Opatření děkana č. 14/2017
k celoživotnímu vzdělávání na PřF UK

Čl. I
Úvodní ustanovení

Toto opatření upravuje v souladu se zákonem č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, ve znění pozdějších předpisů, statutem Univerzity Karlovy a Řádem celoživotního vzdělávání Univerzity Karlovy bližší podmínky celoživotního vzdělávání na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Čl . II
Obecná ustanovení

1. Celoživotním vzděláváním (dále jen “CŽV”) se rozumí takové druhy vzdělávání, které doplňují, prohlubují, obnovují nebo rozšiřují vědomosti, dovednosti a kvalifikaci jeho účastníků a jsou poskytovány mimo rámec studijních programů.
  2. Účastník CŽV není studentem podle zákona o vysokých školách.
  3. CŽV je na Přírodovědecké fakultě UK koordinováno proděkanem, do jehož gesce CŽV spadá (dále jako “proděkan pro CŽV”).

Čl. III
Program celoživotního vzdělávání

1. Programy CŽV mohou být uskutečňovány v českém nebo jiném jazyce prezenční, distanční nebo kombinovanou formou a jsou zaměřeny:
    1. na výkon povolání,
    2. zájmově.
  2. Informace o programu CŽV jsou zveřejňovány v dostatečném předstihu způsobem k tomu obvyklým a uchazeč má mít možnost se předem s informacemi seznámit. Především se jedná o následující informace:
    • název programu,
    • garant programu
    • anotace,
    • podmínky přijetí,
    • termín přihlášení,
    • termín konání,
    • cena za program,
    • podmínky absolvování
  3. Program CŽV je založen v Evidenci programů celoživotního vzdělávání, která je součástí Studijního informačního systému UK. Požadavky na popis programu a jeho evidenci stanovuje opatření rektora.
  4. Garanta programu CŽV zpravidla určuje vedoucí pořádající katedry. Garantem může být hlavní přednášející nebo sám vedoucí pořádající katedry.
  5. Garant programu CŽV nese zodpovědnost za kvalitu výuky a ručí za dodržování podmínek organizace programu.
  6. Garant nového programu CŽV vyplní formulář „Vypsání nového programu CŽV“ (viz Příloha č. 1) a předloží jej prostřednictvím vedoucího pořádající katedry ke schválení na sekční vědeckou radu. Po schválení sekční vědeckou radou doručí garant programu formulář v tištěné podobě i elektronicky proděkanovi pro CŽV.

Čl. IV
Přijímání účastníků do programů CŽV

Zájemci jsou do programů CŽV přijímáni podle kapacitních možností programu a v souladu se zveřejněnými podmínkami přijímání do programu.

Čl. V
Poplatky

1. Programy mohou být poskytovány za úplatu nebo bezplatně. Výše úplaty je stanovena v dostatečném předstihu na základě kalkulace nákladů na výuku vynaložených.
  2. Zaplacení úplaty za program se prokazuje zpravidla nejpozději při zahájení programu. Úhrada platby je podmínkou pro vydání osvědčení o absolvování CŽV. Vydání osvědčení je bezplatné.
  3. Na základě písemné žádosti může být v odůvodněných případech poplatek snížen nebo prominut. Oprávněnost žádosti posuzuje garant programu CŽV a proděkan pro CŽV. Na snížení ani prominutí úplaty nemá účastník nárok.

Čl. VI
Podmínky pro vydání osvědčení o absolvování kurzu CŽV

1. Podmínkou absolvování programu je splnění podmínek stanovených pro úspěšné dokončení.
  2. O absolvování programu vydá fakulta absolventovi osvědčení o úspěšném absolvování programu CŽV podle náležitostí uvedených v opatření rektora.

Čl. VII
Univerzita třetího věku

1. Univerzita třetího věku (dále jen “U3V”) je zájmovým programem CŽV a je zpravidla určena zájemcům seniorům se středoškolským vzděláním ukončeným maturitní zkouškou.
  2. Podmínky přijímání zájemců, pravidla uskutečňování a organizace U3V je upravena opatřením rektora.
  3. Podmínkou pro úspěšné absolvování je, mimo podmínek vyhlášených garanty programu U3V, minimálně 50% účast v programu.
  4. Garant programu je povinen vést prezenční listiny (viz. příloha č. 2 „PREZENČNÍ LISTINA PROGRAMU U3V“) za každou přednášku podle přesně stanovených náležitostí:
    • název kurzu,
    • datum a hodina výuky,
    • místo výuky,
    • jméno a podpis vyučujícího,
    • jména a podpisy účastníků.
  5. Tyto prezenční listiny předá garant neprodleně po ukončení programu U3V referentovi CŽV.
  6. Jednotlivé programy U3V jsou vedeny také v informačním systému Asociace univerzit třetího věku.

Čl. VIII
Závěrečná ustanovení

1. Osobou odpovědnou za provádění tohoto opatření stanovuji referentku CŽV.
  2. Osobou odpovědnou za kontrolu dodržování tohoto opatření stanovuji proděkana pro CŽV.
  3. Toto opatření nabývá platnosti dnem vydání.
  4. Nedílnou součástí tohoto opatření je příloha č. 1 a příloha č. 2.
  5. Toto opatření nabývá účinností prvním dnem akademického roku 2017/2018.

V Praze dne 23.5.2017

prof. RNDr. Jiří Zima, CSc.
děkan fakulty

Opatření ve formátu PDF