E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



RSS - veřejné aktuality

Kanál RSS

Křest knihy Etologie: Mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce chování živočichů
Srdečně Vás zveme na křest knihy Marka Špinky, Jana Havlíčka, Ivety Štolhoferové a Daniela Frynty (eds.) Etologie: Mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce chování živočichů. Křest proběhne v prostorách amfiteátru na Albertovských stráních, v případě nepříznivého počasí v posluchárně Fotochemie ve čtvrtek 13.6. v 17.00.
Křest knihy Sex, plození, pohlaví
Srdečně Vás zveme na křest knihy Jany Švorcové, Zuzany Štěrbové, Jacquese Josepha, Jana Havlíčka, Petra Hampla a Elišky Fulínové (eds.) Sex, plození, pohlaví s několika poznámkami o genderu, který proběhne v Kampusu Hybernská v 17.00. Na místě bude možné zakoupit knihu s 30% slevou, tj. za 350 Kč (pouze hotovost).
Stipendijní pobyty v Mexiku
Pozvánka na přednášku Prof. Craiga Moritze
Zveme vás na přednášku Prof. Craiga Moritze s názvem „Species discovery and conservation across a tropical biome“.
Slavíme vítězství našeho studenta v celorepublikové soutěži GISáček 2024!
Velký úspěch zaznamenal náš student Josef Zátka se svou studentskou prací „Analýza dat o poloze vozidel MHD: případová studie pro Most a Litvínov“, když zvítězil v kategorii bakalářských prací v nejprestižnější geoinformační studentské soutěži GISáček.
Studium průmyslově významných materiálů "in silico"
Skupina pro modelování nanomateriálů doc. Grajciara a Dr. Hearda z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vyvíjí a aplikuje řadu výpočetních metod pro studium materiálů s významným průmyslovým potenciálem, a také stávajících průmyslově využívaných materiálů s cílem jejich optimalizace. Nedávno tato skupina vytvořila nový nástroj založený na strojovém učení, který umožňuje komplexní zkoumání těchto materiálů za provozních podmínek. Jejich výsledky byly publikovány v prestižním vědeckém časopise Nature Communications.
Albertov 6 a Hlavova 8 jsou mimo provoz!
Dne 29. května 2024 jsou z důvodu havárie vody v areálu Albertova budovy Albertov 6 a Hlavova 8 mimo provoz! O režimu zkoušek se dozvíte v této aktualitě.
Na naši fakultu míří tři prestižní Fulbrightova stipendia
Profesor Jiří Žák (Ústav geologie a paleontologie), Mgr. Kristýna Bubeníková (katedra zoologie) a dr. Kateřina Jandová (Ústav pro životní prostředí) se stali příjemci prestižního Fulbrightova stipendia pro školní rok 2024-2025. Gratulujeme!
Univerzita v Ljubljani: Letní kurzy 2024
Naše fakulta hostila mezinárodní konsorcium evropského MIRIA projektu
Mezinárodní konsorcium evropského MIRIA projektu, podpořeného evropským grantem Horizon, se konalo minulý měsíc na Přírodovědecké fakultě UK. Projektu se účastní výzkumné skupiny profesora Jiřího Mosingera a docenta Václava Tyrpekla z katedry anorganické chemie.
Pozvánka na habilitační přednášku RNDr. Jana Lenarta, Ph.D.
Přednáška „Geomorfologie rozsedlinových jeskyní a starých důlních děl“ v rámci habilitačního řízení RNDr. Jana Lenarta, Ph.D., se uskuteční dne 12. června 2024 od 12:00 v Pravé rýsovně.
Navázání spolupráce s American University of Iraq – Sulaimani (AUIS)
Ve dnech 29.-30.4. 2024 navštívili členové výzkumného týmu REGPOL z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje American University of Iraq – Sulaimani (AUIS). Prezidentovi university Bruce Walker Fergusonovi bylo předáno memorandum o spolupráci s naší fakultou.
Pozvánka na prezentaci - Biocentrum - Kampus Albertov
Srdečně vás zveme na prezentaci objektu Biocentra. Přijďte nahlédnout do interiéru objektu pomocí 3D vizualizace a podebatovat s vedením univerzity, architekty a dalšími odborníky o rozvoji Kampusu Albertov. Prezentace se koná ve čtvrtek 30. května 2024 v 19hod v CAMP za účasti rektorky UK prof. Kralíčkové a děkanů PřF UK, I. LF UK a MFF UK prof. Zimy, prof. Vokurky a doc. Rokyty. Prezentace bude rovněž vysílána živě.
Volba děkanky/děkana Přírodovědecké fakulty UK
Akademický senát PřF UK v souladu s Jednacím řádem ASF, čl. 18. vyhlásil volby kandidáta na funkci děkanky/děkana Přírodovědecké fakulty UK na období 2025-2029. Volba kandidáta děkana proběhne na mimořádném volebním zasedání akademického senátu dne 24.10.2024.
Pachový kód myší a jeho zpracování mozkem
Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo rozluštit „pachový kód“ myší. Na významné studii nedávno publikované v prestižním časopise eLife se podíleli i Pavel Stopka a Romana Stopková z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a výzkumného centra BIOCEV.
Kniha "Věda je odvaha" již brzy na knižním trhu
Odešli do světa. A uspěli tam. Posouvali hranice lidského vědění, doslova. V laboratořích, za obrazovkami počítačů nebo třeba na islandských ledovcích. Všude tam, kde jsou v našem poznání zatím bílá místa. Šestnáctka českých vědkyň a vědců, často původem z naší fakulty, vás vezme do svých životů. Jedná se o první knižní vykročení prostoru Bez frází mimo sportovní prostředí.
​​​Kniha Vojtěch​a Hladkého ​právě vyšla v nakladatelství Oxford University Press
Publikace "On the Gods and the World. Orpheus and the Presocratics in the Derveni Papyrus​" Vojtěcha Hladkého z katedry filosofie a dějin přírodních věd právě vyšla v prestižním nakladatelství Oxford University Press. Publikace zasazuje Papyrus Derveni do kontextu širšího dobového intelektuálního prostředí, což nám pomáhá lépe pochopit některé zvláštnosti tohoto asi 2400 let starého textu. Gratulujeme!
Sdílení metadat biologických vzorků – cesta k efektivnějšímu výzkumu
Vojtěch Brlík z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu biologie obratlovců AV ČR vyzývá vědce ke sdílení základních informací o biologických vzorcích (tzv. metadat) jako cestě k jejich efektivnímu využití napříč biologickými obory. Výzvu vědecké komunitě, publikovanou v prestižním odborném časopise Nature, zakládá na zkušenostech nasbíraných s koordinací iniciativy a vedením metadatového repozitáře AviSample Network. V té jsou v současné chvíli uloženy metadata více než 35 tisíc vzorků téměř 500 druhů ptáků.
Soutěž Czech Nature Photo 2024 vyhlásila vítěze!
Již osmý ročník soutěže pro fotografy Czech Nature Photo zná své vítěze hned v několika kategoriích. Krásné třetí místo v Ceně za nejlepší fotografii české přírody obsadil Michal Vais, student biologie z naší fakulty. Gratulujeme!
Seminář Organizing for the future-knowledge transfer and impact
Srdečně vás zveme na online seminář Organizing for the future-knowledge transfer and impact s podtitulem „Research impact - using research to make a beneficial change in the world beyond academia, který pořádá CPPT ve spolupráci s FSV UK a University od St. Andrews ve středu 22. května 2024 od 15 do 17 hod. Seminář je zaměřený na společenský dopad vědeckého bádaní a proběhne v angličtině. Registrace není nutná.

Akce dokumentů