E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS

Kanál RSS

Geografie na UK opět boduje v mezinárodním žebříčku!
Letošní celosvětový žebříček QS World University Rankings by Subject zahrnuje celkem 46 vědních oborů, z toho 38, které jsou pěstovány na Univerzitě Karlově. Náročná kritéria hodnocení univerzita splnila ve 37 případech, z toho mezi nejlepšími světovými pracovišti se umístila v 19 oborech, oproti 15 v loňském roce. Již několik let po sobě dosahuje v tomto srovnání nejlepšího umístění obor geografie.
Vynikající studenti Univerzity Karlovy obdrželi ceny rektora. Bodovali i zástupci naší fakulty
Miroslav Soroka, Michal Jakl, Lenka Havelková, Jan Baťka. To jsou jména studentů naší fakulty (přičemž poslední tři z Geografické sekce), kteří se stali laureáty Cen rektora UK. Ty jsou udělovány vynikajícím studentům bakalářského nebo magisterského studijního programu, kteří dosáhli mimořádných výsledků ve vědecké, výzkumné, sportovní nebo kulturní činnosti. Gratulujeme!
Hledáme dobrovolníky pro Americký semestr 2017
Blíží se již 24. ročník Amerického semestru... nechcete pomoci?
FOND MOBILITY
Informace ohledně termínů Fondu mobility na Geografické sekci PřF UK.
Analýza kartografických zobrazení starých map
Staré mapy patří ke kulturnímu dědictví, představují důležitý zdroj informací o území. Automatizovaná detekce kartografického zobrazení umožňuje provést geometrickou rekonstrukci mapy, zpřesnit její goereferenci, či analyzovat přesnost zákresu jednotlivých obsahových prvků na mapě. Doposud se tento typ analýzy prováděl pouze vizuálním odhadem parametrů.
Urban Dynamics and Neighbourhood Change in Cities after Transition
Monotematické číslo Sociologického časopisu, sdružující převážně empiricky orientované příspěvky, které hodnotí proměny vybraných měst zemí střední a východní Evropy v posledních desetiletích. Na čísle se podílelo hned několik pracovníků Geografické sekce PřF UK.
Vyšlo třetí číslo časopisu Geografické rozhledy
Třetí číslo Geografických rozhledů nabízí témata zabývající se měřením v geografii. Články ukazují vybrané jevy a veličiny, které můžeme v geografii měřit a následně vyhodnocovat. Jsou zaměřeny na ukázky analýzy reliéfu, dozvíme se, jakým způsobem jsou minulé klimatické změny archivovány v zemské kůře. Věříme, že se vám bude číslo líbit a naleznete v něm řadu inspirací, které půjdou využít ve výuce.
Reginald Hermanns: When does progressive rock slope failure starts?
V rámci semináře katedry vystoupí Reginald Hermanns (Norská geologická služba) s přednáškou na téma: When does progressive rock slope failure starts? Přednáška se bude konat dne 16.2.2017 od 10:00 v posluchárně Věž.
Eastern Regional Congress 2017
Studenti geografie a členové EGEA (European Geography Association) letos na jaře pořádají mezinárodní studentský kongres.
Den otevřených dveří PřF UK 2017
Také Geografická sekce PřF UK se zúčastnila Dne otevřených dveří ve čtvrtek 19. ledna 2017. Zájemci o studium geografických oborů tak měli možnost se dozvědět užitečné informace a prohlédnout si prostory nejenom Geografické sekce.
Seminář GIS Roll-out 2017
Pozvánka na seminář GIS Roll-out 2017, který organizuje PřF UK společně s firmou ArcData Praha. Seminář se uskuteční dne 16. 1. 2017 (10.00–15.00 hod.). Pro registrované je vstup zdarma.
Venkov 2017
Pozvánka na 10. ročník diskuzního semináře.
Geografická sekce má dva nové profesory
Doc. RNDr. Dagmar Dzúrová, CSc. a doc. RNDr. Dušan Drbohlav, CSc. Tito dva zástupci naší fakulty byli v pondělí spolu s dalšími 50 kolegy z Univerzity Karlovy a dalších českých univerzity účastníky slavnostního aktu v Karolinu, během něhož získali z rukou ministryně Kateřiny Valachové dekret o jmenování profesorem. Gratulujeme!
Vyšlo druhé číslo časopisu Geografické rozhledy
Na začátku prosince vyšlo druhé číslo 26. ročníku Geografických rozhledů - odborně-popularizačního časopisu zaměřeného na geografické a environmentální vzdělávání vydávaného pod hlavičkou České geografické společnosti. Časopis je vhodným zdrojem či doplňkem informací pro učitele a studenty geografie a příbuzných disciplín, stejně tak i pro veřejnost mající zájem o současný geografický výzkum či zajímavá témata v oboru. Aktuální číslo je tematicky zaměřené na přírodní cykly.
Výsledky 1. ročníku soutěže nejlepší o nejlepší kvalifikační práci v oboru Demografie
7. prosince 2016 byly vyhlášeny výsledky prvního ročníku soutěže České demografické společnosti o nejlepší kvalifikační práci v oboru Demografie... Mezi nejlepšími pracemi se umístila bakalářská, diplomová i dizertační práce, všechny obhájené na Katedře demografie a geodemografie PřF UK v Praze.
Dny geografie 2016 zaujaly média
Dny geografie, které probíhaly mezi 21. - 25. 11. i na naší fakultě, zaujaly řadu médií včetně České televize. Organizátoři akce hovořili v médiích nejen o akci samotné, ale o geografických tématech obecně.
Dny geografie 2016
V týdnu od 21. listopadu 2016 proběhnou na Albertově Dny geografie 2016, které v letošním roce mají bohatý program s celou řadou zajímavých přednášek a doprovodných akcí.
Možnosti rekonstrukce historických přírodních ohrožení pomocí dokumentárních dat
Habilitační přednáška dr. Pavla Rašky z Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem.
První snímek Země pořízený z vesmíru vznikl před 70 lety
Vůbec první fotografie Země, pořízená z vesmíru, je stará 70 let a vyfotila ji 24. října 1946 raketa V-2. RNDr. Přemysl Štych, Ph.D. hostem zpravodajského pořadu Studio 6 na ČT24.
Mohou vedra a nedostatek vody způsobit další migrační vlny?
Rozhovor s dr. Stojanovem z KSGRR PřF UK

Akce dokumentů