými je potřeba se jednak zamýšlet, tak je i řešit.
Filozofii nemám příliš v lásce, ale i člověk jako já si našel úseky kdy to bylo velmi zajímavé. Zamlouvá se mi forma, ve který je předmět veden – různí přednášející se zajímavými tématy.
Veľmi zaujímavý predmet so skvelými témami prednášok a úžasnými prednášajúcimi.
Za mě jeden z nejzajímavějších předmětů vůbec, probíraná témata byla aktuální a s odborníky na konkrétní problematiku, celkově velmi přínosné – mimo jiné i proto že nutí studenty víc myslet a méně memorovat.