E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Naši biologové na konferenci Primus Day

Již poosmé letos mladé vědkyně a vědci získali na realizaci projektů finanční podporu od své univerzity, a to prostřednictvím programu Primus. Od roku 2017 Univerzita takto podpořila 162 špičkových vědeckých skupin a laboratoří. Podělit se o své zkušenosti se získáním ERC grantů UK nebo programu Primus s těmi, kdo na svůj první grant teprve čekají, přišli i tři biologové z naší fakulty: Mgr. Jan Dobeš, Ph.D., Mgr. Matyáš Fendrych, Ph.D., Mgr. a Klára Hlouchová, Ph.D.

Program Primus je podporou odvážného výzkumu, který může vést k průlomovým objevům v příslušných oborech. Pokud máte silný návrh, Univerzita Karlova je ochotna podstoupit riziko a poskytnout finanční prostředky, které v ideálním případě přinesou plody v podobě dokončeného projektu. Díky mnohem menší byrokracii umožňuje Primus výzkumným pracovníkům vydat se různými směry a rozhodně i mimo vyšlapané cesty výzkumu v medicíně, přírodních, společenských a humanitních vědách. Jedním z požadavků je, že 50 procent finančních prostředků ve výši až čtyř milionů korun (asi 170 tisíc eur ročně) musí hradit příslušná fakulta. Pokud se nepodaří zajistit závazek fakulty, znamená to, že projekt nebude realizován a nebude mít žádnou šanci na pokračování. Úspěšnost i přes vnímané vyšší riziko není vůbec špatná, neboť v medicíně je to 25 procent, v přírodních vědách 43 procent a ve společenských a humanitních vědách dosahuje 32 procent," uvedl mimo jiné Ladislav Krištoufek, prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost UK.

Na konferenci se o své zkušenosti podělili i tři biologové z naší fakulty: 

Mgr. Matyáš Fendrych, PhD.  Foto: Jan Kolský

Jedním z držitelů grantů ERC je Matyáš Fendrych z katedry experimentální biologie rostlin PřF UK, zabývající se buněčnými procesy. Jaký je podle něj klíč k úspěchu? „Je dobré, když před podáním grantové přihlášky máte dobře rozmyšleno, čemu se opravdu chcete věnovat. A pak už nedělat kompromisy, věnovat se skutečně tomu, v čem se cítíte silní a co vás zajímá. Jedině tak se stanete autentičtější, text se vám bude daleko lehčeji psát a při pohovoru budete působit přesvědčivěji. Dost podstatnou roli, dle mého, hrají vědecké články, které se vám podařilo publikovat v rámci týmu.“  

Mgr. Klára Hlouchová, Ph.D. Foto: Luboš Wišniewski

Na výzkum syntetických proteinových sekvencí in vivo získala podporu Primus v roce 2020  Mgr. Klára Hlouchová, Ph.D., a to na pracovišti v Biotechnologickém a biomedicínském centru AV a UK (BIOCEV), které se podílelo na kofinancování. Co se týče mezinárodních grantů je podle Kláry Hlouchové důležité se nebát: „Zejména u výzev s nízkou úspěšností je důležité vytrvat, a to i v případě neúspěchu. Důležité je nebýt přizemní. Každá grantová výzva je jiná: zatímco u některých se očekává v podstatě polovina práce hotova v rámci předběžných dat, jinde naopak chtějí financovat zcela inovativní a riskantní projekty, jež se týkají zcela nových, neprozkoumaných vědeckých vod.“

 

Mgr. Jan Dobeš, Ph.D. Foto: Petr Jan Juračka

Dalším držitelem podpory Primus z roku 2021 je Mgr. Jan Dobeš, Ph.D.  z katedry buněčné biologie. Jaká je jeho cesta k úspěchu? „Myslím, že v tomhle má každý svou vlastní zkušenost, která je do značné míry nepřenositelná. Těžko asi najít jen jednu věc, jde o mix určité připravenosti – musíte mít dobře našlápnuto, mít zajímavé nápady a výsledky a zároveň mít velkou dávku štěstí. To vše asi vždy může pomoci pro získání grantu. Ale nějaký univerzální recept opravdu těžko hledat…“

Publikováno: Pátek 19.01.2024 13:30

Akce dokumentů