Nová kniha Pohyby semen a tvarů

Co mají společného dějepisectví a evolučně biologie? Zdánlivé nic vyvrací nová kniha doc. Antona Markoše z katedry filosofie a dějin přírodních věd PřF UK a doc. Jana Horského z FHS UK "Pohyby semen a tvarů. Vyprávění v dějepisectví a v evoluční biologii", kterou vydalo Nakladatelství Pavel Mervart.

Autoři knihy ukazují, že dějepisectví a evoluční biologie patří do jedné kategorie: obě nauky rekonstruují dějiny (lidí a života vůbec) na základě dochovaných stop, pak jedna i druhá tyto nálezy interpretují – a spřádají vyprávění o možném průběhu minulých dějů. Dějů, které nějak probíhaly a k nimž nemáme přímý přístup. Autoři se také se vší vážností ptají, zda i ostatní formy života („ne-lidské“) nečiní totéž: totiž že smysluplně interpretují svůj život v kontextu světa, v němž žijí, ale také na základě paměti a zkušenosti své linie sahající do hlubin věků.

Doc. RNDr. Anton Markoš, CSc. je český teoretický biolog. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK. Působil na katedře živočišné fyziologie a vývojové biologie téže fakulty, v Centru pro teoretická studia (společném pracovišti UK a AVČR), na 3. lékařské fakultě UK.

Publikováno: Úterý 18.06.2024 13:20