Bakala Foundation podpoří vědecké talenty programu Science na Univerzitě Karlově

Středa 9.10.2024

Nadace Bakala Foundation nově podpoří studenty mezioborového bakalářského programu Science, který už třetím rokem funguje mezi Přírodovědeckou a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. V rámci této spolupráce poskytne stipendia čtyřem studentům, z nichž každý obdrží finanční částku pokrývající roční školné. Unikátní program Science se vyučuje v angličtině, je určen pro výjimečně nadané studenty z celého světa a je jediným svého druhu v České republice.

Program Science se inspiroval západním vzdělávacím modelem, podle kterého se vyučuje například obor Natural Sciences na University of Cambridge. Spojuje tři klíčové přírodovědné disciplíny – biologii, chemii a fyziku, jež jsou pevně provázány s matematikou a informatikou. Unikátní multidisciplinární přístup studentům umožňuje rozvíjet hluboké znalosti a excelovat v řešení vědeckých výzev budoucnosti.
Svět se mění a my se snažíme připravovat úspěšné vědce, kteří budou odpovídat na nové výzvy dneška. Cílem našeho programu je udělat v Praze malou českou Cambridge,“ líčí nemalé ambice jeden z duchovních otců programu Science, významný imunolog a popularizátor vědy, profesor Jan Černý.

Jeden z duchovních otců programu Science, významný imunulog a popularizátor vědy profesor Jan Černý

Science program nemá v Česku obdoby a je nám velkým potěšením, že můžeme podpořit hned 4 student*ky částkou 60 000 Kč pokrývající roční stipendium. Mezioborový přesah, který absolventi oboru získají, a na který se klade důraz na těch nejprestižnějších univerzitách světa, je i podle nás klíčem k úspěšnému uplatnění ve vědě,” popisuje Václav Pecha, ředitel nadace Bakala Foundation.

Vysokou kvalitu poskytnutého vzdělaní zajišťuje i omezená kapacita programu. Otevřen je maximálně pro 30 studentů ročně, aby byl zajištěn individuální přístup a vysoká kvalita výuky. Přestože jde o relativně nový program, již nyní vzbuzuje vysoký zájem u talentovaných studentů a vědeckých odborníků nejen v České republice, ale i v zahraničí. Absolventi mají široké možnosti uplatnění v akademickém i vědeckém prostředí po celém světě.Rodinnou nadaci manželů Bakalových a nový meziuniverzitní projekt nicméně pojí víc než jen společné hodnoty. Blízkým vědeckým kolegou jednoho ze zakladatelů prof. Černého je i uznávaný molekulární biolog Lukáš Čermák, který je jedním z předních odborníků rozhodujících o finálním výběru univerzitních stipendistů a stipendistek v nadačním programu Scholarship.

Více o programu na https://studyscience.eu/