E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowships (MSCA-PF)

MSCA-PF financují individuální projekty postdoktorských stáží (dlouhé 1-2 roky) spojené s mezinárodní mobilitou. Zde najdete základní informace o pravidlech, o podávání žádostí a odkazy na další užitečné informační zdroje.

To read all information on this page in English, switch to English version of this website.


Úvod – Typy projektů a další možnosti mobility – Interní pokyny – Užitečné odkazy 


MSCA-PF jsou nástupcem MSCA Individual Fellowships (MSCA-IF), které byly součástí programu Horizont 2020 (poslední výzva MSCA-IF byla v září 2020). MSCA-PF jsou součástí programu Horizont Evropa.

V rámci MSCA-PF grantu je financována výzkumná stáž (1-2 roky) spojená s mezinárodní mobilitou (výzkumník musí grant řešit na instituci v jiné zemi, než kde dosud pracoval nebo studoval). Výzkumník (fellow) musí být držitelem titulu PhD a od jeho získání mít maximálně 8 let praxe ve výzkumu na plný úvazek. Téma výzkumu není omezeno. Cílem je podpořit profesní růst výzkumníka. Hostitelská instituce může být z akademického i z neakademického sektoru. Uzávěrka se opakuje každý rok přibližně v polovině září. Nejčasnější možný začátek řešení projektu je přibližně od května následujícího roku, v praxi se projekty obvykle zahajují v září, necelý rok po podání žádosti.

MSCA-PF je zajímavou příležitostí pro:

  • výzkumníky, kteří chtějí vyjet na postdoktorskou stáž do zahraničí,
  • výzkumníky, kteří působili v zahraničí (alespoň 2 roky) a přijíždějí / vrací se do Česka,
  • výzkumníky, kteří nedávno přišli (nebo se vrátili) ze zahraničí,
  • vedoucí výzkumných týmů, kteří si chtějí přivést postdoka odkudkoli ze zahraničí.

Žadatel (fellow) musí splňovat následující podmínky:

  • K datu uzávěrky být držitelem titulu PhD (nemusí mít v držení diplom, ale musí mít za sebou úspěšnou obhajobu doktorské disertace).
  • K datu uzávěrky může mít maximálně 8 let pracovní zkušenosti ve výzkumu (na plný úvazek) od získání titulu PhD. 
    Nezapočítává se doba strávená mimo výzkum nebo doba, po kterou výzkumník přerušil kariéru například z důvodu rodičovské dovolené. Dále, pokud je fellow národnosti země EU nebo asociované k programu Horizont Evropa či bývalý dlouhodobý rezident a vrací se ze „třetí země“ (ani země EU ani asociovaná k programu) do Evropy, pak se nezapočítává doba strávená výzkumem ve „třetí zemi“.
  • V zemi, kde je projekt řešen (kde fellow absolvuje stáž), musí splňovat pravidlo mobility: V posledních 3 letech před uzávěrkou výzvy zde fellow provozoval svou hlavní aktivitu (pracoval nebo studoval) nejvýše 12 měsíců.
    Zemí, kde fellow „provozoval svou hlavní aktivitu“ se rozumí jak země, kde byl fyzicky přítomen (kde pracoval nebo studoval), tak země, ve které sídlí instituce, pro kterou pracoval nebo na které studoval.

Projektový návrh musí budoucí fellow připravovat v úzké spolupráci s potenciálním školitelem na hostitelské instituci. Návrhy projektů jsou podávány elektronicky prostřednictvím Funding & Tender Opportunities Portal. Formálně je předkladatelem projektu budoucí hostitelská instituce, na které má stáž probíhat – zpravidla prostřednictvím budoucího školitele (pouze v případě Global Postdoctoral Fellowships je předkladatelem „vysílající instituce“ v Evropě, viz níž).

V poslední výzvě MSCA-PF (2023) bylo podpořeno 1 249 projektů, úspěšnost byla 15.8%. (zdroj)

Novinka: Omezení opětovného podávání návrhů
Od roku 2022 již není možné znovu podat návrh projektu, který v předešlé výzvě získal nižší hodnocení než 70% (below threshold).

Školitelé! Chtěli byste si v budoucnosti přivést postdoka s MSCA-PF grantem? Zajímá vás, jak se liší dobrý MSCA-PF projekt od špatného? Zaregistrujte se do databáze expertů Evropské komise a staňte se hodnotitelem těchto projektů.

nahoru


Typy projektů a další možnosti mobility

European Postdoctoral Fellowships

  • Stáž dlouhá 12 až 24 měsíců na hostitelské instituci v zemi EU nebo asociované k programu Horizont Evropa.
  • Fellow musí v této zemi splňovat pravidlo mobility a může být jakékoli národnosti.

Global Postdoctoral Fellowships 

  • Stáž dlouhá 12 až 24 měsíců na hostitelské instituci ve „třetí zemi“ (ani země EU ani asociovaná k programu Horizont Evropa), kde fellow splňuje pravidlo mobility.
  • Po této vysílací (outgoing) fázi následuje povinná návratová (reintegration) fáze dlouhá 12 měsíců strávená na „vysílající instituci“ v zemi EU nebo asociované k programu (v této zemi fellow nemusí splňovat pravidlo mobility). Tato návratová fáze je součástí projektového návrhu a je v rámci projektu financována.
  • Na začátku projektu může fellow strávit až 3 měsíce na „vysílající instituci“.
  • Formálně je předkladatelem projektu „vysílající instituce“.
  • Fellow musí mít národnost země EU nebo asociované k programu nebo být v takové zemi dlouhodobým rezidentem.

Krátkodobé stáže – Secondments

  • Secondment je krátkodobá stáž (například několik měsíců) probíhající na jiné instituci než je hlavní hostitelská instituce a pod vedením jiného školitele. Takováto stáž nebo stáže mohou, ale nemusí, být součástí projektu MSCA-PF.
  • Secondment musí být naplánován již v projektovém návrhu a musí být přínosný jak pro vědeckou část projektu, tak pro osobní rozvoj výzkumníka.
  • Celková délka secondment(s) nesmí přesáhnout třetinu délky European Postdoctoral Fellowships, respektive vysílací (outgoing) fáze Global Postdoctoral Fellowship.
  • Novinka: Secondment může být realizován v jakékoli zemi. (V případě Global Postdoctoral Fellowship není povolen secondment ve „třetí zemi“ během návratové fáze projektu.)

Novinka:
Umístění v neakademickém sektoru – Placement in non-academic sector

  • V rámci MSCA-PF může být financováno dalších až 6 měsíců na konci projektu, pokud tuto dobu „navíc“ fellow stráví na instituci z neakademického sektoru.
  • Toto „umístění“ musí být naplánováno již v projektovém návrhu a musí být přínosné jak pro vědeckou část projektu, tak pro osobní rozvoj výzkumníka.
  • Instituce, kde toto umístění v neakademickém sektoru probíhá, musí být v zemi EU nebo asociované k programu Horizont Evropa.
  • Pro účely projektů Marie Skłodowska-Curie je za součást neakademického sektoru pokládána každá instituce, která není ani univerzita (či vysoká škola) ani výzkumná organizace. Kromě firem jsou tedy za neakademické instituce pokládána například i muzea, národní parky, nemocnice, nevládní neziskové organizace apod.

ERA Fellowships

  • ERA Fellowships jsou pokračováním Widening Fellowships, která byla součástí programu Horizont 2020.
  • Ty nejlepší MSCA-PF projekty připravené s hostitelskou institucí v jedné z tzv. Widening countries (například Česko), které v hodnocení „skončí těsně pod čarou“ (jsou velmi kvalitní, ale v MSCA rozpočtu již na ně nejsou finance) budou financovány z rozpočtu části Horizontu Evropa Widening Participation and Spreading Excellence.
  • V návrhu projektu MSCA-PF fellow v administrativní části zaškrtne, že pokud projekt nebude vybrán k financování z MSCA rozpočtu, chce se ucházet o ERA Fellowship.
  • Poté, když je uzavřené hodnocení MSCA-PF výzvy a je určeno, které projekty jsou a které nejsou vybrané k financování, se neúspěšné MSCA-PF projekty, které splňují podmínky ERA Fellowships, do této výzvy automaticky přesunou. (Výzva ERA Fellowships využije hodnocení, které projekt získal v MSCA-PF výzvě.)

nahoru


Interní pokyny pro Přírodovědeckou fakultu

Kontaktní osoby pro MSCA-PF granty na Přírodovědecké fakultě:
Ludmila SoučkováMartina Holíková a Tomáš Palatý.
Pokud máte jakékoli dotazy ohledně MSCA-PF grantů, prosím, neváhejte se na nás obrátit.

Prosím, sledujte Grantové aktuality, kde jsou zveřejňovány aktuální pokyny a interní uzávěrky.

Chcete řešit MSCA-PF projekt na Přírodovědecké fakultě?

  • Výzkumník (fellow) se musí nejprve zkontaktovat a domluvit se svým potenciálním „školitelem“ na Přírodovědecké fakultě. (Viz například seznam výzkumných týmů – i když tento seznam není vždy zcela aktuální.)
  • Poté je třeba, aby tento školitel oslovil Oddělení projektového řízení (viz kontaktní osoby výše) a zkontaktoval nás s žadatelem. Čím dříve nás kontaktujete, tím smysluplnější podporu Vám budeme moci při přípravě projektu poskytnout. (S uzávěrkou v září je dobré s námi navázat kontakt nejpozději cca v červnu.)
  • Podle Opatření Rektora č. 21/2021 musí být každý MSCA-PF návrh podávaný s Univerzitou Karlovou jako hostitelskou institucí nahlášen rektorátu nejpozději 1. srpna, proto prosím včas kontaktujte Oddělení projektového řízení (Ludmila Součková, ludmila.souckova@natur.cuni.cz), abychom tuto povinnost splnili.
  • Nejpozději 2 týdny před uzávěrkou prosím zašlete předběžnou verzi kompletního návrhu projektu na ludmila.souckova@natur.cuni.cz k zaslání na rektorát.
  • Při podávání projektového návrhu prostřednictvím Funding & Tender Opportunities Portal 
    prosím uvádějte:
    ► Organisation: UNIVERZITA KARLOVA, PIC: 999923434
    ► Short name: CU
    ► Contact Person
    :  Tomáš Palatý, tomas.palaty@natur.cuni.cz
                                       Ludmila Součková, ludmila.souckova@natur.cuni.cz
                                       Martina Holíková, martina.holikova@natur.cuni.cz
                                       Ondřej Daniel, ondrej.daniel@gmail.com

Chcete s pomocí MSCA-PF grantu vyjet do zahraničí?

Pokud aktuálně pracujete nebo studujete na Přírodovědecké fakultě a plánujete podat návrh MSCA-PF projektu, který by byl řešen na zahraniční instituci, doporučujeme také kontaktovat Oddělení projektového řízení (viz kontaktní osoby výše) a v rámci našich kapacitních možností Vám rádi pomůžeme při přípravě projektu – čím dříve nás kontaktujete, tím smysluplnější podporu Vám budeme moci poskytnout.

nahoru


Užitečné odkazy


Fakultní stránky o programu Horizont Evropa.

nahoru


Našli jste chybu? Prosím, prosím, prosím, dejte mi o tom vědět na ludmila.souckova@natur.cuni.cz.

Poslední úprava 2. 5. 2024.

Akce dokumentů