E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Kanál RSS

Den otevřených dveří Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, v. v. i.
K Světovému dni životního prostředí a pod záštitou ministra životního prostředí Richarda Brabce se v úterý 5. 6. 2018 od 10:00 do 18:00 koná Den otevřených dveří Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, v. v. i.
P. Kuneš: Paleoekologická perspektiva kolonizace oceánických ostrovů – lekce pro ochranu přírody
Radan Huth: Vlivy proměnlivosti sluneční aktivity na cirkulaci atmosféry
Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku "Vlivy proměnlivosti sluneční aktivity na cirkulaci atmosféry" v rámci habilitačního řízení RNDr. Radana Hutha, DrSc., která se uskuteční dne 10. května 2018 od 9:00 v posluchárně Pravé rýsovně, 3. patro, PřF UK, Albertov 6, Praha 2.
D. Vondrák: O jezerních sedimentech, jejich zvířeně a jedné sopce aneb Kvartérní paleozoologie vodních bezobratlých v ČR a její současná témata
Kurt Emde: Water and material dynamic in viticultural areas - Impact on the environment, a long term study
V rámci semináře katedry vystoupí Kurt Emde (University of Mainz) s příspěvkem na téma: Water and material dynamic in viticultural areas - Impact on the environment, a long term study. Seminář katedry se uskuteční 10.5 od 14:50 v posluchárně Věž.
P. Kalenda, V. Procházka: Uchování a přeměny sluneční energie v zemské kůře
Měření deformací pod zemí ukázala, že i když se teplotní změny na povrchu projevují jen do hloubek prvních desítek metrů (pro roční cyklus), mechanické napětí vyvolané střídáním teplot zasahuje do mnohem větších hloubek, podle matematických modelů jistě přes 10 km. Díky ne zcela vratným deformacím se tak může sluneční energie akumulovat v celé kontinentální kůře, což vysvětluje opožděnou reakci klimatu na změny sluneční aktivity (ale také přispívá k objasnění dalších otázek, jako je prokázaný vliv klimatických cyklů vztahy na „vnitřní“ geologické pochody). Sluneční aktivita vysvětluje změny teplot za posledních více než 1000 let z 85 %. Na základě modelů vývoje budoucí sluneční aktivity je tak možno odhadnout i vývoj klimatu do roku 2100.
Prof. Bohumír Janský v pořadu Fokus Václava Moravce
Kdy se lidstvo ocitne na suchu? Čekají svět boje o vodu? Jak s vodou zacházíme a jak si jí vážíme? Přímý přenos ze Staré čistírny odpadních vod v Praze – Bubenči. Pozvání přijali mimo jiné hydrolog Bohumír Janský, dálková plavkyně Yvetta Hlaváčová Tulip, oceánolog Zdeněk Kukal, klimatolog Alexander Ač nebo egyptolog Miroslav Bárta.
J. Kadlec: Vybrané metody datování kvartérních materiálů – možnosti a rizika
Kvartérní procesy lze časově zařadit pomocí celého spetra datovacích metod. Kromě datování na základě paleontologického nebo archeologického obsahu, jsou u nás nejčastěji využívány radiometrické metody, dendrochronologie a datování stratigrafických markrů. S každou metodou jsou spojeny její limity a možné komplikace, s nimiž je nutné počítat. V přednášce budou stručně vysvětleny principy a uvedeny příklady metod, s jejichž použitím má autor zkušenosti (14C, 230Th/234U, 10Be, 26Al, 210Pb, 137Cs, OSL, dendrochronologie, paleomagnetizmus, tefrochronologie).
Martin Margold: Ústup západního okraje Laurentinského ledovcového štítu
V rámci semináře katedry vystoupí Martin Margold s příspěvkem na téma: Ústup západního okraje Laurentinského ledovcového štítu. Seminář katedry se uskuteční 12.4 od 14:50 v posluchárně Věž.
Radan Huth: Metody určování statistické významnosti klimatických trendů v ploše
V rámci semináře katedry vystoupí Radan Huth s příspěvkem na téma: Metody určování statistické významnosti klimatických trendů v ploše. Seminář katedry se uskuteční 15.3 od 14:50 v posluchárně Věž.
Roman Křivánek: Důsledky orby a eroze ve výsledcích geofyzikálních měření
V rámci semináře katedry vystoupí Roman Křivánek (Archeologický ústav AV ČR) s příspěvkem na téma: Důsledky orby a eroze ve výsledcích geofyzikálních měření. Seminář katedry se uskuteční 29.3 od 14:50 v posluchárně Věž.
V. Cílek: Žulové krajiny a jejich pravidla
Větší část plochy ČR tvoří „žuly, ruly a migmatity“. Vytvářejí nenápadné, zdánlivě chudé, ale často harmonické krajiny tradičně tvořené výhony, úhory, drahami, průhony, kamennými stády a možná i inselbergy, tafoni a tory. Povídat si budeme o tom, zda žuly vytvářejí základ určitého krajinného fenoménu, a co je pro něj typické. Bude se jednat o chválu průměrné krajiny.
Nabídka exkurze - Mořská a suchozemská fauna Středomoří
Nabídka unikátní studentské odborné exkurzi Mořská a suchozemská fauna Středomoří, kterou pořádá 1-15.6 na poloostrově Pelješac prof. Petrusek z katedry Ekologie. Exkurze nabízí atraktivní odborný obsah spojený s aktivním potápěním/šnorchlováním při poznávání mořské fauny. Přihlášky na exkurzi do 14.3 - bližší informace na přiloženém letáčku.
V. Ložek: Lužická katastrofa
Počátky objevu tajemství pískovcových převisů s bohatou faunou měkkýšů klimatického optima holocénu spadají do doby před téměř sedmdesáti lety. Po čtyřiceti letech započal výzkum pískovcových převisů nanovo, aby vyvrcholil v současnosti. Co skrývá toto unikátní fosiliferní prostředí? O historických souvislostech i současných interpretacích promluví jediný žijící pamětník celé pískovcové kauzy, někdy nazývané lužická katastrofa.
Lukáš Vlček: Retence vody v půdách horských oblastí na příkladu Šumavy
Zveme Vás na obhajobu disertační práce Lukáše Vlčka s názvem "Retence vody v půdách horských oblastí na příkladu Šumavy". Obhajoba se uskuteční dne 9.1.2018 v 10:30 v posluchárně Věž.
Využití technik DPZ ve fyzické geografii
Zveme Vás na seminář s názvem "Využití technik DPZ ve fyzické geografii" konaný dne 4.1.2018 od 13 hod v posluchárně Pravá Rýsovna. Více informací v přiložené pozvánce.
Zbyněk Engel: Současné změny zalednění v oblasti Antarktického poloostrova
V rámci semináře katedry vystoupí Zbyněk Engel s příspěvkem na téma: Současné změny zalednění v oblasti Antarktického poloostrova. Seminář katedry se uskuteční 14.12 od 14:00 v posluchárně Věž.
M. Křížek: Mráz - nejlepší děda aneb kryogenní fenomén u nás
Vznik, výskyt, aktivita
J. Hošek: Kdo je tady ředitel?
Vliv klimatických oscilací nejmladšího kvartéru na půdně-vegetační vývoj a erozně-sedimentační dynamiku
David Storch: Geometrické základy biogeografických zákonitostí
V rámci semináře katedry vystoupí David Storch (Centrum pro teoretická studia UK & Přf UK) s příspěvkem na téma: Geometrické základy biogeografických zákonitostí. Seminář katedry se uskuteční 30.11 od 14:00 v posluchárně Věž.

Akce dokumentů