E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Kanál RSS

L. Juřičková: Využití paleofaunistiky měkkýšů v zoogeografii
Rekonstrukce prostředí pomocí společenstev měkkýšů je zavedenou metodou a to především díky Vojenu Ložkovi. Díky jeho práci máme dnes největší databázi na světě, čítající přes 600 kvartérních nalezišť s měkkýší faunou, což vyvolává představu, že o měkkýší sukcesi a to zejména v holocénu, pro který máme nejvíc údajů, víme skoro vše. Pokud se ale podíváme na vývoj jednotlivých krajinných celků, můžeme spíše konstatovat, že obecné trendy se skládají z řady unikátních situací a že i na tak malém území, jako je bývalé Československo, nalezneme často velmi odlišné scénáře postglaciálního vývoje měkkýších společenstev. Máme-li pro jediný krajinný celek např. CHKO třeba kolem deseti holocenních sukcesí, můžeme si dovolit hodnotit různé nepravidelnosti, způsobené krajinnou mozaikou. Takovýto vhled do nedávného vývoje jedné skupiny organismů pak přináší nový vhled do různých zoogeografických problémů a učí nás, že přílišné zobecňování může zkreslit naše představy o realitě.
V. Treml: Klimatické rekonstrukce založené na letokruhových chronologiích
Letokruhové chronologie jsou nejdůležitějším archivem využívaným pro rekonstrukci klimatu v posledním miléniu. Spolu s rekonstrukcemi založenými na dokumentárních datech mají roční časového rozlišení. Příspěvek se bude zabývat tím, jak spolu oba typy rekonstrukcí korespondují a v čem je hlavní síla a naopak slabiny letokruhových rekonstrukcí.
Rudolphovy kvartérní semináře (ZS 2017/18), Benátská 2, B12
G. Kletetschka: Paměť stromu, který přežije katastrofu. Pozoruhodný výzkum o tunguské explozi.
Martin Hanel: Odhad vlivu klimatické změny na hydrologickou bilanci a extrémy
V rámci semináře katedry vystoupí Martin Hanel (Fakulta životního prostředí ČZU) s příspěvkem na téma: Odhad vlivu klimatické změny na hydrologickou bilanci a extrémy. Seminář katedry se uskuteční 2.11 od 14:00 v posluchárně Věž
Jiří Mašek získal se svojí bakalářskou prací 2. místo ve studentské soutěži bakalářských prací ČGS
Náš student Jiří Mašek získal v konkurenci 25 nejlepších bakalářských prací obhájených na různých geografických pracovištích v ČR výborné druhé místo v soutěži pořádané Českou geografickou společností. Jirka se ve své práci zabýval klimatickým signálem v letokruzích borovice lesní. K pěknému výsledku gratulujeme!
Habilitační přednáška Václava Tremla: Faktory ovlivňující posuny horní hranice lesa
Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku "Faktory ovlivňující posuny horní hranice lesa" v rámci habilitačního řízení Mgr. Václava Tremla, Ph.D., která se uskuteční dne 12.10.2017 od 9:00 v posluchárně Pravá rýsovna, 3. patro, PřF UK, Albertov 6, Praha 2.
Mezi nově jmenovanými profesory jsou i dva z naší katedry
Jakub Langhammer a Vít Vilímek byli společně s 82 kolegy z dalších vysokých škol v České republice prezidentem republiky jmenováni profesory. Gratulujeme!
Habilitační přednáška Zbyňka Engela: Horské zalednění jako indikátor změn přírodního prostředí v kvartéru
Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku "Horské zalednění jako indikátor změn přírodního prostředí v kvartéru" v rámci habilitačního řízení RNDr. Zbyňka Engela, Ph.D., která se uskuteční dne 11. 5. 2017 od 9:30 v posluchárně Pravé rýsovně, 3. patro, PřF UK, Albertov 6, Praha 2.
Abdelkarim Daoud: Současné společenské dění v Severní Africe a její příroda
Zveme vás na přednášku a besedu s Abdelkarimem Daoudem na téma "Současné společenské dění v Severní Africe a její příroda". Přednáška se uskuteční 11. dubna 2017 od 17:15 v LR
Otevíráme nové studijní obory zaměřené na vodu
Chcete se více dozvědět o vodě a jejím koloběhu v přírodě? Otevíráme nový bakalářský studijní obor "Povrchová a podzemní voda" a nový magisterský studijní obor "Hydrologie a hydrogeologie".
Reakreditace oboru Fyzická geografie a geoekologie
Reakreditovali jsme nejúspěšnější fyzickogeografický obor v České republice, který absolvovalo přes 600 posluchačů. Do příštího akademického roku 2017/2018 vstupuje obor fyzická geografie a geoekologie s inovovaným obsahem, který nabízí široké uplatnění.
Jaroslav Kadlec: Rekonstrukce vývoje krasových údolí N. Tater na základě datování jeskynních sedimentů
V rámci semináře katedry vystoupí Jaroslav Kadlec (Geofyzikální ústav AV ČR) s přednáškou na téma Rekonstrukce vývoje krasových údolí Nízkých Tater na základě paleomagnetického a radiometrického datování jeskynních sedimentů. Přednáška se bude konat dne 6.4.2017 od 14:50 v posluchárně Věž.
Jan Kropáček: Glaciologický a hydrologický výzkum na Tibetské náhorní plošině prostředky DPZ
V rámci semináře katedry vystoupí Jan Kropáček (Fakulta životního prostředí, ČZU) s přednáškou na téma Glaciologický a hydrologický výzkum na Tibetské náhorní plošině prostředky DPZ. Přednáška se bude konat dne 23.3.2017 od 14:50 v posluchárně Věž.
Herman Häusler: Remote-sensing based analysis of the 1996 surge of Northern Inylchek Glacier, central Tien Shan, Kyrgyzstan
V rámci semináře katedry vystoupí Herman Häusler (University of Vienna, Faculty of Earth Sciences): Remote-sensing based analysis of the 1996 surge of Northern Inylchek Glacier, central Tien Shan, Kyrgyzstan. Přednáška se bude konat dne 16.3.2017 od 14:50 v posluchárně Věž.
Mezinárodní terénní cvičení z FG Vogézy (Francie)
Terénní cvičení z fyzické geografie (MZ330T01) ve spolupráci s Univerzitou ve Štrasburku. Během terénního cvičení si nejen prohloubíte jazykové znalosti při práci v terénu ve smíšených skupinách českých a francouzských studentů, ale i navštívíte významná místa v okolní přírodě a městech v rámci exkurzí.
Radan Huth: Jak správně publikovat - rady a postřehy editora
V rámci semináře katedry vystoupí Radan Huth (PřF UK a UFA AV ČR) s přednáškou na téma: Jak správně publikovat - rady a postřehy editora. Přednáška se bude konat dne 9.3.2017 od 14:50 v posluchárně Věž.
Nová kniha: Praktikum morfometrických analýz reliéfu
Právě vyšla v nakladatelství Karolinum nová učebnice pro studenty „Praktikum morfometrických analýz reliéfuˮ
Reginald Hermanns: When does progressive rock slope failure starts?
V rámci semináře katedry vystoupí Reginald Hermanns (Norská geologická služba) s přednáškou na téma: When does progressive rock slope failure starts? Přednáška se bude konat dne 16.2.2017 od 10:00 v posluchárně Věž.
Martin Margold: Dynamika ústupu zalednění v Severní Americe na konci poslední doby ledové
Zveme vás na přednášku Martina Margolda, absolventa naší katedry, na téma: Dynamika ústupu zalednění v Severní Americe na konci poslední doby ledové. Přednáška se uskuteční 5.1.2017 v 16:00 na Geofyzikálním ústavu AV ČR. Více informací v přiložené pozvánce.
Jiří Pavlásek: Využití dešťového simulátoru při studiu reakce sněhové pokrývky na dešťové srážky
V rámci semináře katedry vystoupí Jiří Pavlásek (Fakulta životního prostředí ČZU) s přednáškou na téma: Využití dešťového simulátoru při studiu reakce sněhové pokrývky na dešťové srážky. Přednáška se bude konat dne 1.12.2016 od 14:00 v posluchárně Věž.

Akce dokumentů