V pondělí 23. 9. 2024 se do německého Wallenfelsu vydala skupina nadšených mladých ekologických vědců z Univerzity Karlovy (Česká republika), University Bayreuth (Německo) a dalších evropských výzkumných institucí. Po dobu jednoho týdne se společně účastnili Science School on Quantitative Ecology (bit.ly/SSoQE) - kurzu pořádaného společně vědeckými pracovníky Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR a Univerzity Bayreuth s cílem vybavit účastníky pokročilými kvantitativními dovednostmi nezbytnými pro moderní ekologický výzkum a podpořit česko-německou spolupráci.
Během pěti dnů se mladí vědci ponořili do široké škály témat, včetně species distribution modelling, vícerozměrných metod, ekologie společenstev, biogeografie, paleoekologie a makroevoluce. Praktická sezení o programování v R, práce s GitHubem a dalších postupech Open Science účastníkům zamotala hlavu, ale také zažehla jejich nadšení pro budoucí spolupráci ve vědě. Po vší té dřině nabídly ten správný odpočinek společné večeře a večery deskových her.
Na konci týdne se skupina rozloučila se smíchem, ale možná i slzička ukápla: Smutní, že inspirativní týden již skončil, ale šťastní, že se setkali s podobně smýšlejícími lidmi, s nimiž se časem opět rozhodně setkají.
Rádi bychom poděkovali všem účastníkům za jejich úžasné zapojení a našim sponzorům - Česko-bavorské vysokoškolské agentuře (BTHA) a Podpoře internacionalizace Univerzity Karlovy (POINT) - bez jejich podpory by se akce nemohla uskutečnit.