E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



ERC Synergy Grants 2025: vyhlášená výzva a interní pokyny

Evropská výzkumná rada – European Research Council (ERC) vyhlásila výzvu k předkládání návrhů projektů ERC Synergy Grants (ERC SyG). Tyto granty jsou určeny pro multidisciplinární projekty 2–4 vědců (Principal Investigators, PIs) a jejich výzkumných týmů. Projekty musí demonstrovat, že synergie mezi zapojenými vědci a jejich obory je pro projekt klíčová a slibuje dosažení průlomových objevů, které by nebyly možné, pokud by zapojení vědci pracovali samostatně. Uzávěrka je 6. 11. 2024.

12. 9. 2024 pořádá ERC Executive Agency webinář k aktuálně vyhlášeným výzvám ERC.
Stránka akce a odkaz pro sledování (registrace patrně nebude nutná).

Vzhledem k časové náročnosti přípravy kvalitní ERC žádosti, by žadatelé o ERC Synergy granty v této výzvě měli již na své žádosti intenzivně pracovat – a být již v kontaktu s Oddělením projektového řízení. Pokud s námi ještě v kontaktu nejste a o podání žádosti uvažujete, kontaktujte prosím ihned Oddělení projektového řízení (Ludmila Součková, ludmila.souckova@natur.cuni.cz).

Kontaktujte nás prosím, i pokud plánujete nebo zvažujete podání ERC projektového návrhu v delším časovém horizontu (např. 1–2 roky), abyste mohli plně využít podporu, která se žadatelům o ERC granty nabízí.
O ERC na stránkách Přírodovědecké fakulty – včetně informací o podpoře nabízené (potenciálním) žadatelům.


Interní pokyny pro Přírodovědeckou fakultu

POZOR, podle Opatření rektora č. 9/2023 musí do jednoho měsíce před uzávěrkou,
tedy do 6. 10. 2024:

  1. Dojít k dohodě mezi žadatelem (PI z Univerzity Karlovy), příslušným pracovištěm a vedením fakulty o tom, za jakých podmínek bude projekt řešen, pokud v ERC soutěži uspěje, a tato dohoda musí být schválena Kolegiem děkana.
  2. Základní údaje o projektu a předběžná verze částí projektu, za které je zodpovědný PI z Univerzity Karlovy, musí být zaslány na rektorát, a to prostřednictvím projektového oddělení fakulty. Předpokládá se, že půjde o předběžnou verzi projektového návrhu, na které budou žadatelé po zbývající měsíc ještě intenzivně pracovat – nicméně už z předběžné verze musí být zřejmé, že půjde o návrh kvalitní.

Bez splnění těchto podmínek rektorát nevystaví povinnou přílohu žádosti
Commitment of the Host Institution.

Prosíme výzkumníky z Přírodovědecké fakulty, kteří plánují podat projektový návrh do aktuální výzvy, aby:

  1. Do 16. 9. 2024 zaslali (na ludmila.souckova@natur.cuni.cz) základní informace o projektu (předběžný akronym a název, draft abstraktu, jména a hostitelské instituce ostatních PIs), aktuální verzi CV a Track record PI z Univerzity Karlovy a ideálně i torzo Extended Synopsis. Na základě těchto podkladů Kolegium děkana posoudí a potvrdí, že podporuje podání tohoto konkrétního projektového návrhu.
  2. Zajistili, aby do 26. 9. 2024 vedoucí katedry/ústavu a vedoucí sekce, kde má být projekt řešen, napsali e-mailem (na ludmila.souckova@natur.cuni.cz), že s podáním tohoto konkrétního projektového návrhu souhlasí.
  3. Do 3. 10. 2024 zaslali (na ludmila.souckova@natur.cuni.cz) k zaslání na rektorát předběžnou verzi částí B1 i B2 návrhu projektu – nebo těch kusů těchto částí, které zpracovává PI z Univerzity Karlovy (podle toho, co je pro žadatele jednodušší).
  4. V projektovém návrhu,
    který je podáván elektronicky prostřednictvím Funding & Tenders Portal, uvedli:
    Your organisation: UNIVERZITA KARLOVA, PIC: 999923434, Short name: CU.
    Main Host Institution Contact: Tomáš Palatý, tomas.palaty@natur.cuni.cz.
    First name: Tomáš; Last name: Palatý; E-Mail: tomas.palaty@natur.cuni.cz; Position in org.: Horizon Europe officer;
    Department: Project Management Department; Street: Albertov 6; Town: Prague 2; Postcode: 128 00;

    Country: Czechia; Phone: +420 221951119
    Contact Person: Ludmila Součková, ludmila.souckova@natur.cuni.cz

    Contact Person: Martina Holíková, martina.holikova@natur.cuni.cz
    Contact Person: Adéla Jiroudková, adela.jiroudkova@ruk.cuni.cz

    Contact Person: Veronika Syrovátková, veronika.syrovatkova@ruk.cuni.cz

Vlastní projektový návrh podávají výzkumníci sami prostřednictvím Funding & Tenders Portal.

Pokud budete mít během přípravy projektu jakékoli dotazy, prosím, neváhejte se na nás obrátit
(na ludmila.souckova@natur.cuni.cz a tomas.palaty@natur.cuni.cz).


  • Výzva ERC SyG 2025 – základní informace, podmínky, rozhraní pro podání přihlášky.
    POZOR! V roce 2024 došlo ke změně struktury návrhu. Použijte aktuální templát!

    (Viz též „Shrnutí změn v roce 2025 a stále platných změn z roku 2024“ níže.)
  • ERC Work Programme 2025 – závazné základní informace o výzvách 2025 včetně ERC StG.
    žadatelům i zájemcům o ERC granty doporučujeme si tento dokument přečíst 
    (je stručný a přehledně strukturovaný a snadno v něm identifikujete ty části, které se Vás týkají).
  • Information for Applicants to the Synergy Grant call – podrobné instrukce k sepsání návrhu.
  • O ERC pro české zájemce – aktuality, informační akce, národní kontakt etc.
  • Databáze podpořených ERC projektů (lze třídit mj. podle typu grantu nebo hodnotícího panelu).

ERC podporuje výzkum směřující za hranice poznání v daném oboru (frontier research). Podporováni jsou individuální řešitelé (Principal Investigators, PIs) a jejich výzkumné týmy. Předpokládá se, že žadatelé o grant přijdou se zcela novou revoluční myšlenkou, jež není pouhým pokračováním jejich dřívějších úspěchů, s myšlenkou, která může výrazně ovlivnit daný obor, posunout jeho hranice či otevřít nové výzkumné perspektivy. Projekty nejsou nijak tematicky omezeny. ERC grant poskytuje svým držitelům finanční nezávislost s velkou mírou flexibility.

ERC SyG kladou důraz na vzájemné obohacování vědeckých oborů, včetně nekonvenčních přístupů a výzkumu na rozhraní zavedených disciplín. Financovaný výzkum by měl mít potenciál stát se vzorem v celosvětovém měřítku. Nemělo by jít „jen“ o klasický kolaborativní projekt nebo síť. Projekt předkládá společně malá skupina 2–4 PIs. PIs nemusí působit v různých zemích ani na různých institucích – podstatné je, aby působili v různých oborech. Každý z těchto PIs musí svým profilem odpovídat konkurenceschopnému žadateli o ERC StartingConsolidator, nebo Advanced grant v závislosti na fázi své kariéry.
Jeden ze zapojených PIs může působit v zemi, která NENÍ zemí EU ani asociovaná k programu Horizont Evropa – všichni ostatní PIs, včetně Corresponding Principal Investigator, musí projekt řešit v zemi EU nebo asociované k programu Horizont Evropa.

ERC SyG může být udělen až na 6 let s celkovým rozpočtem maximálně 10 milionů EUR (v odůvodněných případech lze získat další příspěvek až 4 miliony EUR na „dodatečné náklady“, například nákup přístrojů nebo rozsáhlý terénní výzkum.

ERC granty patří mezi nejprestižnější výzkumné granty v Evropě. Úspěšnost ve výzvě ERC SyG 2023 byla přibližně 9,4 % (zdroj).

Omezení opětovného podávání návrhů
PI zapojený do SyG projektového návrhu, který je v prvním kole hodnocení zařazen do „kategorie C“, se příští 2 roky nemůže jako PI znovu podílet na žádosti o SyG.

Shrnutí změn v roce 2025 a stále platných změn z roku 2024

  • Curriculum Vitae a Track record jsou sloučeny do jedné sekce s limitem 4 strany pro každého PI.
  • Každý PI má v části CV a Track record uvést až 10 vybraných výsledků svého výzkumu research outputs, e.g.: publications, articles deposited in a publicly available preprint server, books, book chapters, conference proceedings, data sets, software, patents, licenses, standards, start-up businesses… s důrazem na výsledky z nedávné doby. (Před rokem 2024 se uvádělo 5 nebo 10 vybraných publikací, podle fáze kariéry PI.)
  • Je kladen větší důraz na to, aby PI u svých jednotlivých výsledků věcně vysvětlili, v čem daný výsledek posunul jejich obor a jak ukazuje jejich schopnost úspěšně řešit navrhovaný projekt. (Naopak kvantitativní indikátory typu počtu publikací nebo citovanost by v hodnocení neměly hrát zásadní roli.)
    Viz též Evaluation of research proposals: the why and what of the ERC's recent changes (zdroj).
  • Sekce Funding ID (přehled grantů, o které PIs aktuálně žádají nebo které řeší) je nyní součástí Scientific Proposal (část B2) a hodnotitelé k ní tedy mají přístup až ve druhém kole hodnocení.
  • Došlo k drobným změnám otázek, z nichž jsou složena hodnotící kritéria, například v případě navrhovaného výzkumného projektu se hodnotí, zda výzkum „address important scientific challenges“ (namísto dřívějších „important challenges“).
  • Nově je součástí templátu excelová tabulka, ve které mají být popsány a zdůvodněny zdroje (resources) plánované pro jednotlivé PIs včetně úvazků (time commitment) a, pokud je to relevantní, zdůvodnění požadavků na financování „dodatečných nákladů“.

 

Aktualitu publikovala Ludmila Součková 11. 7. 2024.
Upraveno 12. 7. 2024 (doplněn odkaz na webinář 12. 9. 2024).

Nedozvěděli jste se, co jste potřebovali? Našli jste chybu? Prosím, napište nám o tom.

 

 

Publikováno: Čtvrtek 11.07.2024 17:15

Akce dokumentů

Kategorie: