65. Fluorescenční noci na téma Láska

Lásko, milá lásko, kde ťa lidé berú… Nadšenci do biologie a přírodních věd třeba na Fluorescenční noci! Právě téma Láska provázelo prodlouženou FN proběhnuvší 5. až 8. května.

V pátek jsme tradičně zasedli do poslucháren a tentokrát si vyslechli zajímavosti od prof. Ivana Čepičky o lásce protist a o genetických úchylnostech živočichů v podání Míši Mikáta.

Sobota se nesla ve jménu praktik. Instruování Kačkou Bezányiovou jsme nahlédli savcům do srdcí a pod vedením doc. Vladimíra Krylova jsme zkoumali savčí buňky spojené s láskou fyzickou – dozvěděli jsme se leccos o oocytech a pod optickými a fluorescenčními mikroskopy pak zkoumali kančí spermie. Jelikož je krásný máj, odpoledne se nadšenci ještě vydali explorovat fakultní botanickou zahradu.

V neděli jsme si užili exkurzi. Z Hněvic jsme došli na Bílé stráně nad Štětím a po cestě jsme v zájmu explorace ukořistili kus ochmetu. Na Bílých stráních jsme pozorovali rozlehlou papírnu a z objektů biologických na příklad vstavač vojenský, koulenku prodlouženou, pískorypky nebo teplomily. Ňuf! U Labe se pak účastníci ve hře proměnili v pijavenky toužící po lásce a stále doufající v návrat pijavenčích samců. Bylo tedy potřeba se vybavit znaky přitažlivými pro pijavenčáky, ale zároveň uspět v přírodním výběru. Po exkursi jsme se posilnili večeří a následně explorovali a exprimovali na fakultě.

Poslední den jsme opět věnovali přednáškám. Od Petra Veselého jsme se dozvěděli, co dělají ptáci v soukromí, Evča Matoušková nám vyprávěla o opylování a jako poslední bod programu jsme hltali výklad prof. Jamese Pfause na téma Neurobiology of Sexual Behavior. Unavení, avšak plní dojmů netradičně čtyřdenní explorace a exprimace jsme se vrátili do svých domovů.

Publikováno: Středa 24.05.2023 13:15