Drobní pěvci stárnou podobně jako lidé| doc. RNDr. Michal Vinkler, Ph.D.| Mgr. Martin Těšický

hobby.idnes.cz|18.1.2022
Drobní pěvci z krmítek stárnou jako my, klesá jim imunita i testosteron

Dlouho se předpokládalo, že drobní ptáci mají kvůli celé řadě nepřátel tak vysokou úmrtnost, že prakticky nestihnou zestárnout. Dvě nové české studie, které vznikly pod vedením Michala Vinklera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, však ukazují, že i běžné sýkory koňadry stárnou podobně jako lidé.

21.stol.cz|17. 1. 2022
Výzkum českých vědců: Drobní pěvci stárnou obdobně jako lidé

(...)
Dvě nové studie publikované v mezinárodních časopisech Experimental Gerontology a Oecologia pod vedením doc. Michala Vinklera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy však ukazují, že i přesto např. i běžné sýkory koňadry (Parus major) podobně jako lidé stárnou. Práce dokládají, že u nich dochází s věkem k poklesu celé řady fyziologických funkcí a nárůstu oxidačního poškození organismu.

ceskavedadosveta.cz|14.1.2022
Český výzkum se zaměřil na život drobných ptáků. Stárnou podobně jako lidé.

(....)
Drobní ptáce by tedy mohli sloužit jako výhodný biomedicínský model pro studium dlouhověkosti, o jejich stárnutí toho věda ale moc  neví - především proto, že se obecně předpokládalo, že volně žijící druhy stárnout neumí.

ČT24|Věda|12.1. 2022
Drobní ptáci stárnou podobně jako lidé, ukázal český výzkum

(...)
Dvě nové studie publikované v mezinárodních časopisech Experimental Gerontology a Oecologia pod vedením Michala Vinklera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy však ukazují, že i přesto například i běžné sýkory koňadry podobně jako lidé stárnou. Práce dokládají, že u nich dochází s věkem k poklesu celé řady fyziologických funkcí a nárůstu oxidačního poškození organismu.

enviweb.cz|12. 1. 2022
Drobní pěvci stárnou obdobně jako lidé, ukázal téměř desetiletý výzkum českých vědců
(...)
Na mezioborovém výzkumu, který trval bezmála deset let, se podíleli výzkumníc z Přírodovědecké fakulty a  z dalších českých akademických pracovišť: z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, České zemědělské univerzity a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

ekolist.cz|12.1.2022

(...)
Čeští výzkumníci dlouhodobě sledovali mezi lety 2012 a 2018 populaci volně žijící sýkory koňadry hnízdící v budkách v Ďáblickém a Čimickém hájí v Praze. Opakovaně odebrat potřebné vzorky se podařilo z celkového počtu 886 odchycených ptáků u 54 jedinců, což dokládá náročnost výzkumu a také vysvětluje, proč podobný výzkum doposud nebyl uskutečněn.

Sciencemag.cz|11. 1. 2022
Drobní pěvci stárnou podobně jako lidé.

O drobných ptácích se dlouho soudilo, že mají v důsledku predace tak vysokou úmrtnost, že prakticky „nemají čas“ zestárnout. Dvě nové studie publikované v mezinárodních časopisech Experimental Gerontology a Oecologia pod vedením doc. Michala Vinklera z Přírodovědecké fakulty UK však ukazují, že i přesto např. i běžné sýkory koňadry (Parus major) podobně jako lidé stárnou.

Publikováno: Čtvrtek 13.01.2022 15:00